Radio Dein rukouspuhelin

Olen joskus vuosien varrella tuonne soittanut ja jättänyt rukousaiheeni ja puolestani on joskus myös puhelimessa rukoiltu.

Päivystäjät jotkut sanovat etunimensä. Soittaessaan on voinut sanoa nimensä tai on voinut olla sanomatta. Aiemmin pystyi soittamaan prepaid-liittymästä, mutta havaitsin jokin aika sitten, että ei enää onnistu. Palvelu ei ole käytössä -tiedote alkaa kuulumaan.

Aika paljonhan tuonne on ollut soittajia ja usein on joutunut jonottamaan. Varmaan nyt helpommin pääsee soittamaan ne, joiden numerot voi nähdä (ja sitten päivystäjä ehkä voi jopa tarkistaa että kuka siellä soittaa). Mielestäni soittajan pitäisi saada säilyttää anonymiteettinsä, koska joskus asiat voivat olla hyvin arkaluontoisia.

Esirukousta ja apua tarvitsevat myös ne lähimmäiset, jotka eivät voi tai kehtaa soittaa omasta puhelinnumerostaan.
19973
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Olen soittanut viimeisen kahdenviikon aikana siihen rukouspuhelimeen pyytääkseni esirukousta läheiseni puolesta, mutta nauhalta kuuluu viesti, että palvelu on pois käytöstä.
Siihen ei kai vaikuta mikä liittymäsi on, vaan yksinkertaisesti" palvelu on poissa käytöstä.
Kesä lomillako? Pulaa puhelimeen vastaajista?

Äänestä
  • Minä olen soittanut jonkun kerran prepaid-liittymästä ja sieltä on kuulunut tuo mainitsemasi nauhoite. Sitten kokeilin omasta puhelinnumerostani soittaa ja puheluun vastattiin.

    Äänestä

Googlasin rukouspuhelinpäivystäjäkoulutuksesta. Sinne päästäkseen täytyy saada omalta seurakunnaltaan tuollainen suosituskirje: https://view.officeapps.live.com/op/view.aspx?src=https://www.radiodei.fi/wp-content/uploads/2020/09/Suositus-Rukouspuhelinpaivystajaksi_v3.docx&wdOrigin=BROWSELINK

Kun nykyään yhä harvempi enää kuuluu seurakuntaan, niin kukapa sitten suosittelisikaan. Ei siis ihme jos käy kato rukouspuhelinpäivystäjistä. Toisaalta on hyvä asia että ei ihan pystymetsästä oteta ihmisiä puhelimeen vastailemaan.

Äänestä
  • Kauan sitten kuuluin helluntaiseurakuntaan, jossa siihen aikaan toimi sielunhoitopuhelin. Minäkin olin siellä päivystäjänä monien muiden joukossa. Vanhimmistolta tuli viestiä että pitäisi tilata Ristin Voitto ja suositeltiin että alkaisin kodissani pitää rukouspiiriä tms. solutoimintaa. Koska asuin 18 neliön yksiössä siihen aikaan, niin ei siihen ahtauteen halunnut kutsua ketään kun hyvä jos sinne omine tavaroineen mahtui. Ristin Voitto oli silloinkin aika kallis lehti, mahdoinko tilata sitäkään. Kovin kauaa en puhelinpäivystäjänä ollut enkä siinä seurakunnassakaan monta vuotta viihtynyt. Sielunhoitopuhelintoiminta lienee lopetettu kun tämä Radio Dein rukouspuhelin otettiin käytäntöön. Lieneekö monessakaan seurakunnassa enää omaa sielunhoitopuhelintoimintaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Kauan sitten kuuluin helluntaiseurakuntaan, jossa siihen aikaan toimi sielunhoitopuhelin. Minäkin olin siellä päivystäjänä monien muiden joukossa. Vanhimmistolta tuli viestiä että pitäisi tilata Ristin Voitto ja suositeltiin että alkaisin kodissani pitää rukouspiiriä tms. solutoimintaa. Koska asuin 18 neliön yksiössä siihen aikaan, niin ei siihen ahtauteen halunnut kutsua ketään kun hyvä jos sinne omine tavaroineen mahtui. Ristin Voitto oli silloinkin aika kallis lehti, mahdoinko tilata sitäkään. Kovin kauaa en puhelinpäivystäjänä ollut enkä siinä seurakunnassakaan monta vuotta viihtynyt. Sielunhoitopuhelintoiminta lienee lopetettu kun tämä Radio Dein rukouspuhelin otettiin käytäntöön. Lieneekö monessakaan seurakunnassa enää omaa sielunhoitopuhelintoimintaa?

    Helluntaiseurakunnissa (ainakin siinä mihin silloin kuuluin) myös mielellään edellytettiin että sielunhoitopuhelinpäivystäjäkin olisi omalta osaltaan osallistunut tavallisissa kokoustilanteissa sielunhoitotyöhön. Jos sinne eteen olisi joku mennyt rukousavun toivossa, niin sinne myös toivottiin menevän. Kaikille ei ehkä ollut helppoa mennä sinne kaikkien ihmisten eteen rukousapua antamaan.

    Äänestä

Soitin pari iltaa sitten tuohon puhelimeen ja palvelu oli pois käytöstä.

Ehkä on vaikea saada puhelinpäivystäjiä, jos pitää olla tietynlaisia, kuulua johonkin seurakuntaan ja saada seurakunnalta suositus tehtävään. Ihmiset ei nykyään niin vaan ala sitoutumaan johonkin seurakuntaan.

Äänestä
  • Tavallaan on turhaa mittailla, että mitä ja kuinka, ennenkuin jotain vastataan.

    Asia voi olla hyvin yksinkertainen. Ei riitä tekijöitä, kun ja koska on oma työkin hoidettava, perhe hoidettava, vastuut on muutoinkin riittävät.

    Ja mitä sanoo kirjoitukset -että ottaa yhteyttä oman seurakuntansa vanhimmistoon, se on raamtun neuvo ja ohje.
    Myös niin, että pitää oman rukouskammion oven saranat hyvin voideltuina ja Ylipappi taivaissa, siinä se oma usko- sekin on tarpeen kanava.

    1Äänestä

Meneekö rukous siis paremmin perille jos sen soittaa maksulliseen numeroon?

Äänestä
  • No, siinä maksulla kustannetaan palkka- sielunhoitajalle. Tarvitseehan hänkin huultensa väliin leipänsä, jos antaa aikansa - palvelukseen. Näin saadaan toimenkuvan jyvitykselle hinta, mitä palvelusta on kuluja.

    Sitä voi harjoitella siten, että omaltakohdin alkaa tekemään vanhuksille pihatöitä, kesällä leikkaa nurmikon, ja talvella lumitöitä. Pitäähän sinun se vähintäänkin tehdä.
    Se on sitä uskovaisuutta, ja mielenterveyttäsi hoitaa. Kun pusaat kolan kanssa ulkona, terveys pysyy hyvänä, mieli virkeänä, happea saa, sekä elämä virtaa.
    Se vanhus on Jumalan kuva sinulle, ja sinä palvelet hänessä Kristusta.
    Siinä hyvin menee rukous perille.

    Äänestä

  • Huva Kysymys! 😎

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Huva Kysymys! 😎

    oletko venäläinen ja mitä teet Suomessa?

    Äänestä

Lukeeko radio myös DEI-rukouspyyntöjä?

Äänestä

Onko rukouspuhelin 040 - 127 7000 palvelu lopettu vaikka siellä kerrotaan palvelun olevan "tilapäisesti pois käytöstä".

Olisi ollut rukouspyyntöjä mutta ei ole ketään jolle niitä kertoisi.

Väsyttäå ja uuvuttaa, Herra Jeesus Kristus auta , minä en jaksa enää.

Äänestä
  • Muistan sinua rukouksin !!

    veli.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Muistan sinua rukouksin !!

    veli.

    kiitos Jeesus

    Äänestä

Juuri tuollaiseen tekoäly paras ratkaisu ikinä. Se voi ottaa vastaan rukousaiheita ja välittää ne Jumalalle väsymättä ja olematta pois käytöstä.

Siihen tekoäly on Jumalan lahja ihmiselle.

Äänestä
  • "Siihen tekoäly on Jumalan lahja ihmiselle."

    Mihin Jumala tarvitsee rukouspalveluja ja tekoälyä, kun Hän on kaikkitietävä, jonka vuoksi Hänellä on aina suora yhteys jokaiseen ihmiseen?

    Äänestä

Tarvittiinhan Jeesuskin sovittamaan ihmisten synnit.

Tai tavallaan ihmiset lisäsivät synnin määrää tappamalla Jeesuksen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olen joskus vuosien varrella tuonne soittanut ja jättänyt rukousaiheeni ja puolestani on joskus myös puhelimessa rukoiltu.

Päivystäjät jotkut sanovat etunimensä. Soittaessaan on voinut sanoa nimensä tai on voinut olla sanomatta. Aiemmin pystyi soittamaan prepaid-liittymästä, mutta havaitsin jokin aika sitten, että ei enää onnistu. Palvelu ei ole käytössä -tiedote alkaa kuulumaan.

Aika paljonhan tuonne on ollut soittajia ja usein on joutunut jonottamaan. Varmaan nyt helpommin pääsee soittamaan ne, joiden numerot voi nähdä (ja sitten päivystäjä ehkä voi jopa tarkistaa että kuka siellä soittaa). Mielestäni soittajan pitäisi saada säilyttää anonymiteettinsä, koska joskus asiat voivat olla hyvin arkaluontoisia.

Esirukousta ja apua tarvitsevat myös ne lähimmäiset, jotka eivät voi tai kehtaa soittaa omasta puhelinnumerostaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu