Löysin wayback machinesta osan.
Riiikka siirretty näköjään Korkeasaaren apinalinnaan.
– Nyt on lauma kasassa ja jokainen tyytyväinen.
Korkeasaari on kyllä omalla tavallaan koti monille eläimille, joten siinä mielessä lauma on varmasti kasassa!
– Kyllä! Onhan se mahtavaa, että Riiikka pääsee muiden apinoiden joukkoon. Sieltä saa varmaan paljon enemmän virikkeitä.
Niinpä. Muistan, kun viimeksi kävin Korkeasaaressa, ne apinat leikkivät keskenään ja olivat niin energisiä.
– Riiikka on varmasti mukautunut hyvin uuteen ympäristöönsä. Se on niin sosiopaattinen eläin!
Onhan se aina hienoa seurata, miten eri apinarodut vuorovaikuttavat keskenään. Erityisesti kun ne toivottavat kadonneeksi luulleen jäsenensä tervetulleeksi.
– Apinoiden käyttäytyminen ja niiden keskinäinen dynamiikka on tosi kiehtovaa.
Ja se, kuinka nopeasti ne muodostavat uusia suhteita! Huomasin, että niillä on niin paljon erilaisia tapoja kommunikoida.
– Juuri niin! Ne käyttävät eleitä, ääntä ja jopa ilmeitä. Se on kuin katselisi sosiaalista peliä, jossa jokaisella on oma roolinsa.
Ja kun niillä on niin voimakkaat siteet, on mahtavaa nähdä, miten ne tukevat toisiaan eri tilanteissa.
– Niinpä! Esimerkiksi, jos joku apina on peloissaan tai ahdistunut, toiset tulevat auttamaan ja rauhoittamaan sitä. Se on todella sydäntä lämmittävää.
Korkeasaaressa on tosi mukavaa myös se, että siellä voi oppia niin paljon eläinten käyttäytymisestä ja luonnon monimuotoisuudesta.
– Olen samaa mieltä! On aina upeaa saada mahdollisuus nähdä eläimiä niiden omassa ympäristössä ja ymmärtää niiden tapoja.
Ja mitä enemmän opimme eläimistä, sitä enemmän arvostamme heidän elämäänsä ja suojeluaan.
– Aivan! Meidän pitäisi ehdottomasti mennä uudestaan ja viedä vaikka kamera mukaan. Voisi saada upeita kuvia apinoista ja muistella hetkiä yhdessä.
Loistava idea! Korkeasaari on täynnä elämyksiä, ja jos Riiikka on siellä, niin se tekee vierailusta entistä erityisemmän!
Riikka Purran siirto apinalinnaan poistettu?
Anonyymi-ap
7
117
Vastaukset
- Anonyymi
Mene toki perässä.
Apinahan sinä olet.- Anonyymi
On se epätoivoisia vihervasemmiston luusereita kun on onneton olo? Ei ole saatu hallitusta kaadettua, eikä vallankumous ei lähde käyntiin vaikka toverien kanssa eilen punaviinin äärellä sovittiin? Nyyh.
- Anonyymi
Joko vasu lähdit ?
- Anonyymi
Vassareilla "persujen" ärsyttämisestä haettu nautinto on yksi sadismin muodoista 😉
- Anonyymi
Kymmenet naiset paljastivat rintansa apinalle.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/07f14d8a-0ebc-4cf3-bed3-725b2bf9bc29 - Anonyymi
Kuka toi sanan "ape" suomeen?
Joku maajussi? - Anonyymi
On siellä kuin kotonaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663422Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463252Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1423078- 502663
- 311983
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271880- 481646
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871555Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401455- 391350