itselleen kuuluvia tukia mikäli tilanne on sellainen.
Köyhyys on korvien välissä jos ei mene hakemaan
Anonyymi-ap
18289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Hakekaa mielummin töitä niin poistuisi tuo notkuminen.
Mie ainakin tykkään notkua. Notkun aina ja missä vaan. parasta on norkuu. Ei töitä kukaan enää tee, Se on vaan notkumista toisten tiloissa . Mitä sitä töihin mnee notkuu kun voi notkuu kotona.
Aivan ihnaa... siekin notkut täällä esimerkiksi... eiks oo kivaa.
Puhut ihan asiaa !! töissä ne vaan notku ja nosta vielä iso palkkaa , tekemättä juuri mitään.
Sinulle ei toisten asiat kuulu yhtikäs mitään.
Mitkä asiat?
Eikä sulle elikä hopi hopi töitä etsimään kiäh kiäh kiäh.
Missä siellä?
Millainen tilanne?
Mitä tukea ja mistä?
Kolme tonni heti kun hakee.
Onko? Mulla on korvien välissä pää, jossa kaksi silmää, nenä ja suu...
Ei ne tuet köyhyyttä poista
Tuet velvoittaa yhteen sun toiseen.
Jep itselläni nyt tarvis tukiin 5000 -10 000 saas nähdä miten käy. Luulisin tollasen 7 500 irtoovan.
Kaikista tuista ei ole tietoa eikä viranomaiset niitä erikseen ilmoita henkilölle.
Eli itse täytyy ottaa asioista selvää.
Itselläni on valitettavasti tilanne nyt se, että joudun elämään tukien varassa(en pitkään toivottavasti), ja olen vain huomannut tämän ikävän seikan että tietoa pantataan...
Yksi kiva juttu on se, kun oma paikallinen seurakunta järjestää kerran viikossa tällaisen lautapeli-illan, mihin kaikki ovat tervetulleita. siellä tehdään myös hävikkiruuasta naposteltavaa ja ylijäävät jaetaan illan päätteeksi osallistujien kesken kotiin vietäväksi.
Tykkään kuitenkin pelata lautapelejä, noissa illoissa saa juttuseuraa lisäksi ja tosiaan ainakin vähän jotain syötävääkin jopa kotiin vietäväksi.
On se toisaalta jos ikäihminen ei hae vaikka asumistukea juupa juu siinä onkin hommata liitteet jos ei tietokonetta.Kitkuttaa eläkkeellä.Kyllähän suomessa löytyy henkilöitä jotka ei hae työttömyyskorvauksia ni joku peräkammaripoika.Tuet on tarkoitettu väliaikaiseksi eikä pitkäaikaiseen notkumiseen niinkuin jauhopäät kuvittelee.
ONKO?
Miten se on kansalaisen korvien välissä jos orpo vie kaiken leikkauksilla, ja ihminen on ennen leikkauksia ja hintojen korottamisia tullut hyvin toimeen? Miten voit syyttää siitä varatonta itseään, orpopetterin jatkuvista leikkauksista??
Taidat syyttää orpoa, sen korvien välissä se taitaa olla. Orpo tietää että raha ja toimeen tulo on paras toimi kun halutaan kiusata ja kurjuuttaa ihmisitä.
Otetaan tuet pois, otetaan omaisuus pois, otetaan vielä koulutkset ja tyäpaikka pois, vaikeutetaan niitä oikein olan takaa, siinäpä se orpon saavutukset on.
JA EIKÖ TÄÄ OLE SITTEN ORPON VIKA, VAAN VARATTOMAN KANSALAISEN? Jos niin on, vaaadin selvitystä!!!
Myöhästyit.
Kun ne kirjottaa laskun, niin siihen tulee syyskuun päivä, ja hinnat ovat jo nousseet.
Ei postimyynnissä tehdä töitä vkl vaan he keräävät sun tilauksen maanantaina 2.9 joten niin.