Päivän sana.

Galatalaiskirje 5:14 FB38
[14] Sillä kaikki laki on täytetty yhdessä käskysanassa, tässä: "Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi".

https://bible.com/bible/365/gal.5.14.FB38
11347
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Niin rakkaus on yksi väkevä teema raamatussa. Muitakin teemoja on. Rakkaus on kuin Pyhä Juhlakokous. Sen rinnalla on Pyhä paasto ja Pyhä sota. Ja neljäntenä voisi mainita jonkinlaisen järjestyksen raamatun monille teemoille:

0 pyhyys
1 rakkaus
2 toivo
3 usko
4 oikeudenmukaisuus
5 armo
6 Totuus
7 rauha
8 lohdutus
9 tieto
10 kieltäymys
11 VELJEYS
12 yksimielisyys
13 jne.

Pyhä paasto = Herran Henki, sininen
Pyhä juhlakokous = Totuuden Henki, punainen
Pyhä sota = Hävityksen Henki, keltainen
Pyhyys = Jumalan Henki, valkoinen

Joka taipuu Pyhään paastoon voi toivoa välttävänsä pyhän sodan. Joka taipuu juhlakokouksen pitäjistä jumaliseen rukoukseen ja zakat veroon voi myös toivoa välttävänsä sodan. Tai ainakin niin toivon vaikka en tiedä.

Aina ei ole aika rakentaa rakkauden avulla. Vaan on aika hävittää sodan avulla. Jihad on väkevämpi kuin rakkaus. Rakkaus kylmenee usein, mutta Jihad kestää ikuisesti niin jopa rakkautta kauemmin.

Äänestä

Aamen!

Äänestä

Näihän se on, mutta tuntuu olevan monelle tosi vaikea käsky.

Äänestä
  • En ole muita huomannut kuin sinut ja muut ateistit,

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    En ole muita huomannut kuin sinut ja muut ateistit,

    Ei ole mitenkään vaikeaa puhua tai keskustella tuosta käskystä. Jopa ateistitkin tuntuvat ymmärtävän asian paremmin kuin jotkut uskovat-

    Äänestä

  • Mummomuori2 kirjoitti:

    Ei ole mitenkään vaikeaa puhua tai keskustella tuosta käskystä. Jopa ateistitkin tuntuvat ymmärtävän asian paremmin kuin jotkut uskovat-

    Kyllä tuossa tarkoitetaan Jumalan mielen mukaista, Hänen tarkoittamaa rakastamista, ei mitä tahansa ”rakastamista”, jota vain rakkaudeksi päätetään kutsua.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Kyllä tuossa tarkoitetaan Jumalan mielen mukaista, Hänen tarkoittamaa rakastamista, ei mitä tahansa ”rakastamista”, jota vain rakkaudeksi päätetään kutsua.

    Näinpä, kristinuskossa Jumalan rakastaminen merkitsee halua noudattaa arkipäivässä Jumalan säätämää lakia ja ohjeita, mitkä elämänohjeet Jeesus Jumalan yhtenä persoonana vahvisti omalla esimerkillään konkreettisesti maan päällä fyysisesti ollessaan. Tätä Jeesuksen antamaa esimerkkiä pyrkivät noudattamaan maapallon valtakirkot, katolinen kirkko ja ortodoksiset patriarkaatit noudattamalla alkuseurakunnan ja apostoliselta ajalta periytyvää traditiota ja Raamatun Sanaa.

    Äänestä

Aloittajan käsky on vaikea toteuttaa aina vaikka uskon jumalaan ja yleensä on helppo elää raamatun mukaan. Samaa on se raamatun kohta jossa käsketään jakamaan kahdesta ihokkaasta toinen. Mikä luonnollisesti tarkoittaa muutakin jakamista kuin paitaa. On vaikea uskovaisenakin ymmärtää henkilöä, joka on kuluttanut vihellellen kaiken rahan mitä on ansainnut ja sitten odottaa että muut jotka ovat säästäneet, antaisivat hänelle puolet. En minä ainakaan siihen pysty.

Omassa kirjasessani on tälle päivälle 2. Mooses 12:6, Älä todista valheellisesti toista ihmistä vastaan. Tästä voin lyödä rintaani kuin fariseus ja kehua, että tähän en ole syyllistynyt. Tuon lauseen noudattaminen onkin jo helppoa.

Äänestä

”Anonyymi00005” 2026-03-22 12:17:35 kirjoitti:
”Kyllä tuossa tarkoitetaan Jumalan mielen mukaista, Hänen tarkoittamaa rakastamista, ei mitä tahansa ”rakastamista”, jota vain rakkaudeksi päätetään kutsua.”

Niin, tuon tuntuu ymmärtävän paremmin joskus jopa ateistit, mitä se rakkaus on.

Gal. 5:14 Sillä kaikki laki on täytetty yhdessä käskysanassa, tässä: "Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi".

Mark. 12:31 Toinen on tämä: 'Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi'. Ei ole mitään käskyä, suurempaa kuin nämä."
Room. 13:8 Älkää olko kenellekään mitään velkaa, muuta kuin että toisianne rakastatte; sillä joka toistansa rakastaa, se on lain täyttänyt.
Room. 13:10 Rakkaus ei tee lähimmäiselle mitään pahaa. Sentähden on rakkaus lain täyttämys

Miten sinä nuo siis ymmärrät?

”Anonyymi00006” 2026-03-22 12:27:18 kirjoitti:
”Samaa on se raamatun kohta jossa käsketään jakamaan kahdesta ihokkaasta toinen. Mikä luonnollisesti tarkoittaa muutakin jakamista kuin paitaa.”
”Älä todista valheellisesti toista ihmistä vastaan. ”

Ilahduttavaa ja rehellistä pohdintaa. Tosiaan, nuo kaksi ovat juuri sitä rakkautta, mistä Jeesus puhuu.

Äänestä
  • Kunpa sinun ”pohdintasi” muuttuisi joskus teoiksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Kunpa sinun ”pohdintasi” muuttuisi joskus teoiksi.

    No, kun et ole seuraamassa tätä elävää elämää, niin tuskin voit sitä arvioidakaan.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Galatalaiskirje 5:14 FB38
[14] Sillä kaikki laki on täytetty yhdessä käskysanassa, tässä: "Rakasta lähimmäistäsi niinkuin itseäsi".

https://bible.com/bible/365/gal.5.14.FB38

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu