𝐌𝐢𝐬𝐭𝐚̈ 𝐤𝐮𝐨𝐥𝐞𝐦𝐚 𝐭𝐮𝐥𝐢?
𝐀𝐚𝐝𝐚𝐦𝐢𝐧 𝐣𝐚 𝐄𝐞𝐯𝐚𝐧 𝐦𝐞𝐫𝐤𝐢𝐭𝐲𝐬
"Mutta jo luomakunnan alussa Jumala loi ihmisen mieheksi ja naiseksi." (Mark. 10:6) Jeesus sanoo tässä kohdassa, että ihmiset ovat olleet olemassa maailman alusta alkaen. Jos ihminen luotiin kuudentena päivänä maailman alusta, niin 4000 vuotta myöhemmin poikkeama alkuhetkestä oli 0,0004 %. Jos taas hyväksytään olettamus maailmankaikkeuden 13,8 miljardin vuoden iästä ja ihmisen ilmaantumisesta maapallolle noin 200 000 vuotta sitten, ihmisen ilmaantuminen poikkeaa 99,999% alusta. On siis selvää, että Jeesus piti maailmaa vain muutamien tuhansien vuosien ikäisenä.
Raamattu kertoo myös, että Jumala on hyvä. Luomisviikon jälkeen Jumala kuvaili kaikkea tekemäänsä "erittäin hyväksi" (1. Moos. 1:31). Raamattu kertoo myös, että syntiinlankeemuksen seuraus - kuolema - tullaan kukistamaan "vihollisista viimeisenä". Miten käsitykseen Jumalan hyvyydestä sopii se, että Hän olisi käyttänyt luomistyössään vuosimiljoonien ajan sairauksia, tuskaa, kärsimystä ja kuolemaa - eli evoluutiota, jossa "luonnolla on hampaat ja kynnet punaisenaan verestä"?!
New Yorkin yliopiston biologian ja geologian emeritusprofessori Frank Zindler on todennut: "Jos Aadamia ja Eevaa ei koskaan ollut, ei ole myöskään koskaan ollut alkuperäistä syntiä, ei ole tarvetta pelastukselle. Jos ei ole tarvetta pelastukselle, ei ole tarvetta pelastajalle. Aadamin ja Eevan olemassaolo todellisina ensimmäisinä ihmisinä ja heidän lankeamisensa syntiin on välttämätön tekijä evankeliumin sanoman kannalta. Pelastuminen vaatii kuitenkin vain uskon Jeesukseen - kaikkiin alkuperäiskysymyksiin ei tarvitse tietää oikeaa vastausta.
Mistä tuli kuolema Adamin ja Evan merkitys
1
104
Vastaukset
- Anonyymi
Eli. Olet sitä mieltä, että kun Aatamia ja Eevaa ei ole ollut olemassa, niin koko Jeesus on turha.
Ainakin nuoren maan kreationistit ymmärtävät tämän ongelman.
Jumalalla oli muuten tuuria siinä paratiisi tarinassa, kun Aatami ja Eeva eivät tajunneet syödä siitä ikuisen elämän puusta ajoissa.
Sen hedelmien syöminen ei ollut kiellettyä.
Kyseinen tarina siis vihjaa kuoleman olleen olemassa ennen lankeamista.
"Miten käsitykseen Jumalan hyvyydestä sopii se, että Hän olisi käyttänyt luomistyössään vuosimiljoonien ajan sairauksia, tuskaa, kärsimystä ja kuolemaa "
Yritättekö te oikein tietoisesti kaataa itsenne?
Niin, miten nuo asiat sopivatkaan hyvän Jumalan luomiksi? Ei tarvitse edes ajatella vuosimiljoonia, vaan yksikin hetki riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1164755Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1834479Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1171922- 4031701
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331462Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61189Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3681176- 741100
- 741045
- 92988
