Taas kaatui suomalainen

Anonyymi-ap

Iltalehden mukaan Pohjois-Pohjanmaalta kotoisin ollut nuori suomalainen mies on kaatunut Ukrainassa. Mies oli tunnettu myös politiikassa mukana olosta Keskustan riveissä. Hieman pitää ihmetellä tätäkin, koska Keskusta oli aikaisemmin tunnettu hyvistä suhteista Venäjään ja se halusi välttää kaikenlaiset konfliktit, mutta aika on näköjään muuttunut. Ei voi kuin ihmetellä, mikä saa nuoren miehen toimimaan näin hullulla tavalla. Vaarantaa henkensä ja samalla tukee terrorismia, natsismia ja korruptiota. Kuolemasta voi tässäkin tapauksessa syyttää vain itseään.

10

327

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taisteli väärän maan ja aateen puolesta .

    • Anonyymi

      Olet ymmärtänyt väärin, hän taisteli terrorismia ja Natsi ryssiä vastaan.

      • Anonyymi

        Sut täällä tiedetäänkin.
        Et ole varmaan nähnyt, kun on näytetty ukrainalaissotilaiden tatuoinnit ja ss merkit varusteissa? Kyllä siellä on natseja ja satanisteja ottamassa yhteen kristillistä Venäjää vastaan.


    • Anonyymi

      oikea lopputulos kun lähti tappamaan ja tuli tapetuksi

    • Anonyymi

      Tämä uutinen jotenkin kolahti itseeni kun sen luin. Johtunee siitä, että olen itsekin nuorempana ollut mukana Keskustan nuorisopolitiikassa ja aikuisenakin kunnallisella tasolla. Aloin ottamaan etäisyyttä puolueeseen silloin kun puoluejohtajiksi valittiin ns. arvoliberaaleita henkilöitä ja se alkoi näkyä politiikassa. Lopullisen pesäeron tein siinä vaiheessa, kun hylättiin lopullisesti Kekkosen - Väyrysen linja ja Keskusta alkoi peesaamaan täysin Kokoomusta suhteessa Venäjään. Tämä kaatunut henkilö saattaa olla tämän aivopesun uhri. Voi jospa Keskusta nyt ottaisi järjen käteensä ja alkaisi normalisoida suhteita Venäjään, uskon että se saisi paljon uusia kannattajia ja saattaisi jopa pelastaa koko puolueen näivettymiseltä.

      • Anonyymi

        Kepu pettää aina. Se on yhtä luotettava kuin Zelensky.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kepu pettää aina. Se on yhtä luotettava kuin Zelensky.

        Kepu oli hyvä puolue siihen saakka, kun Paavo Väyrynen oli mukana. Hän piti yllä hyviä suhteita Venäjään ja muihinkin maihin. Jos Väyrynen olisi ollut vielä puolueen johdossa, mitään järjenvastaista nato-jäsenyyttä ei varmuudella olisi tullut ja suhteet Venäjään olisi pidetty kunnossa. Nykyinen kepu on arvoliberaalien puliveivareiden ja sota-fanaatikoiden temmellyskenttä - kiitos ei!


    • Anonyymi

      Jokainen suomalainen, joka lähtee Ukrainaan taistelemaan sotarikollisten ja natsien rinnalla, on itse valinnut kohtalonsa. Jos siellä sattuu kaatumaan, niin oma valinta, voi voi!

    • Anonyymi

      Sodassa kaatuminen tai haavoittuminen on aina oma valinta - kenenkään ei ole pakko lähteä rikollisten rinnalle sotimaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      207
      5210
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3696
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      63
      3590
    4. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      11
      3500
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      44
      3147
    6. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      105
      2339
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2336
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      31
      2184
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2130
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2069
    Aihe