Niin se alkoi ja loppui aikanaan, turha palloilu päällä Kivistön maan.
Jymyjussien Taru kaputt
Anonyymi-ap
641958
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Näin voi käydä, jos sääntöjä ei välitetä noudattaa. Tämä sama näkyy Seinäjoen liikenteessäkin joka päivä.
Vimpeli bunkkerista mies katselee maailmaa , ei tohdi tulla ulos , mutta näkee kaiken
Onko tämä se Paavon poika , joka hallinnoi Suomi 24
Kaikkea pöhölöä näköö kun auton ikkunasta kahtelee.
Yleensäkin tyhmiä tämmöiset joukkueiden yhdistämiset. Nurmon Jymy saisi olla farmijoukkue Hyllykalliolla ja Maila-Jussit koko kaupungin edustusjoukkue. Seinäjoki on pääpaikka.
JymyJussit voitaisiin myydä jollekin helsinkiläiselle liikemiehelle jotta hän voisi perustaa stadiin pesisjoukkueen. Rahat sitten Maila-Jussien Ykköspesisjoukkueen kehittämiseen.
Aikanaan 90-luvulla suunnittelivat Alajärven Ankkureiden ja Vimpelin Vedon yhdistämistä. Onni onnettomuudessa että eivät yhdistäneet.
Onko tämä kirjoittaja Paavon poika
Ei ihme vaikka asutte tukiasuntolassa. Nurmo on ihan Seinäjoen ydintä
Hyviä paikallispelejä ens kesänä ku tuskin Korvakaa nousee ja jos viä AA tippuu
Nyt Hyllykallion PP-sadiomille kate 500:lle hengelle.
Kun Seinäjoki sai Hyllykallion ja Tanelinlammen ilmaiseksi.
Sitten kun jymyjussit haetaan konkurssiin, saadaan ehkä tietää suurin velkoja. Veikkaan, että se on eräs omasp. Rahahanat meni Ossilta omalla työnantajalla kiinni, kun Pasit lähtivät
Pesäpallosta pitäisi saada tehdyksi olympialaji, kun on vielä suomalaisiakin mailanvarressa.
Pikkujuttu seinäjoelle,vimpelille vastaava tilanne olisi kuin maailman loppu.
On typerä laji koko pesäpallo
Ei voisi vähempää liikuttaa. Paskapallo on typerä laji.
Hyvä peli, pappissukuinen ja isänmaahenkinen Lauri Pihkala sen kehitti. Koti, uskonto ja isänmaa.
Turhin joukkuelaji maailmassa.
Laji ei sovellu tyhmille
Seinäjoki on kanssa yksi PULTERIN POIKA
Tämä valtaa maata lisää eikä tajua
Jotta tulis omillaan toimeen
Seinäjoella on muuten näitä TILTUJA ympäri maakuntaa RO PASKAASA VEISAAMASSA YMPÄRI MAAKUNTAA
Seinäjoen talouselämän rahahanat sulkeutuivat kun OmaSp johtoon tulivat lappeenrantalaiset.
Valtava takaisku koko Seinäjoelle.
Myös Atrian 0-linja ihmetyttää, kun samalla Etelän kiekkoon satsataan valtavasti.
Sponsorointi ei ole hyväntekeväisyyttä, se on sijoitus ja sinne sponsoroidaan,.mistä saadaan suurin hyöty
Miksei tämä Ilkka Pohjalainem tule töihin ikuiselta lomaltaan ja kirjoita tästä roskapankista?
Hei
Jämäkkä päätös ja niin oikea. Jos olisivat tienneet, niin olisi ehkä joltakin löytynyt muutama tonni maksuun. Lepsuja olivat, kun eivät ajoissa maksaneet. Turha nyt on enää itkeä. Valitukset eivät auta.
Pesäpallo loppuu tältä alueelta isosti, jos vielä Alajärvikin tippuu ykköseen. Vimpeli vielä kituuttaa, Loppu häämöttää sielläkin.
Tällaista on pohjalainen toiminta tänä päivänä. Puhutaan yhtä tehdään toista. En koskaan enää ota timpuria täältä. Ei voi luottaa..
Ihmettelen Jymy-Jussien toimintaa. Ei hoideta velvoitteitaan. Nyt olisi kuulemma rahaa ollut tulossa? Kun pari peliä Kiteen kanssa olisi pelailut, siihen se kausi olisi loppunut kuitenkin. Korkeintaan neljä kun Sotkamo tai Manse olisi kauden lopettanut kuitenkin. Amatööritoimintaa. Karsintapelit olisi tuoneet yleisöä enemmän, luullakseni. Olisi ollut mahdollisuuksia voittoihin.
Kuulemma kolmen vuoden tilinpäätökset puuttuvat. Pesäpalloliitto ostanut asuntoja Kotijoukkueelta., kenelle mennyt hyöty? VIP- lippuja myös ostettu runsaasti pesäpalloliiton kautta. Eli muut joukkueet maksaneet Jymyjussien kuluja.
Pieniä on silakat joulukalooksi.Arvostan Ääsjoen pesistoimintaa siinä että tehdään hyvää juniorityötä ja myös superiin heitä ajettu sisään,kiitettävästi yritetty pärjätä omilla,ei mikään ostojoukkue kuten Manse tms.Harmipäätös joukkueen eteen työskenneille ja koko joukkueelle.Joukkue hajonnee pahoin,tai ehkä osa jää Jussien ykkössarjaan ,joka sarjapaikka nyt ainakin pitäisi säilyttää,muuten menee todella huonosti.
Eiköhän nyt juniori toimintaa jo ennätetä kehua.
Sopupeleistä se alkoi. Herrat J.H ja muut. Naurettavaa että saivat pienet tuomiot.
Tällä liiton päätöksellä ei ole mitään tekemistä sopupelien kanssa,kyseessä ihan Suomeksi sanottuna lienee konkurssi.
Olikohan OmaPankin heebot täski mukana ,ei heilu enää helicopterit
Ossiko sössi?!?!
Onko taas pelattu sopupelejä? Aikoinaan siitä moni sai myös tuomiot.
Paljonko Palkkaturvasta maksetaan?
Palkkaturvana työntekijälle voidaan maksaa enimmillään 19 000 euroa ja vain riidattomia saatavia. Jos työnantaja kiistää saatavat, eikä niitä pystytä palkkaturvamenettelyssä selvittämään,.
OmaSp: n vaikeudet koituuvat koko talousalueen kohtaloksi.
Yrittäjäystävällisin kaupunki hylkäsi oman pesäpalloyrityksen.
Kamala loppu !
Suomaris pärjää pienemmällä budjetilla.Toivotaan että Kossu nousee niin olis Superia ens vuonnakin helppo käydä katsomassa.Näin käy usein kun laitetaan ns. Kovat bisnesmiehet vetämään,niillä kun on ne omatkin bisnekset hoidettavanaan,nähdäkseni Viljanen kyllä kaikkensa yritti,mutta lähtökohdat oli niin syvällä ettei sieltä ollut nousua.
Kukaan ei tipu superista.Alajärvikin saa jatkaa.Lapua ostaa jymyjussit ja nimeksi tuloo sinimustat eikä Helsingin punamustat.
Miksei kaupunki menny apuun? Olematonta.
Kaupunki auttanut paljonkin,esim.liikuntapaikat.Kaupunki ei voi treenata kenenkään puolesta. Menestys tuo rahaa,muttakun tyydytään myös edustukses kasvattajan rooliin.
Esim Treella tää ymmärretty ja siksi hyvä flow siellä.
Kukas niin on sanonut, että JymyJussien taru on loppu?Superpesiksessä toistaiseksi onkin, mutta onhan mahdollista, että tästä lähdetään alasarjojen kautta uuteen nousuun! Voimia kaikille osallisille!
No, onneksi on naiset tuomassa mitalin.
Hyvä olis jos saisivat,eilen oli naisten pelissä yli 2 000 katsojaa,eikä ole yhdessäkään JymyJussien pelis ollu niin hyvää tunnelmaa ja kannustusta.Peli oli laadukas ja hyvää viihdettä,varsinkin Jokerien lyönnit , ja toki paljon muitakin hyviä suorituksia,la Lapualle sitten hakemaan revanssia niin saataisiin nähdä lisää tätä.
Ei välttämättä
Onko Jymyjussien kohtalosta kuulunut mitään uutta tietoa?
Niin kukas se Taru on?
En tiedä. En todellakaan tiedä.
Eipä tartte pimiään Areenaan enää mennä kattomaan talvisuperia.
SJK rules
Montako seinäjokista on SJK.s,juottopoikia ei lasketa.
Onko viljastoo näkynyt, missä menee nykyään?
Onko tämä seura nyt kuopattu lopullisesti, vai onko tänä kesänä JymyJusseilla joukkueita jossain sarjassa?
R.I.P.
Mutta Nurmon Jymy rules
Kossua pääsee taas juo…kattoon Koskenkorvalle. Sielä on hyvä tunnelma aina. KoU nousi superiin. Yesss!,
Vuoden päästä Jymy pudottaa Kossun superpesiksestä. Pelaajat ravaa seurojen välillä kiskomassa rahaa ja kiristämässä isompia sopimuksia. Siihen loppui JymyJussit ja siihen karahtaa Kossu ja vielä Jymykin aikanaan. Ankkurit ei tohon hullumyllyyn lähteny ja Vetoon ei valtaosan taidot riitä.
Ei kodissa kyllä ikinä ole maksettu kellekkåän juuri mitään
Nurmon pojat avainasemassa Kossun nousussa,toivottavasti riittää rahaa pitää veljekset porukas.
Mutta missä on viljasto? Onko mennyt wilsonin tiskin taa takaisin?
olisko uutta baaria pykäämäs kyrkkärin rantaan
Ei taida olla
Kävitkö tsekkaas? 🚣🏻♂️
Tietääkö kukaan, että onko tällä seuralla enää minkäänlaista toimintaa, vai onko tämä haudattu lopullisesti?
Joko joko peli turhaa hommaa, Jalkapallo rules
Niin rulaa joo,,et vissiin oo kattonu maajoukkueen rulaamista,Pukkikin sai pallon maaliin ku sai vattalla kuljettaa,hyvä ku lopetti.