Maapallolla on hiilidioksidia 0,04% ja pienikin muutos lämmittää vallan hirmuisesti. Marsissa hiilidioksidia on 95% ja kylmä kuin ryssän helvetissä. Nyt selitystä ilmastogurut.
Vastaukset 14
- Anonyymi
Kysy tekoääliöltä.
- Anonyymi
Kumpi on luotettavampi lähde, APH vai GPT.
- Anonyymi
Ja Venus planeetalla ilmakehässä CO2 pitoisuus on 96,5 % ja siellä on hirveän kuumaa. Johtuuko se muka korkeasta CO2 pitoisuudesta.
Näitä tietoja vertailemalla luulisi lampun siellä itse kunkin pääkopassa syttyvän, mutta edelleen siellä vallitseen synkkä pimeys ilmastoguruilla.
Taas oli YLE:n sivustolla yksi kauhujuttu tänään. Oikeatkin huomiot kun ymmärretään tarkoitushakuisesti väärin.
Minun luottamukseni tutkijoihin ei ole ollut koskaan jumaloiva, ja lopullisesti se romahti jo vuosikymmeniä sitten. Viikko sitten tuttavani, joka on lääkäri, sanoi minulle, että jopa 70 % tieteellisestä tiedosta saattaa olla virheellistä.
Ei se, että jokin tieto on virheelinen, tarkoita sitä, että se olisi täysin pielessä. Se saattaa vaatia vain tarkentamista ja lisätutkimuksia. Sanonta tietomme on vajavaista pättee myös tieteeseen ja tutkijoihin.
James Webb teleskoopista kertovassa dokumentissa sanoi tutkija, että Huble teleskooppi pani oppikirjat uusiksi, ja nyt sitten Webb teleskooppi panee ne taas uusiksi.
Tämä on tieteessä aivan normaalia, vaikka koulupojan asteelle jääneet ilmastogurut eivät sitä ymmärräkkään. Kun tutkimusmenetelmät kehittyvät, niin tieteen tietämys muuttuu. Näin se on aina ollut.
No ilmastotieteen oppi kasvihuonekaasuista on kyllä kumoutunut jo noin 100 vuotta sitten, mutta ilmastotiede ei ole sitä ottanut huomioon.
Se kumoutui siinä vaiheessa, kun ihminen oppi nesteyttämään ilman, ja nesteytyksessä eroittamaan eri kaasut toisistaan. Sen jälkeen oli mahdollista tutkia eri kaasujen lämpöopilliset ominaisuudet tarkkaan.
Minulla on tarkka tieto kaasujen lämpöopillisista ominaisuuksista, mutta ilmastoguruillehan se ei kelpaa. Tiede on kyllä mennyt eteenpäin, mutta gurut haluavat ehdottomastu elää menneisyyden harhamaailmassa.- Anonyymi
Hölynpölyä. Hiilidioksidinilmastoa lämmittävä vaikutus on se mikä todettiin jo yli 100 vuotta sitten. Yrität ihan tahallasi vääristellä asioita. Se ei siis todellakaan ole kumoutunut, että hiilidioksidin syytäminen ilmakehään lämmittää ilmastoa. Päinvastoin, jo yli 100 vuotta sitten varoiteltiin ettäihmisen ilmakehään päästämä hiilidioksidi tulee lämmittämään maapalloa. Itseasiassa jopa maailman suurimmat ölyjy-yhtiöt teki asiasta tutkimuksia ja tulivat nimenomaan siihen tulokseen, että fossiilisten polttoaineiden polttamisen ilmakehään päästämä hiilidioksidi aiheuttaa maapalloa kuumentavan ilmastonmuutoksen. Ölyjuy-yhtiöt itse tulivat tuohon tulokseen, mutta asia haudattiin sitten ja sinun kaltaisiasi ilmastonmuutoksenkiistäjiä käytettiin hyväksi koko asian hautaamisessa ja vähättelyssä. Miksikö? No eikö se ole ihan selvä, raha.
- Anonyymi
Lyhyesti:
- kaasukehän koostumus
- kaasukehän tiheys
- vesipitoisuus
- etäisyys auringosta
Marsissa ja Venuksessa hiilidioksidin osuus kaasukehästä on samaa luokkaa, mutta lämpötila kovin erilainen.- Anonyymi
Ensimmäisen ja kolmannen voit jättää luettelosta pois suosiolla. Määräävässä asemassa ovat toinen ja neljäs, Sen tietää, kun on tietoa paljon enemmän kuin sinulla.
Vesi höyrystyessään sitoo kyllä paljon lämpöä, mutta eihän se kyky sitoa lämpöä tarkoita sitä, että se lämmittäisi ilmakehää lisää.
Vesihöyryn lisäksi kaikki muutkin aineet ilmakehän kaasut mukaanluettuna sitovat lämpöä, mutta täytyy olla näköjään minun ammatit, jotta tajuasi tämän. Kun lämmön kanssa on työkseen tekemisissä, niin oppii paljon sellaista, mitä ei voi kouluissa oppia.
Kun on kokemusta nestetypestä plasmaan ja kaikenlaista siltä väliltä, niin tietää paljon enemmän kuin koulupojat ja jopa enemmän kuin useimmat yliopiston professorit, joilta se käytännön kokemus puuttuu.
- Anonyymi
Viimeksi asiasta on palstalla keskusteltu pidempään vuonna 2021:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16973445/miksi-hiilidioksidi-ei-lammita-marsissa-
Aloittaja lukee sieltä jos aihe oikeasti kiinnostaa. - Anonyymi
Mikset ota itse selvää syystä tuohon? Oletko aivan kädetön? Aiotko oikeasti uskoa siihen, mitä täällä vastataan??
- Anonyymi
Ja millähän perusteella se muka ei lämmitä? Kyllä hiilidioksidi lämmittää Marsissa ihan yhtälailla kuin maapallollakin. Marsin kaasukehä nyt vain sattuu olemaan niin ohut, että Mars ei pysy lämpimänä. Marsin kaasukehän paine on vain noin 1/200 siitä mikä maapallon ilmakehän paine on. Maapallon ilmakehän paine on siis n. 200 kertaa niin suuri kuin marsin kaasukehän paine. Maapallon ilmakehä on myös paljon paksumpi kuin Marsin kaasukehä. Marsin kaasukehän ohuudesta ja alhaisesta paineesta kertoo sekin, että Marsin pinnalla ei ole eikä voi olla nestemäistä vettä, koska se karkaa avaruuteen. Marsista on kyllä löydetty äskettäin todisteita valtavista nestemäisen veden määristä pinnan alta, mutta Marsin pinnalla ei vettä nestemäisenä voi olla alhaisen kaasukehän paineen takia. Marsilla on menneisyydessä ollut paljon paksumpi kaasukehä ja todistetusta myös juoksevaa vettä. Mars on ollut aikanaan huomattavasti maapalloa muistuttava planeetta todennäkösesti ja sillon se on myös ollut nykyistä lämpimämpi. Mutta Mars on maata pienempi planeetta eikä sillä ole maan vahvan magneettikentän kaltaista magneettikenttää, joten aurinkotuuli on pyyhkinyt Marsin kaasukehän avaruuteen ja jäljellä on vain nykyinen ohut kaasukehä, joka ei pysty pitämään Marsia lämpimänä.
Muistutan lisäksi siitä, että Venuksella on paksu kaasukehä, joka on täynnä kasvihuonekaasuja. Sen seurauksena Venuksen keskilämpötila on yli 460 astetta ja siellä on siis niin kuumaa, että lyijykin sulaa. Se johtuu nimenomaan hillittömäksi karanneesta kasvihuonekaasujen aiheuttamasta kasvihuoneilmiöstä. Venus on paljon kuumempi kuin Merkurius, joka on paljon lähempänä aurinkoa kuin Venus.
Hiilidioksidi ja muut kasvihuonekaasut siis aivan varmasti lämmittävät planeettaa. Marsia ihan yhtälailla kuin maapalloa ja venusta. Marsilla nyt vain sattuu olemaan niin ohut kaasukehä, että se ei pyty pitämään Marsia lämpimänä. Hiilidioksidin vaikutus on siis Marsissa ihan sama kuin maapallollakin, mutta Marsin kaasukehä on niin ohut ja harva, että planeetta on kylmä siitä huolimatta, että kaasukehän kaasuista suurin osa on hiilidioksidia.
T. miksuh- Anonyymi
Olet täysin pihalla miksuh.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet täysin pihalla miksuh.
Itse olet. Jos et kestä totuutta niin se on täysin oma ongelmasi.
T. miksuh - Anonyymi
"Hiilidioksidi ja muut kasvihuonekaasut siis aivan varmasti lämmittävät planeettaa."
Juuri näin, kaikki kaasut ovat hyviä eristeitä, kasvihuonekaasut poikkeavat vain absorptio/emissiotaajuuksiensa osalta.
Ilmakehän lämmönjohtavuus on n. 0,025 W/Km, hiilidioksidin osuus on sama kuin sen osapaine, eli sen muutos ei edes erotu kohinasta.
Kuten ilmeisesti hyvin tiedätkin, lämmönjohtavuus on konduktion ja säteilyn yhteisvaikutus, ja lienee itsestään selvää, että jos ilma ei liikkuisi, käristyisimme kaikki.
Konvektio ja veden haihtuminen + albedo, ovat avainasemassa, ja mainitsemasi 'kasvihuoneilmiökin' mitä sillä nyt tarkoitatkaan, ei voi olla edes mahdollinen vapaasti liikkuvassa kaasuseoksessa.
Joten, miksi oletat CO2 - muutoksen vaikuttavan
merkittävästi lämpötilaan? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Hiilidioksidi ja muut kasvihuonekaasut siis aivan varmasti lämmittävät planeettaa."
Juuri näin, kaikki kaasut ovat hyviä eristeitä, kasvihuonekaasut poikkeavat vain absorptio/emissiotaajuuksiensa osalta.
Ilmakehän lämmönjohtavuus on n. 0,025 W/Km, hiilidioksidin osuus on sama kuin sen osapaine, eli sen muutos ei edes erotu kohinasta.
Kuten ilmeisesti hyvin tiedätkin, lämmönjohtavuus on konduktion ja säteilyn yhteisvaikutus, ja lienee itsestään selvää, että jos ilma ei liikkuisi, käristyisimme kaikki.
Konvektio ja veden haihtuminen albedo, ovat avainasemassa, ja mainitsemasi 'kasvihuoneilmiökin' mitä sillä nyt tarkoitatkaan, ei voi olla edes mahdollinen vapaasti liikkuvassa kaasuseoksessa.
Joten, miksi oletat CO2 - muutoksen vaikuttavan
merkittävästi lämpötilaan?Eihän se CO2 lisääntyminen paljoa vaikuta Maapallon pinnan säteilybudjettiin. Meidän ikäväksemme se ja muut kasvihuonekaasujen päästöt kuitenkin vaikuttavat tarpeeksi näkyäkseen ilmaston havaittuna lämpenemisenä (AGW).
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eihän se CO2 lisääntyminen paljoa vaikuta Maapallon pinnan säteilybudjettiin. Meidän ikäväksemme se ja muut kasvihuonekaasujen päästöt kuitenkin vaikuttavat tarpeeksi näkyäkseen ilmaston havaittuna lämpenemisenä (AGW).
Mitä tarkoitat " Maapallon pinnan säteilybudjetilla.", ja miten vain hiilidioksidi siihen vaikuttaisi ?
Se lämmön johtavuushan sisältää jo myös säteilyn, molekyylien liike
(lämpö) tasaantuu sekä säteilyn että törmäilyn vuoksi, ja johtavuus on näiden summa.
Jos kiinnostusta riittää, voinet hieman laskea tuota lämmön siirtymistehoa ja sen suhdetta kokonaissiirtymään (n. 180W/m²), ja todeta itsekin, mikä merkitys on milläkin väitteellä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ampuminen kylpylässä
Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa671411Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää921057- 164947
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.105884Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä30883Kemijärvellä vesionnettomuus
Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as28881Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!
Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks51787Kerro minulle totuus
Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒201782Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu128758- 27724
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua93717Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.172669- 64644
VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN
Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisikalaumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa45633Useita poliisiautoja kunnantalolla
Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.12595- 85558
On todella ikävää
Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit78530Olipa yllätys
Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo188523sinulle....
Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.75497- 55497