Suomen jäsenyys toi Ahvenanmaan Naton puolustuksen piiriin. Yksi Putinin harjoittaman politiikan suurimpia tappioita Venäjällä on ollut Suomen ja Ruotsin siirtyminen Naton jäsenyyteen. Erityisesti Ahvenanmaan asema Natossa tuntuu nyt kirvelevän venäläisessä propagandassa. Rummutus mitä omituisemmillla väitteillä on jokapäiväisen ihmettelymme aihe.
Ahvenanmaa siirtyi Naton valvontaan
6
162
Vastaukset
- Anonyymi
Ylimielsyys ja asioiden kiirehtiminen johti lopulta SUUREEN KATASTROFIIN Nato-suomen osalta, kun Ylimielisyys päissään nämä typerykset HAAVISTO JA NIINSTÖ hosuivat ja unohtivat silloisen Ahvenanmaan erityisaseman Ntosopimuksen ulkopuolelle kokonaan.
Niinistö tarkastutti jälkeenpäin juristeilla tapahtuneen vahingon laajuuden ja vakavuuden ja totesi Ålannin lopullisesti menetetyksi!
Ylimielinen KORSKE loppui siihen paikkaan ja naamat venähtivät ja kääntyivät väärinpäin.
Nyt Åland on kyykyttänyt ja hyppyyttänyt Nato-suomen ylintä johtoa vielä yli vuoden, ihan vaan vittuillakseen Nato suomelle takaisin sen aiempien hönöilyjen vastineeksi. - Anonyymi
Natoliiittolaisuus sopimus kämmäilyjen takia Nato sai Ahvenanmahansa Washingtoniin kassakaappiinsa mutta Åland sai lopullisen eron Natosta.
Nato itkee ja puree hammasta ja polkee jalkaa vitutuksen tuskassaan kun se joutuu sotimaan Venäjää vastaan Ålannin demilitarisoidun alueen ulkopuolella.
MUAHAHAHAHAHAHAHAHAHA- Anonyymi
Ahvenanmaa pysyy demilitarisoituna vain niin kauan kun se ei ole uhattuna, muuttuen militarisoiduksi uhan alla ja sotatilassa.
- Anonyymi
Naton täytyy nyt tyytyä valvomaan Ålannin demilitarisoitua aluetta kiikareilla DEMILITARISOIDUN alueen ulkopuolelta. Sielä on kivat onkivedetkin.
- Anonyymi
Postikortti tuli perille 121 vuoden jälkeen.
Nato Tiltu ei nyt tajua sitä tosiasiaa että Nato-suomi menetti Ålannin --- ennekuin kenties 121 vuoden jälkeen?- Anonyymi
Hölynpölyä.
Ahvenanmaan demilitarisointisopimus säilytettiin ennallaan, koska sen purkaminen oli Venäjänvastuksen takia hankalaa.
Muutoin A-maan asema pysyi täysin ennallaan, se on Nato-Suomen kieliautonominen maakunta Suomen poliisin ja Rajavartioston valvonnassa.
Pikkuryssien Ålanti on heidän satumaansa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413888Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3523015Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131927Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa91645Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41109- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23801- 44784
- 67779