Hillatori ja muijan syntymäpäivä tärkeämpi kuin Suomen asioiden hoitaminen. Pääministeri lähtee perheineen lomailemaan ja juhlimaan kun pitäisi olla tehtäviään hoitamassa. Vielä kehtaa pimittää jopa eduskunnalta mihin aikaan lomailee. Suomessa suurinta valtaa käyttävä pääministeri, kyllä häneltä odotetaan vastuuta. Sairaus on eri asia jos estyy osallistumisen. Kyllä pääministeriltä odotetaan vastuullisempaa toimintaa.
Orpo lomailee ja delegoi tehtävänsä presidentille.
Anonyymi-ap
284
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Se on Orpo niin että laiva ei käänny tällaisella meiningillä. Lomailla kyllä saa pääministerikin, mutta tehtäviä ei laiminlyödä ja tärkeitä kokouksia. Pääministeri on vastuussa tiedotuksesta eduskunnalle ei presidentti. Kävikö niin että kamut keskenään sopi ja loma yritettiin pimittää. Ei riitä että Orpo lupaa ilmoittaa seuraavista lomistaan. Pääministerinä tehtäviä ei laiminlyödä. Silloin on väärissä puikoissa jos hillatori ja kekkerit on tärkeämpiä.
No nyt on millä mällätä kun sai verohelpotuksen tuloihin. Hillatorikin kannattaa katsastaa ja ilmaiset kahvit juoda. Ja onhan toki "perhe syyt" ilmeisesti muijan syntymäpäivät tärkeämmät kun yhteiskunnan asioiden hoito.