Orjatyötä Suomessakin

Orjatyötä näyttää löytyvän Suomestakin jo nyt ja jatkossa vielä enemmän. Siihenhän tämä hallitus Pyrkiikin Satosen johdolla. Työntekijöiden oikeuksia on jo alettu polkea ja palkkoja halutaan painaa alas. Näitä
” marjanpoimijoiden ” kohtaloita tullaan näkemään Suomessa jatkossakin, kunhan tämä Purra+Orpo+Satonen kolmikko jatkaa EK:n ja Työnantajien käskyjen toimeenpanoa.
12359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tämä hallitus vihaa AY liikettä juuri siksi että se on esteenä työntekijöiden täydelliselle riistämiselle.

Äänestä

Siinäpä esimerkki suomalaisesta, rehellisestä, sopimuksia kunnioittavasta yrittäjästä.
Ja näitähän löytyy muualtakin kuin marja-alan yrittäjistä…

Äänestä

Jätetään marjat metsiin jos ei itselle poimita. Tuollasia yrittäjiä ei tarvita.

Äänestä

Näitä pilipali konkurssikypsiä riistoyrittäjiä on Suomi pullollaan. Onneksi edes yksi jäi kiinni.

Äänestä

Onneksi Thaimaan hallitus puuttui asiaan.
Riistoyrittäjiä löytyy myös suomalaisistakin. Hirveää !

Äänestä

Tais olla Persu yrittäjä asialla ?

Äänestä
  • Olisko Suomen sisun jäsen?

    Äänestä

Suomen hallituksen tavoitteena on hankkia ulkomailta halpaa orjatyövoimaa.

Äänestä

No ehkä orjatyö on hieman liioiteltu nimitys, mutta riisto ja alipalkattu kuvaa EK:n tavoitteita oikein hienosti.

Äänestä

Kyllä näin on. Suomi ja me suomalaiset olemme saatettuina pahimpaan tilanteeseen , mitä koskaan.
Länsi, ja tietysti Suomi mukana ,on menemässä toimillaan yhä vain syvemmille vesille venäjän, koko idän suhteen.
Tänne tuodaan ulkomailta sotajoukkoja pysyvään oleskeluun, tietysti Yhdysvaltain joukot ovat mukana.
Lappi on se suurin sijoituspaikka, lapin asukkailta ei kysytä, ovatko nämä siihen suostuvaisia.
Teitä levennetään, parannetaan ja korjataan vain siksi, että niistä tulee lentokenttiä, ja teitä sotakalustoille, mahdollisen kahnauksen varalle.
Suomi ei ole enää suomi, se on täysin Yhdysvaltain johdon alainen Natomaa.

Lännen on vaikeaa antaa periksi, koska sen Ukrainan rahoitus on tuomittu kokonaan loppumaan rahojen loppumisen vuoksi.

Kansalaiset, koko Euroopassa, ja myös Yhdysvalloissa ovat jo hätää kärsimässä koko ajan heitä kohtaan kohdistuvilla kiristyvillä leikkauksilla ja säästöillä, joista heikoilla jo entuudestaan olevat kansanosat kärsivät kaikista eniten.

Kaikkia heikoilla olevia, sairaita, vammaisia, heitteille jätettyjä, ja ennen kaikkea vanhuksia priorisoidaan, jättämällä heidät heitteille, digimaailman johtaessa kaikkia asioita, joiden käyttöön he eivät ole kykeneviä, eikä heidän halutakkaan olevan: Heidät vain tiputetaan laivasta aaltoihin ja sanotaan : Uikaa maihin: johon heistä monetkaan eivät voimattomina kykene, vaan hukkuvat fasistien luomiin aaltoihin.

Siistiä sisällissodan käyntiä, "rannan korjuuta, niin kuin yksi ilkeämielinen, ehkä fasistimielinen henkilö totesi.

Ulkomailta tuodaan, salaa, yhä vain lisää orjatyöntekijöitä, näin saadaan maan poliittinen kenttä sekaisin, ja valta pysyy fasistien käsissä, kun ulkomaalaisten yhteiskunnan asioihin vaikuttamaan kykenevien , kielitaidottomien määrä Suomessa kasvaa kasvamistaan.

Omien työntekijöiden vaikutusmahdollisuudet tallataan jalkoihin, ja omia työttömiä, joita tulee jatkuvasti vain lisää, arvostellaan, ja heiltä viedään se pienikin tukiraha elämiseen.

Toimeentulotuki on jo pienennetty joiltakin, jopa 40%tia.

Ihmiset ajetaan pakkomuuttoihin.

Äänestä

Töihin punikit töihin jo juosten sieltä!!!

Äänestä

Virren sanat
Lönnrotin suomentamassa muodossa vuodelta 1864 virren sanat kuuluivat seuraavasti:[6]

1. Valittaa täytyy totta
Ja surra suuresti,
Kun vääryys vallan ottaa
Ja pahuus paisuupi.
Mykäkskö tuli kerran
Jo kaikki maailma,
Kun oikeutta Herran
Ei kenkään julista?

2. Nyt petos, vilppi täällä
On noussut kunniaan,
On valhe vallan päällä
Ja vääryys voimassaan;
Ei köyhän, kurjan ääntä
Viattomuudessaan
Kuunnella, rikas vääntää
Lain myöten tahtoaan.

3. Kas lähimmäistään syövät
Nuo jumalattomat,
Viekkaudella vievät
Sen elot ainoat;
Kuin käärme kiukussansa
He korvat lummessa,
Ahdistelevat kansaa,
Sortavat vaivaista.

4. Mut kerran Herra kostaa
Työt jumalattomat,
Rankaisee ansiosta
Ryöstäjät viekkahat,
Ne, jotka täällä veivät
Orvolta oikeuden
Ja leskein leivän söivät,
Vaivaisen osuuden.

5. Vaan siviät ne kerran
Ilolla näkevät
Vanhurskauden Herran,
Työt Herran väkevät:
Hän kuinka voimassansa
Omansa vapahtaa,
Suuressa kunniassansa
Pahasta pelastaa.

Virsi 4401. Jo vääryys vallan saapi
se huutaa taivaaseen,
se turmaa ennustaapi
vie kansat kurjuuteen.
Ken Herran oikeutta
nyt täällä julistaa,
ja ken vanhurskautta
nyt tahtois puolustaa?

2. Nyt viekas vilppi täällä
on noussut kunniaan,
on valhe vallan päällä
ja vääryys voimissaan.
Ei kuulla kurjan ääntä
ja köyhää sorretaan,
ja lainkin rikkaat vääntää
vääryyttä puoltamaan.

3. Kas, köyhän leivän syövät
nuo jumalattomat.
He viatonta lyövät
ja häntä vainoovat.
He kurjaa ahdistaapi
kuin käärme kiukussa,
korvansa tukkeaapi
tuon raukan huudoilta.

4. He armotonna veivät
osuudet orpojen.
He söivät lesken leivät,
on Herra nähnyt sen.
Hän vanhurskaasti kostaa
vääryydentekijät,
rankaisee ansiosta
nuo viekkaat ryöstäjät.

5. Vaan voitonpäivän kerran
vaivaiset näkevät,
vanhurskaus kun Herran
lyö väärät, väkevät.
Oi Herra, voimas näytä,
kansaasi armahda
ja hurskaan pyynnöt täytä
ja päästä vaivasta.

Vanhan virsikirjan (1938) virsi 440

1.Jo vääryys vallan saapi, se huutaa taivaaseen. Se turmaa ennustaapi, vie kansat kurjuuteen. Ken Herran oikeutta nyt täällä julistaa, ja ken vanhurskautta Nyt tahtois puolustaa?

2. Nyt viekas vilppi täällä On noussut kunniaan, on valhe vallan päällä Ja vääryys voimassaan. Ei kuulla kurjan ääntä, Ja köyhää sorretaan, Ja lainkin rikkaat vääntää Vääryyttä puoltamaan.

3. Kas köyhän leivän syövät Nuo jumalattomat. He viatonta lyövät ja häntä vainoovat. He kurjaa ahdistaapi Kuin käärme kiukussa, korvansa tukkeaapi Tuon raukan huudoilta.

4. He armotonna veivät Osuudet orpojen. He söivät lesken leivät, on Herra nähnyt sen. Hän vanhurskaasti kostaa Vääryydentekijät, rankaisee ansiosta Nuo viekkaat ryöstävät.

5. Vaan voitonpäivän kerran vaivaiset näkevät, vanhurskaus kun Herran lyö väärät, väkevät. Oi Herra, voimas näytä, kansaasi armahda ja hurskaan pyynnöt täytä ja päästä vaivasta.

Psalmiin 58 tehnyt Haqvin Spegel 1645- 1714.
Tämä virsi poistettiin uudesta virsikirjasta, koska virsikirjakomitean mukaan ”sillä ei enää ollut käyttöä”. Taisi olla liian hätiköity ratkaisu, sillä nythän sillä käyttöä vasta olisikin.

Virsi sopii täydellisesti tähän aikaan, kun ihmisten oikeuksia poljetaan ja elanto ja elinmahdollisuudet monella sektorilla viedään, ajetaan alas, totaalisesti.

Veisatkaa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Orjatyötä näyttää löytyvän Suomestakin jo nyt ja jatkossa vielä enemmän. Siihenhän tämä hallitus Pyrkiikin Satosen johdolla. Työntekijöiden oikeuksia on jo alettu polkea ja palkkoja halutaan painaa alas. Näitä
” marjanpoimijoiden ” kohtaloita tullaan näkemään Suomessa jatkossakin, kunhan tämä Purra+Orpo+Satonen kolmikko jatkaa EK:n ja Työnantajien käskyjen toimeenpanoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu