Että hän kuolee pian?
Voiko jonkun puheista päätellä?
Anonyymi-ap
8369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei voi! Paitsi jos puhuu tekevänsä itsemurhan tai kertoo lääkärin löytäneen pitkälle edenneen syövän.
Itsellä jälkeenpäin ajatellen jäänyt sellainen tunne kuin edesmennyt läheinen olisi vihjaillut kuolemastaan jo jonkin aikaa ennen kuin se tapahtui. Näin siis siitä huolimatta ettei vielä tiennyt olevansa vakavasti sairas. Voi olla että hän aavisti asian.
On näitä ollut, että ihminen on jotenkin aavistanut edessä olevan poismenonsa.
Kun ikää karttuu, kuolema tulee joka hetki todennäköisemmäksi ja lopulta väistämättömäksi.
On noita ilmennyt myös julkisuuden henkilöiden osalta, tullut esille vaikkapa elämäkerroissaan. Näyttelijä Matti Pellonpää aavisti jo etukäteen nuorempana ettei elä vanhaksi. Ei elänyt, 44-vuotiaana poistui äkillisesti lomamatkallaan vaasalaisessa hotellihuoneessa, ehti sanoa vaimolleen että "nyt lähtee taju" ja kuoli saman tien.
Itselläni on lapsuudesta saakka ollut vahva tunne etten elä vanhaksi, siis vanhukseksi. Olen nyt vajaat 60 v. ja tunne on edelleen. Saa nähdä miten käy.
Mä ajattelin nuorena, etten elä edes viisikymppiseksi, ja nyt ollaan jo lähempänä kuuttakymppiä.
Mutta se nyt johtui varmaan jostain muusta kuin oikeasta aavistuksesta.
Aikoinaan olin aika kyllästynyt elämääni, ehkä ajatus tuli siitä.
Ei voi, ellei hän ole saanut jotain diagnoosia sairaudesta, joka johtaa
kuolemaan.
"Aavistukset" nuorena kuolemisesta ovat ehkä enimmäkseen kuolemanpelkoa.
Ei kukaan voi "aavistaa" milloin kuolee.
Kyllä ihminen tietää kun päivänsä alkavat olla luetut.