Jumalankieltäjien harhakuvitelmat

Anonyymi-ap

Edellisessä avauksessani todistin että kun me ihmiset kiellämme Jumalan, me olemme typeryksiä. Sen lisäksi olemme kaikki olleet valehtelevia typeryksiä. Halutessamme olla uskomatta, olemme uskoneet typerääkin typerämpiä valheita ja niitä levittäneet.

(Linkki edelliseen avaukseen: https://keskustelu.suomi24.fi/t/18566854/onko-jumalankieltaja-tyhma)

Jumalankieltäjät astuvat harhaan esimerkiksi siinä kun he pitävät omaa ajatusmaailmaansa uutena ilmiönä ja jumaluskoa vanhanaikaisena. Meillä on jo pelkästään Raamatusta luettavissa olevat todistukset siitä, että Jumalan kieltäminen oli täysin normaali ilmiö maailmassa vuosituhansia sitten. Mutta koska jumalankieltäjä haluaa tekeytyä uuden ajan edustajaksi ja ylistää itseään, hän väittää että ihmiset ennen vanhaan uskoivat taivaassa asuviin satu-ukkoihin, mutta että hän on nyt saavuttanut ennennäkemättömän viisauden joka on ylivertainen näihin uskovaisiin hihhuleihin nähden. Hän ylistää itseään samalla tapaa kuin me uskovat ylistämme Jumalaa.

Roomalaiskirje 1:22
"Kehuessaan viisaita olevansa he ovat tyhmiksi tulleet."

Totuus on täysin toinen. Vaikka ei uskoisi Raamatussa kerrottuihin tarinoihin, on selvää, että epäusko oli täysin normaalia, muuten siitä ei olisi kirjoitettu. Vanha testamentti on täynnä kertomuksia siitä kuinka Israel ei uskonut ainoaan todelliseen Jumalaan vaan kääntyi epäjumalien puoleen, samalla tavalla kuin esimerkiksi ateisti palvoo maailmankaikkeutta luojanaan. (Tarkennukseksi: palvominen on sitä että annamme kunniaa ja kiitosta jollekin. Kun ateisti ihmettelee evoluutioteoriaansa ja kuinka universumi on tuottanut materian josta hän on syntynyt ja kuinka se on hänet ensin kehittänyt alkuliejusta apinaksi ja sitten apinasta ihmiseksi, se on ylistämistä.)
Ihmiskunta hukkui tulvassa Raamatun mukaan ja ainoastaan Nooa perheineen pelastui, koska he yksin luottivat Jumalaan, että Jumala toteuttaa sanansa. Jerusalemista pelastui lähes yksinomaan kristityt juutalaiset, kun roomalaiset saartoivat Jerusalemin ja tuhosivat sen, siksi koska he luottivat Jeesukseen ja Jeesus kertoi heille edeltä, että Jerusalem tullaan hävittämään (https://fi.wikipedia.org/wiki/Jerusalemin_piiritys_(70)).

Osittain nämä jumalankieltäjien harhaluulot ovat toki myös ihan tahallista väärinymmärtämistä. Ristiretket ja erilaisten kirkkojen harjoittamat sortotoimet tavallisia ihmisiä kohtaan ovat myös yksi seikka josta jumalankieltäjät haluavat meitä syyttää. Mutta katsokaa mitä sanotaan Raamatussa:

Roomalaiskirje 12:17
"Älkää kenellekään pahaa pahalla kostako. Ahkeroikaa sitä, mikä on hyvää kaikkien ihmisten edessä."

Raamatusta ei löydy ohjeita millekään niistä toimista, joita nämä kirkot ovat tehneet. Nuo kirkot ovat samalla tavalla kuin jumalankieltäjät, lukeneet Raamattua ilman kontekstia. ja kirkot ovat käyttäneet heille kuulumattomia jakeita väkivallan ja vainoamisen oikeuttamiseksi. Me uskovat emme harjoita tuollaista, vaan me haluamme totella Jumalan meille antamia ohjeita elämään. Näiden kirkkojen viha on kohdistunut myös suurelta osin juuri niin sanottuihin kerettiläisiin, eli uskovaisiin, jotka eivät olleet kirkolle alamaisia, vaan Jumalan sanalle. Valehtelu on ihmisillä geeneissä ja halu uskoa valheita. Siksi jumalankieltäjät uskovat ja levittävät valheita. Tutkimalla näitä asioita syvällisemmin, näemme myös miten puolueettomuus ei onnistu. Ihminen on joko osa Jumalan valtakuntaa tai osana saatanan valtakuntaa, sotkeutuneena hänen valheisiinsa.

7

395

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Edellisessä avauksessani todistin että kun me ihmiset kiellämme Jumalan, me olemme typeryksiä."

      Ehkä sinun kannattaisi muistin virkistämiseksi lukea linkkaamasi ketju. Siinä osoitit vain, että "todistukseksi" on vain pelkkiin perusteettomiin määritelmien nojaavaa sanahelinää ja pakenit keskustelusta kun kävi ilmi ettet itsekään usko omaan logiikkaasi.

      "Jumalankieltäjät astuvat harhaan esimerkiksi siinä kun he pitävät omaa ajatusmaailmaansa uutena ilmiönä ja jumaluskoa vanhanaikaisena."

      Kummallista, yleensä ne ovat nimenomaan uskovat, jotka sanovat että ateismi on uusi asia, esim. Alister McGrath tai Karen Armstrong.

      "Meillä on jo pelkästään Raamatusta luettavissa olevat todistukset siitä, että Jumalan kieltäminen oli täysin normaali ilmiö maailmassa vuosituhansia sitten."

      Ja Raamatussa kerrotaan miten juutalaiset ovat vastaavasti jumalankieltäjiä muiden jumalia kohtaan. Tuo ei kylläkään ole ateismia, mihin yleensä viitataan termillä "Jumalan kieltäminen". Mutta hyvä jos sinulle, toisin kuin monelle muulle uskovalle, on selvää, että ateismi ei ole jumalien kieltämistä, vaan sitä ettei uskota jumaliin.

      "Mutta katsokaa mitä sanotaan Raamatussa:"

      Raamatussa myös kielletään antamasta väärää todistusta lähimmäisestä. Pitääkö tulkita että ne, jotka antavat vääriä todistuksia, eivät ole kristittyjä?

      "Kun ateisti ihmettelee evoluutioteoriaansa ja kuinka universumi on tuottanut materian josta hän on syntynyt ja kuinka se on hänet ensin kehittänyt alkuliejusta apinaksi ja sitten apinasta ihmiseksi, se on ylistämistä."

      Eli minkä tahansa tieteen alan tulosten hyväksyminen on epäjumalien palvontaa? Esim. jos sanoo jonkin asian pudonneen painovoiman vaikutuksen takia ja näin antaa kunnian painovoimalle, niin onko se painovoimateorian valvomista epäjumalana?
      (Ehkä sinun kannattaisi tutustua evoluutioteoriaan muutenkin kuin valehtelevien saarnaajien kautta niim et heittelesi tuollaisia alkulieju-juttuja.)

      "kuulumattomia jakeita väkivallan ja vainoamisen oikeuttamiseksi. Me uskovat emme harjoita tuollaista, vaan me haluamme totella Jumalan meille antamia ohjeita elämään."

      Missä Raamatun oikeaan tulkintaan voi tutustua? Kristinuskon opeista on riidelty kohta 2000 vuotta, mutta hyvä että vihdoin joku löysi selvyyden.

      • Anonyymi

        Sinä se jaksat vastailla kuitenkin sanomatta mitään.

        "Eli minkä tahansa tieteen alan tulosten hyväksyminen on epäjumalien palvontaa?"

        Tiede ei tuota mitään lopullisia vastauksia mihinkään. Epäjumalan palvonnaksi luetaan se missä ihminen kieltää Jumalan ja väittää että jokin tai joku muu on hänet luonut tai antaa tälle jollekin muulle Jumalan kunnian. Jumalankieltäjät toimivat juuri noin.

        Muihin väitteisiin en edes välitä vastata. Niin kuluneita ja turhanaikaisia. Moro.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Sinä se jaksat vastailla kuitenkin sanomatta mitään.

        "Eli minkä tahansa tieteen alan tulosten hyväksyminen on epäjumalien palvontaa?"

        Tiede ei tuota mitään lopullisia vastauksia mihinkään. Epäjumalan palvonnaksi luetaan se missä ihminen kieltää Jumalan ja väittää että jokin tai joku muu on hänet luonut tai antaa tälle jollekin muulle Jumalan kunnian. Jumalankieltäjät toimivat juuri noin.

        Muihin väitteisiin en edes välitä vastata. Niin kuluneita ja turhanaikaisia. Moro.

        "Tiede ei tuota mitään lopullisia vastauksia mihinkään."

        Aivan. Väitteet lopullista totuuksista kuuluvat uskontoon, eivät tieteeseen.

        "Epäjumalan palvonnaksi luetaan se missä ihminen kieltää Jumalan ja väittää että jokin tai joku muu on hänet luonut tai antaa tälle jollekin muulle Jumalan kunnian"

        Siinä tapauksessa minä en siis palvo epäjumalia, koska en usko mihinkään jumaliin, jotka kieltää, enkä usko että joku muukaan olisi minut luonut

        Mutta ilmeisesti pelkkä evoluutioteorian ihmettely ei nyt enää riitäkään epäjumalien palvonnaksi, vaan siihen pitää liittyä kunnian antamista ja muuta.

        "Muihin väitteisiin en edes välitä vastata. Niin kuluneita ja turhanaikaisia."

        Jos ne ovat kuluneita, niihin pitäisi olla äärettömän helppoa vastata.

        "Moro."

        Taisi taas käydä niin että lähdit ylimielisesti julistamaan, mutta pakenet kun esitin pari hankalaa kysymystä väitteitäsi.


    • Anonyymi

      Typerys on vain ketjun aloittaja.

      • Anonyymi

        Myönnän olevani. Kuitenkin nyt vähemmän kuin silloin kun vielä kielsin Jumalan ja Jeesuksen. Toivoisin että sinäkin voisit tulla tähän johtopäätökseen.


    • Anonyymi

      Näin ulkopuolisena kristittynä liittyisin keskusteluun. Miksi me oikeastaan mollaamme toisiamme ateistit, kristityt, muslimit, hindut , saatanan palvojat jne...Olemme ihmisiä kaikki. Jotkut ovat onnellisia vapaasta tahdostaan, jotkut ovat pakotettu uskomuksiinsa tai eivät pysty uskomuksiaan toteennäyttämään, edes tieteen keinoin. Näemme totuuden tämän maailman aikakauden loppuessa. Olemme jo syöksykierteessä.

      • Anonyymi

        Mikä tekee sinusta kristityn?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      52
      994
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      984
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      837
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      134
      802
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      121
      766
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      42
      704
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      656
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      23
      628
    9. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    10. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    11. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      40
      591
    12. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    13. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      34
      552
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      548
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      526
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      117
      518
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      516
    18. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      505
    19. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      8
      495
    Aihe