Kukas tämä narri on

Anonyymi-ap

Onko putkosset ja bäcmännit saaneet uuden kätyrin ja opetuslapsen joukkoonsa

Venäjän propagandamedian uudeksi suosikkisuomalaiseksi on noussut Helsingin yliopiston dosentti, taloustieteilijä Tuomas Malinen. Venäjällä Malista tosin tituleerataan useimmiten professoriksi, vaikka sellaista virkaa hänellä ei ole.

Vastikään Venäjällä levisi laajalle uutinen, jonka mukaan ”Suomessa on ehdotettu” uuden YYA-sopimuksen solmimista kiireellisesti Venäjän kanssa. Muun muassa tällainen otsikko saatiin aikaan Malisen X-viestipalvelussa julkaisemasta englanninkielisestä postauksesta.

Izvestijan mukaan Malinen on puolestaan kertonut, että hän kuulee usein puolustusvoimien palveluksessa olevilta ystäviltään, kuinka Suomi ”varustautuu aseelliseen konfliktiin”. Artikkelin sanamuodoista syntyy mielikuva, että Suomi olisi valmistautumassa konfliktiin hyökkääjän roolissa.

– Suomalainen professori arvioi, että Yhdysvallat ja Euroopan unioni haluavat todellakin sytyttää kolmannen maailmansodan, jossa Venäjä tuhottaisiin ja sen luonnonvarat otettaisiin ilmaiseksi lännen haltuun, Newsland-sivusto tulkitsee Malisen ajatuksenjuoksua.

Ja paljon muuta naivia ja tökeröä propagandaa tältä ..kuka lie putinin liekaan joutunut reppana ...en ole edes koskaan kuullut

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010654292.html

10

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ainahan demokratian sananvapauden väärinkäyttäjiä on ollut.
      Tämä dosentti on osa jatkumoa.

    • Anonyymi

      Helsingin yliopiston dosentti, taloustieteilijä Tuomas Malinen on pitänyt YouTubessa ääntä WEFin "The Great Resetin" tulosta, joka vaan siirtyy ja siirtyy.

    • Anonyymi

      Malinen on muuten entinen kokoomuksen Elina "Lepomäki" Valtosen eli ulkoministerimme avustaja.

    • Anonyymi

      "Taloustietäjä" on jo vuosia toistanut poistuvansa youtubesta täysin hutiennustuksineen mutta ei kuitenkaan ole. Nyt sitten Venäjällä.

    • Anonyymi

      Minkäs tekee jos dosenteilta järjen valo sammuu?
      Nähtäväst koulut mennyt täysin hukkaan.

    • Hän oli tällä palstallakin tiltujen suuri tähti kolmisen vuotta sitten ennustaessaan Suomeen kymmenien prosenttien talousromahdusta.

      • Anonyymi

        Valitettavasti taitaa romahdus toteutua....


      • Anonyymi kirjoitti:

        Valitettavasti taitaa romahdus toteutua....

        Eipä toteutunut ainakaan silloin, kun Malinen sen ennusti tapahtuvan.


    • Anonyymi

      Kukas tämä narri on?

      No kukapas muu kun Alexander "VMP" Stubb.

      "Vittu, mitä paskaa"

      Pääministeri Alexander Stubb avasi vuonna 2011 sanallisen arkkunsa Pohjoismaiden neuvoston kokouksessa. Poistuessaan kokouksesta Stubbin kuultiin tokaisseen: "Vittu mitä paskaa, ei voisi vähemmän kiinnostaa."

      • Anonyymi

        Kuvittelemalla kuulee vieläkin


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      150
      4877
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3566
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      31
      2553
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2233
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      78
      2083
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2013
    7. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      85
      1983
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1981
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1458
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      99
      1272
    Aihe