Aivojen ppiraalit

𝐀𝐢𝐯𝐨𝐣𝐞𝐧 𝐬𝐩𝐢𝐫𝐚𝐚𝐥𝐢𝐭
Funktionaalinen magneettikuvaus (fMRI) paljasti ihmisaivoista salaperäisiä spiraalimaisia signaaleja. Tutkijat uskovat, että ”niiden tarkoitus voi olla aivojen eri osien välinen yhteydenpito ja tiedonkäsittelyn nopeuttaminen.” ”Pyörteiden” sanotaan esiintyvän aivojen poimuttuneessa, uloimmassa kerroksessa (aivokuori), mutta niiden tarkkaa toimintaa ei tunneta. Sadan terveen aikuisen skannauksissa löydettiin ”monimutkaisia ja erikokoisia aivoaaltojen kuvioita, jotka kiersivät keskipisteiden ympärillä”. Xu ja muut kuvaavat havaittuja spiraalikuvioita hetkittäisiksi vaihteluiksi ihmisen aivokuoren fMRI-signaaleissa.
Liioitelluissa uutisotsikoissa väitettiin, että tämä voisi avata tietoisuuden salaisuudet – sen, miten me tunnemme, ajattelemme ja koemme maailman. Mutta se edellyttäisi aivojen ja mielen välisen yhteyden ymmärtämistä . fMRI-signaalit ovat aivojen toiminnan seurannaisilmiö (sivuvaikutus) ja kuvaavat aivojen toimintaa vain välillisesti veren virtausta mittaamalla. Joten tämä tutkimus kertoo itse asiassa hyvin vähän ratkaisevasta aivo-mieli-yhteydestä.

10

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten tämä todistaa sen että maailma on tullut sotkan munista?

    • Anonyymi

      Aivotutkimus tulee mahdollisesti selittämään tulevaisuudessa, miksi osa ihmisistä uskoo jumaluuksiin. Erilaiset kuvantamisteknologiat kehittyvät hyvää tahtia.

      • Mitä enemmän aivoja tutkitaan sitä todennäköisemmäksi tulee Jumalan luominen


      • Tiedätkö, että aivot toimivat sähköllä. Mistä ihmiselle on tullut sähköä, kun sydän toimii myös sähköllä. Silloin jonkun pitää tuottaa ihmiseen sähkö, kun sitä kuluu sydämen ja aivojen toimimiseen. Kuinka kaikki välittyy aivoihin sähköllä? Näkö kuulo puhuminen ym. toimii yhteistyössä.


      • Anonyymi
        RaakaArskaNissiTampere kirjoitti:

        Tiedätkö, että aivot toimivat sähköllä. Mistä ihmiselle on tullut sähköä, kun sydän toimii myös sähköllä. Silloin jonkun pitää tuottaa ihmiseen sähkö, kun sitä kuluu sydämen ja aivojen toimimiseen. Kuinka kaikki välittyy aivoihin sähköllä? Näkö kuulo puhuminen ym. toimii yhteistyössä.

        Etkö ole ollut koulussa hereillä missä tämä on opittu? Ei sitä kenenkään ole tarvinnut laittaa mihinkään.


      • Anonyymi
        RaakaArskaNissiTampere kirjoitti:

        Tiedätkö, että aivot toimivat sähköllä. Mistä ihmiselle on tullut sähköä, kun sydän toimii myös sähköllä. Silloin jonkun pitää tuottaa ihmiseen sähkö, kun sitä kuluu sydämen ja aivojen toimimiseen. Kuinka kaikki välittyy aivoihin sähköllä? Näkö kuulo puhuminen ym. toimii yhteistyössä.

        "Tiedätkö, että aivot toimivat sähköllä. "
        Artsilla menossa vuosikymmenien pituinen sähkökatko. Eikö jo ole aika reklamoida?


      • Anonyymi
        RaakaArskaNissiTampere kirjoitti:

        Mitä enemmän aivoja tutkitaan sitä todennäköisemmäksi tulee Jumalan luominen

        Olet oikeassa. Ihminenhän ne jumalat on luonut.


      • RaakaArskaNissiTampere kirjoitti:

        Mitä enemmän aivoja tutkitaan sitä todennäköisemmäksi tulee Jumalan luominen

        Myönnätkö että se on tällä hetkellä piirun verran epävarmaa? Tämä luominen.


    • Anonyymi

      Aina kun joku rekisteröi tänne jonkun hassun nickin, niin tietää heti, että tuola ihmisellä on jokin erikoinen agenda, eli hän tuottaa vinksahtaneita juttuja,

      • Anonyymi

        Joku laitauskova linkkasi joku aika sitten oikean tiedejulkaisun koskien fMRI kuvantamista. Hän ei selvästi ollut lukenut sitä, joten jonkin jumaluskon perusteluna se oli lähinnä tyrmäys. Siinä nimittäin juurikin oli kuvattu jonkin kognitiivisen toiminnon tunnistaminen.

        Avauksen agendana näyttää olevan noiden kuvantamismenetelmien dissaaminen. Tässä otetaan niinkin sekava käsite kuin "mieli" käyttöön. Siihen ei löydy mitään yksikäsitteistä määritelmää, joten sillä voi perustella tai kieltäö mitä vain.

        Kyllähän laitauskoville aivojen kuvantaminen on uhka, koska se mahdollisesti kertoo tulevaisuudessa luonnollisen syyn joidenkin ihmisten taipumukselle syvään uskonnollisuuteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1127
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      83
      998
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      922
    5. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      793
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      769
    Aihe