Mistä tuli kuolema Adamin ja Evan merkitys

𝐌𝐢𝐬𝐭𝐚̈ 𝐤𝐮𝐨𝐥𝐞𝐦𝐚 𝐭𝐮𝐥𝐢?
𝐀𝐚𝐝𝐚𝐦𝐢𝐧 𝐣𝐚 𝐄𝐞𝐯𝐚𝐧 𝐦𝐞𝐫𝐤𝐢𝐭𝐲𝐬
"Mutta jo luomakunnan alussa Jumala loi ihmisen mieheksi ja naiseksi." (Mark. 10:6) Jeesus sanoo tässä kohdassa, että ihmiset ovat olleet olemassa maailman alusta alkaen. Jos ihminen luotiin kuudentena päivänä maailman alusta, niin 4000 vuotta myöhemmin poikkeama alkuhetkestä oli 0,0004 %. Jos taas hyväksytään olettamus maailmankaikkeuden 13,8 miljardin vuoden iästä ja ihmisen ilmaantumisesta maapallolle noin 200 000 vuotta sitten, ihmisen ilmaantuminen poikkeaa 99,999% alusta. On siis selvää, että Jeesus piti maailmaa vain muutamien tuhansien vuosien ikäisenä.
Raamattu kertoo myös, että Jumala on hyvä. Luomisviikon jälkeen Jumala kuvaili kaikkea tekemäänsä "erittäin hyväksi" (1. Moos. 1:31). Raamattu kertoo myös, että syntiinlankeemuksen seuraus - kuolema - tullaan kukistamaan "vihollisista viimeisenä". Miten käsitykseen Jumalan hyvyydestä sopii se, että Hän olisi käyttänyt luomistyössään vuosimiljoonien ajan sairauksia, tuskaa, kärsimystä ja kuolemaa - eli evoluutiota, jossa "luonnolla on hampaat ja kynnet punaisenaan verestä"?!
New Yorkin yliopiston biologian ja geologian emeritusprofessori Frank Zindler on todennut: "Jos Aadamia ja Eevaa ei koskaan ollut, ei ole myöskään koskaan ollut alkuperäistä syntiä, ei ole tarvetta pelastukselle. Jos ei ole tarvetta pelastukselle, ei ole tarvetta pelastajalle. Aadamin ja Eevan olemassaolo todellisina ensimmäisinä ihmisinä ja heidän lankeamisensa syntiin on välttämätön tekijä evankeliumin sanoman kannalta. Pelastuminen vaatii kuitenkin vain uskon Jeesukseen - kaikkiin alkuperäiskysymyksiin ei tarvitse tietää oikeaa vastausta.

1

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli. Olet sitä mieltä, että kun Aatamia ja Eevaa ei ole ollut olemassa, niin koko Jeesus on turha.
      Ainakin nuoren maan kreationistit ymmärtävät tämän ongelman.

      Jumalalla oli muuten tuuria siinä paratiisi tarinassa, kun Aatami ja Eeva eivät tajunneet syödä siitä ikuisen elämän puusta ajoissa.
      Sen hedelmien syöminen ei ollut kiellettyä.
      Kyseinen tarina siis vihjaa kuoleman olleen olemassa ennen lankeamista.

      "Miten käsitykseen Jumalan hyvyydestä sopii se, että Hän olisi käyttänyt luomistyössään vuosimiljoonien ajan sairauksia, tuskaa, kärsimystä ja kuolemaa "

      Yritättekö te oikein tietoisesti kaataa itsenne?
      Niin, miten nuo asiat sopivatkaan hyvän Jumalan luomiksi? Ei tarvitse edes ajatella vuosimiljoonia, vaan yksikin hetki riittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      25
      2074
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      88
      1899
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1871
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1583
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      488
      1446
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1434
    7. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1247
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1227
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      73
      1104
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1089
    Aihe