Espoon kaikki seurakunnat sopivat, että jakaavat ilmaisruokaa VAIN KERRAN VIIKOSSA, että ruokia voi hakea vain kerran viikossa
Espoossa syödään ilmaiseksi vain kerran viikossa, näin älykkäät sydämettömät ovat päättäneet Espoossa
Espoolaiset köyhät joutuvat kääntymään pääasiassa Helsingin puoleen koska Espoossa ei ole palveluja
Espoo uutisten mukaan teki vuosi, pari sitten voittoa laman aikana budjetissaan.
Ei ihme, koska Espoo oli maksamatta sosiaalirahoja ja ajaa ihmisiä kodittomiksi, mistä myös kodittomien tilastoissa Espoossa on lisäystä kymmenillä kymmenillä henkilöllä. ESPOO SÄÄSTÄÄ MUTTA MAKSUN MAKSAA HELSINKI.
Espoo on itsekäs sika. Ei ihme Suomen rikkaimmat asuvat Espoossa.
Sikoja mitä sikoja kaikki.
Helsinki maksaa Espoon viulut. Näin köyhät kertovat Helsingin työntekijöille.
Eikä Espoossa parannuksia luvassa.
Espoon kytät myös painostavia.
Espoon sosiaalipolitiikka elää muiden kaupunkien varassa
9
248
Vastaukset 9
- Anonyymi
eikä Espoon ruokakorista saa kuin päivän ruokaa
Korissa on yhdeksi päiväksi ruokaa ja leipää vähän toiseksikin.
Tuolla paskalla pitää selvitä viikon rahaton. - Anonyymi
"Espoossa syödään ilmaiseksi vain kerran viikossa, näin älykkäät
sydämettömät ovat päättäneet Espoossa"
Miksi yhtään kenenkään pitäisi saada syödä läpi vuoden ilmaiseksi? Suomessahan on olemassa niin työttömyysrahat, opintorahat, eläkkeet kuin toimeentulotukiturvakin olemassa. Noita tukevat Asumistukirahat lisäksi.
Kaikki sosiaaliturvarahat on mitoitettu niin, että niillä ihminen saa asumuksen päälleen ja kuukauden ruokaan tavittavan rahan käyttöönsä. Niillä kyllä tulee toimeen.
Jotkut vetelykset ovat sitä mieltä, että nuo sosiaalirahat ovat "heidän omia rahojansa", ja kaupunkien pitäisi lisäksi ruokkia heidät ilmaiseksi läpi vudoen.- Anonyymi
Ihan niin. Onneksi Petteri Orpo panee tollaiset lorvijat ja tyhjän oleskelijat ruotuun ja joka ei töitä saa, menee takaisin kouluun. Sillä tavalla korvauksia tulee edes sen verran kun valtion veloilta liikenee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan niin. Onneksi Petteri Orpo panee tollaiset lorvijat ja tyhjän oleskelijat ruotuun ja joka ei töitä saa, menee takaisin kouluun. Sillä tavalla korvauksia tulee edes sen verran kun valtion veloilta liikenee.
En kyllä ymmärrä miten ihmisillä ei riit ä rahaa ruokaan? Lindistä saa erittäin edullisesti elintarvikkeita ja -30-50% alennuksella myydään klo: 21 jälkeen tuotteita . Minusta tuntuu että osa ruokajonoissa olevista ovat ketjupolttajia. Aroma toppa, sätkäpaperit ja filtterit maksavat maltaita ja rullakonekin on pakko uusia aina välillä. Rahat menee tupakkaan, miksette myönnä tosiasioita? Ja vuokraan ja sähkölaskuun mutta enin osa tuloista menee savuna keuhkojen kautta kierrettyään ulkoilmaan, taivalle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En kyllä ymmärrä miten ihmisillä ei riit ä rahaa ruokaan? Lindistä saa erittäin edullisesti elintarvikkeita ja -30-50% alennuksella myydään klo: 21 jälkeen tuotteita . Minusta tuntuu että osa ruokajonoissa olevista ovat ketjupolttajia. Aroma toppa, sätkäpaperit ja filtterit maksavat maltaita ja rullakonekin on pakko uusia aina välillä. Rahat menee tupakkaan, miksette myönnä tosiasioita? Ja vuokraan ja sähkölaskuun mutta enin osa tuloista menee savuna keuhkojen kautta kierrettyään ulkoilmaan, taivalle.
Onneksi heillä on edes jotakin kivaa tai riippuvuussuhde johonkin kivaan. Röökistä on muuten tosi vaikea päästä irti.
- Anonyymi
> Röökistä on muuten tosi vaikea päästä irti.
No niin on amfetamiinistäkin. Aina röökinpolttajat vetoavat siihen, että heillä on se kaikkein addiktoivin huume, ei ole mikään niin kova kuin heidän huumeensa.
Kuitenkaan röökinpolttajat eivät ryöstä ihmisiä kadulla tapa omia vanhempiaan ja puolisoitaan saadakseen rahaa yhteen röökiaskiin. Huumekoukussa oleville tuo on arkikauraa. - Anonyymi
Seurakunnan ruokajakelu ei ole sosiaaliturvaa vaan hyväntekeväisyyttä. Sosiaaliturvaa saat kelan toimistoista jos ei ole ruokaa.
Espoon hyväntekeväisyysruokailut löydät netistä:
https://ruoka-apu.fi/?viewType=list&page=1&startDate=2024-09-11&city=6519- Anonyymi
Kirkolla taitaa vieläkin olla vain yksi Yhteisen Pöydän-lounas viikossa ja kuten myös leipäjonoihin, myös Yhteisen Pöydän terminaaleihin tuodaan entistä vähemmän ruokaa jakoon. Köyhiä alkaa olla jo niin paljon. Ei köyhyys ole mikään häpeä, mutta sellainen rikas/varakas, joka ei apua lähimmäisilleen anna , on suuri sika. Eihän ne edes häpeä.
- Anonyymi
"Ei köyhyys ole mikään häpeä, mutta sellainen rikas/varakas, joka
ei apua lähimmäisilleen anna , on suuri sika."
Vaikutat olevan noin 22...35 vupotias miespuolinen henkilö. Todennäköisesti olet tällä hetkellä työttömänä, vaikka yritätkin raivokkaasti työllistyä, ja saada sitä kautta raha-asioitasi kuntoon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211371- 681340
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331261- 1081255
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 1091009
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182933- 89886
- 45881
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66801Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50696- 43666
- 58663
- 70646
- 98638
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123622- 67586
- 53577