Päivän sana.

Anonyymi-ap

1

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin rakkaus on yksi väkevä teema raamatussa. Muitakin teemoja on. Rakkaus on kuin Pyhä Juhlakokous. Sen rinnalla on Pyhä paasto ja Pyhä sota. Ja neljäntenä voisi mainita jonkinlaisen järjestyksen raamatun monille teemoille:

      0 pyhyys
      1 rakkaus
      2 toivo
      3 usko
      4 oikeudenmukaisuus
      5 armo
      6 Totuus
      7 rauha
      8 lohdutus
      9 tieto
      10 kieltäymys
      11 VELJEYS
      12 yksimielisyys
      13 jne.

      Pyhä paasto = Herran Henki, sininen
      Pyhä juhlakokous = Totuuden Henki, punainen
      Pyhä sota = Hävityksen Henki, keltainen
      Pyhyys = Jumalan Henki, valkoinen

      Joka taipuu Pyhään paastoon voi toivoa välttävänsä pyhän sodan. Joka taipuu juhlakokouksen pitäjistä jumaliseen rukoukseen ja zakat veroon voi myös toivoa välttävänsä sodan. Tai ainakin niin toivon vaikka en tiedä.

      Aina ei ole aika rakentaa rakkauden avulla. Vaan on aika hävittää sodan avulla. Jihad on väkevämpi kuin rakkaus. Rakkaus kylmenee usein, mutta Jihad kestää ikuisesti niin jopa rakkautta kauemmin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      131
      8321
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      461
      7510
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      219
      5669
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      92
      4664
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      140
      4611
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      106
      4455
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      4172
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3830
    9. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      17
      3400
    10. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2700
    Aihe