1. Sähköautojen valmistus on ympäristöystävällistä ja ne ovat aikuisten valmistamia.
2. Sähköautot kestävät hyvin Suomen olosuhteita, ja korjauspaikkoja on runsaasti ja edullisia. Voit löytää YouTubesta videoita, joissa esitellään sähköautojen luotettavuutta.
3. Latauspaikkoja on tarpeeksi, ja sähköautojen määrän lisääminen ei aiheuttaisi jonoja; latausinfra kasvaa kysynnän mukana. Sähköä voidaan käyttää järkevästi.
4. Sähköautot ovat kohtuuhintaisia. On olemassa hyviä sähköautovaihtoehtoja, jotka ovat edullisempia kuin diesel- ja bensiinimallit. Niillä voi helposti kulkea ilman ongelmia.
5. Sähköautot ovat turvallisia, eivätkä ne tuo suurta paloturvallisuusriskiä. Yksi sähköauto ei vaaranna koko taloa, eikä niiden lisääntyminen aiheuta ongelmia.
6. Sähköautot auttavat ilmastonmuutoksen torjunnassa.
7. Sähköautot ovat tyylikkäitä sisältä ja ulkoa. Esimerkiksi Cybertruck on innovatiivinen, ainutlaatuinen ja herättää kiinnostusta.
8. Sähköautot ovat vaivattomia, sillä latausverkosto kehittyy jatkuvasti, ja matkustaminen on helppoa.
9. Sähköautot tarjoavat mahdollisuuden vähentää hiilidioksidipäästöjä ja edistää puhtaampaa tulevaisuutta.
10. Kaikilla pitäisi olla oikeus valita sähköauto, eikä muita vaihtoehtoja pidä suosia.
2. Sähköautot kestävät hyvin Suomen olosuhteita, ja korjauspaikkoja on runsaasti ja edullisia. Voit löytää YouTubesta videoita, joissa esitellään sähköautojen luotettavuutta.
3. Latauspaikkoja on tarpeeksi, ja sähköautojen määrän lisääminen ei aiheuttaisi jonoja; latausinfra kasvaa kysynnän mukana. Sähköä voidaan käyttää järkevästi.
4. Sähköautot ovat kohtuuhintaisia. On olemassa hyviä sähköautovaihtoehtoja, jotka ovat edullisempia kuin diesel- ja bensiinimallit. Niillä voi helposti kulkea ilman ongelmia.
5. Sähköautot ovat turvallisia, eivätkä ne tuo suurta paloturvallisuusriskiä. Yksi sähköauto ei vaaranna koko taloa, eikä niiden lisääntyminen aiheuta ongelmia.
6. Sähköautot auttavat ilmastonmuutoksen torjunnassa.
7. Sähköautot ovat tyylikkäitä sisältä ja ulkoa. Esimerkiksi Cybertruck on innovatiivinen, ainutlaatuinen ja herättää kiinnostusta.
8. Sähköautot ovat vaivattomia, sillä latausverkosto kehittyy jatkuvasti, ja matkustaminen on helppoa.
9. Sähköautot tarjoavat mahdollisuuden vähentää hiilidioksidipäästöjä ja edistää puhtaampaa tulevaisuutta.
10. Kaikilla pitäisi olla oikeus valita sähköauto, eikä muita vaihtoehtoja pidä suosia.
Vastaukset 72
Vanhimmat
Valitsemalla sähköauton ei tue fossiilisten polttoaineiden tuotantoa ja sitä kautta Putinin sotaa Ukrainassa.
Jep, tukee kiinan saastuttavaa akkuteollisuutta ja mineraalien louhinnan ympäristötuhoja kolmansissa maissa.
Aloituksessa oli samoja asioita moneen kertaan, eri sanoin vain.
Sähköautoa ei tavallinen ihminen pysty korjaamaan, kuten polttista. Siinä on paljon muitakin osia kuin akut.
Sähköautot valmistetaan kiinassa ja työntekijöinä käytetään orja- ja pakkotyövoimana lapset ja aikuiset.
𝗦𝗔̈𝗛𝗞𝗢̈𝗔𝗨𝗧𝗢𝗡 𝗸𝗮𝘀𝗸𝗼𝘃𝗮𝗸𝘂𝘂𝘁𝘂𝗸𝘀𝗲𝗻 𝗵𝗶𝗻𝗻𝗮𝗹𝗹𝗮 𝘀𝗮𝗮 𝟭𝟱 𝟬𝟬𝟬-𝟮𝟱 𝟬𝟬𝟬 𝗸𝗺 𝗮𝗷𝗼𝗼𝗻 𝗽𝗼𝗹𝘁𝘁𝗼𝗮𝗶𝗻𝗲𝗲𝘁.
𝗦𝗮̈𝗵𝗸𝗼̈𝗮𝘂𝘁𝗼𝘀𝘀𝗮 𝗼𝗻 𝗽𝗮𝗸𝗸𝗼 𝗽𝗶𝘁𝗮̈𝗮̈ 𝗮𝗶𝗻𝗮 𝗸𝗮𝘀𝗸𝗼 , 𝗺𝘂𝘁𝘁𝗮 𝗯𝗲𝗻𝘀𝗮/𝗱𝗶𝗲𝘀𝗲𝗹 𝗮𝘂𝘁𝗼𝘀𝘀𝗮 𝗲𝗶.
Koska vanhaankin sähköautoon voi tulla pienessäkin kolarissa helpolla yli 10 000 e kulut.
𝗜𝘁𝘀𝗲𝗹𝗹𝗮̈𝗸𝗮̈𝗮̈𝗻 𝗲𝗶 𝗼𝗹𝗹𝘂𝘁 𝗸𝗮𝘀𝗸𝗼 𝗸𝘂𝗶𝗻 𝗲𝗻𝘀𝗶𝗺𝗺𝗮̈𝗶𝘀𝗲𝘀𝘀𝗮̈ 𝘂𝘂𝗱𝗲𝘀𝘀𝗮 𝗷𝗼𝗻𝗸𝗮 𝗼𝘀𝘁𝗶𝗻 𝟭𝟵𝟲𝟲 𝗷𝗮 𝘀𝗶𝗶𝗻𝗮̈𝗸𝗶𝗻 𝘃𝗮𝗶𝗻 𝟲 𝗸𝗸.
Aloitus oli hyvää sarkasmia.
Miksi sähköautoilla ajavat kuitenkin ovat huolissaan että missä saa rihvelinsä ladattua, sitten riemu repeää kun alkaa tulla jonoja latausasemille,,, että sitä odotellessa.
Tuo on vain polttomoottorikuskien ongelma, missä saavat tankattua veriöljyä. Lapissakin joutuvat ajeemaan 200 kilometriä.
Sähköauton saa ladattua oman talonsa seinästä.
Jollei tarvi vuorokauteen ajaa minnekkään, niin kai se omakin pistorasia riittää.
Mites sitten jos tulee häiriö sähköverkkoon? Ajeletko vielä ja kuinka paljon yli 200km... 😂
En minä yleensä yöllä ajele.
Mites sitten kun öljy loppuu 🤡
Teetkö sitten renkaat raudasta vai kivestä? Öljyä niissä kumipyörissäkin tarvitaan, ups.
Kumia voidaan valmistaa synteettisestikin.
Mutta vastaahan tuohon kysymykseen.
Polttoaineita voi valmistaa synteettisestikin.
Ei riitä 2 miljardiin polttomoottorilla varustettuun henkilöautoon mitä maailmassa on.
Vastaahan tuohon kysymylseem. Kävelemällä jatkat?
Riittää jos sitä vain tuotetaan riittävästi. Eikä maailmassa ole 2 miljardia henkilöautoa vaan alle miljardi henkilöautoa.
No kun ei riitä, ja maailmassa on 2 miljardia polttomoottorikäyttöistä henkilöautoa.
Vastaa nyt jo aiemmin esitettyyn kysymykseen.
Koska polttomoottoriautoilla ajetaan muutenkin kymmeniä vuosia niin aikaa tuotantolaitosten rakentamiseen on kymmeniä vuosia. Joten taatusti riittää kun lisätään tuotantoa.
Ja tarkistin asian netistä ja sen mukaan autoja on yhteensä 1,4 miljardia. Joten oli väärässä, mutta myös 2 miljardia on väärä tieto. Eikä 1,4 miljardia autoa edes saada valmistettua muuta kuin kymmenien vuosien aikana. Joten on teoreettisesti mahdotonta, että sähköautoihin voitaisiin siirtyä kymmeniin vuosiin.
"Vastaahan tuohon kysymylseem. Kävelemällä jatkat?"
Tuo kysymys on aivottoman typerä. Polttomoottoriautoja ei tulla kieltämään yli 30 vuoteen, joten tuota ongelmaa ei ole.
Jos polttikset kiellettäisiin muutaman vuoden päästä niin maailmassa olisi vain 0,1 miljardia autoa.
Kun kerran sanottiin, että sähkö loppuu, niin on vastaavasti myös kerrottava mitä tekee öljyriippuvainen öljyn loputtua.
Ei se sähkö nimittäin ole loppumassaa mihinkään. Ennemmin loppuu öljy.
Eivät ne ilman öljyä kulje. Kävelemälläkö jatkat?
Ei öljy ole mihinkään loppumassa. Ei öljy ainakaan tämän vuosisadan aikana lopu edes nykyisellä kulutuksella. Ja synteettiset tulevat apuun sitä ennen.
"Kun kerran sanottiin, että sähkö loppuu, niin on vastaavasti myös kerrottava mitä tekee
öljyriippuvainen öljyn loputtua."
Kukaan täällä kirjoittava ei ole edes elossa kun öljy loppuu. Niin paljon öljyä on.
Ennemmin öljy loppuu kuin sähkö. Ja Suomesta ei öljyä saa edes mistään.
Öljyä on vain rajallisesti. Sähköä on loputtomasti.
On epävarmaa, että onko edes öljyä rajallisesti ja koko ajan öljyä löydetään lisää. On täysin mahdollista, että öljyä muodostuu lisää eikä se ikinä lopu.
Lisäksi synteettistä polttoainetta tullaan taatusti valmistamaan. Synteettistä polttoainetta on valmistettu jo yli 80 vuotta sitten, mutta nyt vain yritetään tehdä vihreää synteettistä polttoainetta.
Oho, en tiennyt että seinä on varattu aähköllä.
Ensimmäisissä sähköautoissa on puutteita ja vikoja, mutta siihen se kehitys menee väistämättä. 1800-1900-luvun vaihteen Lontoossakin muuten sähköpotkulautailtiin ja tekivät paluun vasta noin kymmenisen vuotta sitten.
Lontoo hukkuu lisäksi hevosenpaskaan.
>>Lontoo hukkuu lisäksi hevosenpaskaan<<
Noin oli 1800-luvulla ennenkuin viemärijärjestelmä saatiin rakennettua. Kaduilla oli ainakin 100 000 hevosta hoitamassa julkista liikennettä päivittäin ja ulosteet kipattiin thames jokeen ja myös ihmisjätteet. Rikkaat asuivat tietysti haisevien kaupunginosien ulkopuolella.
Ei vielä vakuuttanu meitsiä. Mulla on bensiini autoon vain yksi hyvä syy:
1. SE ON PARAS!!!
Entä sitten kun sähkövarat on käytetty loppuun.
Ajetaanko hevosilla kunnes heinät ja kaura loppuu?
Kyllä, saa myös kävellä hevosennahka kengillä jos on hevosia mistä ottaa nahkaa.
1. Sähköautojen valmistus saastuttaa ja mm akkumalmin kaivaa useasti lapset.
2. Sähköautot eivät kestä Suomen olosuhteita, ja korjauspaikkoja on vähän ja kalliita. Voit löytää YouTubesta videoita, joissa esitellään sähköautojen epäluotettavuutta.
3. Latauspaikkoja ei ole tarpeeksi, ja sähköautojen määrän lisääminen aiheuttaa jonoja; latausongelmat kasvaa kysynnän mukana. Sähköä ei voida käyttää järkevästi.
4. Sähköautot ovat kalliita. On olemassa hyviä polttoaineautoja, jotka ovat edullisempia kuin sähköautot. Niillä voi helposti kulkea ilman ongelmia.
5. Sähköautot ovat vaarallisia ja tuottavat suurta paloturvallisuusriskiä. Yksi sähköauto vaarantaa koko talon , ja niiden lisääntyminen aiheuttaa ongelmia.
6. Sähköautot pahentavat ilmastonmuutosta.
7. Sähköautot ovat tyylittömiä sisältä ja ulkoa. Esimerkiksi Cybertruck on kuin viivoittimella piiretty , ja herättää häpeää.
8. Sähköautot ovat työläitä sillä latausverkosto ei kehity, ja matkustaminen on raskasta .
9. Sähköautot eivät tarjoa mahdollisuutta vähentää hiilidioksidipäästöjä eikä edistää puhtaampaa tulevaisuutta.
10. Kaikilla pitäisi olla oikeus valita polttomoottoriauto , eikä sähköautoja pidä suosia.
Lapsipersu yrittää olla hauska.
Dementiademari ei ole hauska, vaikka yrittäisikin. 🤭
🤭🤭🤭
Sähköautomyyjän epätoivoinen provo.
10 valhetta ja kirosanaa.
Onhan oikeutta, mutta hilloa ei ole.
Näin kesäaikaan. Katolla 48 panelia , säkö valuu katolta”tankkiin”.
Hyvää sarkasmia. 😂
Sähköautot räjähtelevät, vaikeita sammuttaa jos palaa, hajottaa painollaan tiet, maksavat liikaa, vaihtoarvo olematon ostoon nähden, alustan akut herkkiä hajoamaan, hitaita ladata, huono ajosäde, talvella onneton vehje, ei niin ympäristöystävällinen kuin annetaan ymmärtää, jos on ylimääräistä pätäkkää kaapit täynnä niin menettelee leikkikaluna...
10 kirosanaa.
alunperin sähköauton akut piti olla nano metrin mitta koolla, mutta kustannus syyt pakotti raskaisiin akuihin jolloin renkaat kuluu nopeasti,
Sähköautolla saa naista. Bensabemariin on koko ajan hintit änkeemässä.
Sulla on ilmeisesti omaa kokemusta
Joo, vanha Bemari mulla vain.
”Luodinkestävä” auto ei kestänyt karvaisia dyykkareita
Retkeilemässä ollut Teslan Cybertruckin omistaja heräsi aamulla erikoiseen näkyyn.
https://www.iltalehti.fi/sahkoautot/a/4ae0a903-1df9-4d4a-9436-9dc4c9305e54
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/soihtuna-palanut-sahkoauto-tuhosi-parkkihallin-verran-autoja-hatakokous-alkoi-selvitella-akkuturvallisuutta/dffb1454-ce81-49a3-820f-1d16657ddd84
Voi olla että kohta kielletään sähköautot kokonaan ;D
Sähkön siirtohinnat vähentävät sähköauton suosiota. Esim. siirtohinta 50 c / kWh ja siihen päälle sähkö. Veroineen ym. yhteensä esim. 60-80 s kilovattitunnilta.
10 syytä miksi ei ole parempi
1. Akku
2. Akku
3. Akku
4. Akku
5. Akku
....
....
Nykyinen sähköauto ei ole hyvä koska akusto on liian hallitseva !
Akusto on painava ja siihen on sitoutunut paljon pääomaa !
Akuston vaihto maksaa 15000€ tai enemmän !
Niin kauan kun akuston takuu ei ole ikuinen, niin pulma on olemassa !
Tätä eivät sähköauto intoilijat hahmoita !
Koirat eivät tykkää sähköautoista. Ehkä sähköauto siirtää ihmisen jonnekin toiseen kulttuuriin, jossa koira ei viihdy. Entä ihminen?
Täyssähköautot osoittautuvat Suomessa yhtä fiksuksi ratkaisuksi kuin aikoinaan tasakatot.
Joissain suurkaupungeissa, missä ilma on niin sakeaa pakoputkikaasuista, että pitää käyttää kaasunaamaria, ne voisi olla ihan toimiva ratkaisu, esim takseihin.
11. Sähköautosta voi saada sähköiskun.
Niin ja tulla sähköyliherkäksi. Onko kukaan muuten tuota tutkinut?
Youtube on täynnä sähkö autojen räjähtämisiä on todella voimakas se tulisuihku jopa sähköpolkupyörän akku tuottaa massiivisen tulisuihkun
Kuinka vakuutusyhtiöt korvaa näiden aiheuttamia tuhoja https://www.youtube.com/watch?v=ld00r-tEEJ4
Jatkan.
Akut ei maksa juuri mitään.
Kun sähköauto syttyy palamaan, se sammuu itsestään. Jes
Akut kestää sata vuotta ennenkuin tarttee vaihtaa. Jes
Muka muutamassa vuodessa niiden kapasiteetti puolittuu. Pullshittiä. Sata vuotta ne pitää virtansa.
Eikä käytettyjen hintakaan yhtään putoa kuten väitetään.
Jatkan. Luontokaan ei kärsi kun Suomesta ryöstetään litiumvarannot pois eikä oma kansa saa penniäkään niistä tuotoista. Näin kansallisomaisuudet lahjoitetaan pois ryöstäjille ulkomaille.
Mitä nyt pieni monttu jää suomalaisten siivottavaksi, ei haittaa. Pääasia että tuotot menevät paratiisisaarille eikä omalle kansalle.
Odotetaan 10 vuotta, kun tulee tarve uusia vanhaan p*skaan parinkymmenen tuhannen akkupaketti. 😂
Kaikilla pitäisi olla oikeus ajaa millä huvittaa eikä kommareiden pakottamana vain sähkövatkaimella.
Suo siellä vetelä täällä.
Viherpunikit huutaa ilmaston puolesta mutta samaan aikaan kannattavat rajatonta maahanmuuttoa joka lisää luontokatoa ja hiilijalanjälkeä huomattavasti.
Kun tulija tulee kehitysmaista länteen kuluttamaan länsimaiseen tapaan hänen hiilijalanjälki monikymmenkertaistuu.
Aloittaja lupaa maksaa teidän sähköautonne ja niiden kaikki kulut jos ostatte sellaisen, eikö niin aloittaja? Näin ilmasto pelastuu kun aloittaja maksaa ja ostaa kaikille ne sähköautot!
Bensamoottori ja manuaali, koska halusin.
Koska rahat eivät riittäneet upeaan nykyaikaiseen nollapäästöiseen sähköautoon.
Vai nollapäästöiseen? Päästöt pitää laskea koko auton elinkaarelta tuotannon aloittamisesta romuttamiseen.
Silittelitkö säkkejäsi, kun kirjoitit paskatarinasi?