Eu maat velkaantuvat eun takia

Anonyymi-ap

Velalla tehdään liittovaltio. Sitä ei kansalle kerrota. Marin edisti sitä huomattavasti. Sekin ettei mistään säästetty ja varoja jaettiin maailmalle kertoo tarkoituksellisesta velkaantumisesta.

19

201

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laivaa on mahdotonta kääntää.

      • Anonyymi

        Lukiolikka Sanna sai suomen tuhoon.


    • Anonyymi

      Persujen puoluetoimiston surkea avaus. Säälittävää käyttää Suolta sanomansa levittämiseen, eihän täällä käy kuin joutoväki joka kuluttaa turhaa aikaansa, kuten minä. Olen sentään työni tehnyt yhteiskunnan eteen ja elänyt siivosti ja tajunnut ettei Persujen aatteella ole mitään menestymisen edellytyksiä.

      • Anonyymi

        On ne perussuomalaiset aitojuntit ihan parhaita mollaamaan turhia jakamaan paska puheitaan ja usein Sanna Marin pistetään tikun nokkaan ilkeilykohteeksi mutta mitä voisi motomiesasenteella odottaa.


    • Anonyymi

      Eihän Suomessa nytkään säästetä! Velkaa tehdään niin että roikaa!
      MUTTA kansa jaetaan jyviin ja akanoihin. Akanat ovat niitä, joita saa joukolla halveksia.
      Vanhukset, lapset, sairaat ja työttömät. Niille ei kuulu elämä. Ovat kulupuolella.
      Silti Suomi on rikas valtio. Joillekin tämä on vielä hyvinvointivaltio.Mutta ei omistakaan pidetä huolta. Ja ulkomaalaisia oikein vihataan.

      Semmoinen maa. Mun kotimaa tänää. Hävettää.

    • Anonyymi

      1994 velkaa oli 7 miljardia, sitten liityttiin EU jäseneksi, nyt velkaa jotain 160-170 miljardia.

      EU on ollut todella tuottoisa suomelle, ilman EU:ta suomi ei olisi saanut noin paljon velkaa. Turhaan itkette.

      • Anonyymi

        oliko toi -94 velka vielä markoissa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        oliko toi -94 velka vielä markoissa?

        ilman muuta.


      • Anonyymi

        "1994 velkaa oli 7 miljardia, sitten liityttiin EU jäseneksi, nyt velkaa jotain 160-170 miljardia."

        Höpö-höpö.

        1994 valtion velkaa oli reilut 55 miljardia / 55% BKT:stä
        2005 valtion velkaa oli 60 miljardia / 35% BKT:stä
        eli EU aikana valtion velan suhteellinen määrä laski!

        Vasta koronan ja nykyhallituksen toimien myötä velka on päässyt nousemaan tuonne 60% BKT:n hujakoille, missä oltiin ennen EU:ta.

        https://cdn.valtiokonttori.fi/wordpress/sites/5/2024/05/valtionvelka-bkt-1980-2023.jpg


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      "LOPPU EU-KOMMUNISMILLE"!!!

      • Anonyymi

        Nimenomaan eu on sosialistinen viritys. Ei vasurit sitä muuten kannattaisi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nimenomaan eu on sosialistinen viritys. Ei vasurit sitä muuten kannattaisi.

        Joka ainoa Suomen eduskunnan puolue on neo-marxilaisuuden asialla.


    • Anonyymi

      Kommarit asialla.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      EU sääntelee itsensä jumiin, kunnes soutajia ei enää ole.
      Muut ovat sillävälin ylittäneet maalilinjan.

    • Anonyymi

      ... haittamaahanmuuton takia

    • Anonyymi

      Taisi olla myyrän töitä ja syylliset löytyvätkin muulta kuin sylttytehtaalta , keiden taskuihin koronatuet valuivatkaan.... ketkä hyötyivät ja ketkä nyt maksavat hintaa .....

    • Anonyymi

      USA:n valtionvelka jatkaa kasvamistaan – Korkokulut ylittivät ensimmäistä kertaa 1000 miljardia.Yhdysvaltojen valtionvelka jatkoi kasvuaan 35 700 miljardiin dollariin.
      Valtioiden velkaluvut puhuvat puolestaan. Siinä missä suomalainen äänestäjä talsii 171 miljardin euron velkakukkulalla, tulee Yhdysvalloissa äänestäjää vastaan 35 biljoonan dollarin velkavuori. Summa on päätähuimaava: 35 000 miljardia – 35 000 000 000 000 dollaria. Lähes 105 000 dollaria per jokainen amerikkalainen. Suomalaisiin verrattuna summa on reilusti yli kolminkertainen.

      Ajatella, kukaan ei ole siitä huolissaan? Vaikka niillä on orjiakin töissä 13-14 miljoonaa?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4317
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      109
      4133
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      36
      4050
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      64
      3899
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3344
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3228
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      145
      3199
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1572
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1521
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1095
    Aihe