Ukrainan ballistisen ohjuksen testi

Anonyymi-ap

Ukraina on kehittänyt oman ballistisen ohjuksen, jonka testi on onnistunut.

Meni suunnitelman mukaan.

Varmaankin joskus myöhemmin esittelevät sen Putinille.

7

167

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laittaisitko lähteen vielä.

      • Anonyymi

        Onko sulta juomat loppu?


    • Anonyymi

      Yle: Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi on sanonut Ukrainan äskettäin testanneen Ukrainassa valmistettuja ballistisia ohjuksia.

      Lehdistötilaisuudessa Kiovassa puhuneen Zelenskyin mukaan testit onnistuivat hyvin. Hän ei halunnut antaa enempää tietoja ohjuksesta, kuten sitä, mikä ohjusten kantama on.

      Ballistiset ohjukset ovat raketin lailla maasta laukaistavia ohjuksia, jotka kantavat räjähteitä. Ne voivat kantaa myös ydinkärkiä.
      https://yle.fi/a/74-20107575


      Onkohan kyseessä Ukrainan jo vuosia sitten kehittämä Hrіm-2, Grom tai OTRK Sapsan -ballistinen ohjusjärjestelmä, joita maan piti valmistaa ja myydä Saudi-Arabiaan. Muutama prototyyppi saatiin valmiiksi
      Niiden enimmäiskantama on noin 400–500 kilometriä.

      KB Juzhnoje -yhtiö on ilmoittanut kehittäneensä ohjuksesta versiota, jolla alkuperäinen 300 kilometrin enimmäiskantama saadaan kasvatettua 500 kilometriin. Hrim-2:n kehitystyö aloitettiin jo vuonna 2007, mutta hanke oli pitkään jäissä rahoitusongelmien vuoksi. Ukrainan hallitus allekirjoitti helmikuussa 2021 sopimuksen koekäyttöön valmistettavasta ohjuspatterista.

      ISW-ajatuspajan mukaan venäläiset sotabloggarit ovat väittäneet Ukrainan asevoimien ottaneen kohteeksi miehitetylle Krimille johtavan Kertshinsalmen sillan. Se olisi Hrim-2:n kantaman sisällä, sillä nykyiseltä rintamalinjalta on noin 250 kilometriä sillalle.

    • Anonyymi

      Uutiset ohjuskokeesta tulevat, kun Ukrainan mahdollisuus käyttää länsimaisia ​​ohjuksia vapaasti on edelleen vaikeuksissa. Esimerkiksi Yhdysvallat on toimittanut Ukrainalle taktisia ballistisia ohjuksia – erityisesti MGM-140 Army Tactical Missile Systems, joka tunnetaan myös nimellä ATACMS – mutta on kieltänyt Kiovaa käyttämästä näitä aseita iskemään kohteisiinsa rajojen ulkopuolella.

      Ukraina tarvitsee siis 300 - 500 km:n kantaman omia ballistisia ohjuksia. Hrіm-2 lienee niiden kehityspohjana, mutta Yhdysvallat ja muut Natomaat esim. Norja ovat saattaneet auttaa kehitystyössä mm. elektronisen häirinnän suojauksessa ja useamman paikannusjärjestelmän käytössä. Pian saattavat olla tähtäimessä kaikki 300 km:n säteellä Venäjällä olevat 250 sotilaskohdetta, sen sijaan että ATACMS-kiellon takia niitä on vain 20 tällä hetkellä. Mikäli 500 km:n kantama on totta, Venäjällä sijaitsevia sotilasiskukohteita olisi vielä paljon, paljon lisää.

      T&T: 250 venäläistä sotilaskohdetta on Ukrainan Atacms-ohjusten kantaman sisällä – USA:n rajoitukset estävät pääosan iskuista
      https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/250-venalaista-sotilaskohdetta-on-ukrainan-atacms-ohjusten-kantaman-sisalla-usan-rajoitukset-estavat-paaosan-iskuista/b91b2e92-5687-44e6-96a6-061a0e8b411c
      Ukraina voisi aiheuttaa Venäjälle merkittäviä vaikeuksia, uskoo ISW.

      • Anonyymi

        Merkittävä osa Venäjän ilmavoimien liitopommeja kantavista taistelukoneista on siirretty Ukrainan Atacms- ja Storm Shadow -ohjusten kantaman ulkopuolelle, kirjoittaa ajatushautomo ISW (Institute for the Study of War).

        ISW:n mukaan houkuttelevia kohteita on kuitenkin paljon: ainakin 250 sotilaallista kohdetta Atacms-järjestelmän kantaman sisällä. Näistä ainoastaan 17 on lentokenttiä, ja ISW:n mukaan on epätodennäköistä, että lopuista 233 kohteesta olisi samalla tapaa siirretty resursseja kauemmas rintamasta.

        Pidemmän kantaman Atacms-ohjuksen kantama on 300 km.

        Joukossa on esimerkiksi suuria sotilastukikohtia, viestintäasemia, logistisia solmuja, polttoaine- ja asevarikoita. ISW uskoo, että jos Yhdysvallat poistaisi ukrainalaisille asettamansa Atacmsin käytön rajoitukset, Ukraina kykenisi luomaan vakavan pitkän kantaman iskujen uhkan, joka taas pakottaisi venäläiset merkittäviin uudelleenjärjestelyihin, jotta sotilaskalusto pidettäisiin suojassa ohjusiskuilta.

        Esimerkkinä ovat kesän ja syksyn 2022 tapahtumat, kun Ukraina käytti Himars-raketinheittimiä venäläistä sotilaslogistiikkaa vastaan. Venäjä joutui hajauttamaan logistiikkaansa, mikä taas vaikeutti operaatioita ja vaikutti osaltaan Venäjän vuoden 2022 hyökkäyksen pysähtymiseen.

        ISW:n mukaan on epätodennäköistä, että Venäjä olisi ilman akuuttia uhkaa suojannut kaikkia tukikohdistaan Ukrainan ilmaiskuilta saati hajauttanut resurssejaan.


    • Anonyymi

      Venäjällä kontataan jo.

    • Anonyymi

      Neliveto päällä Kremlissäkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      331
      29866
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      59
      2424
    3. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      60
      1833
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      207
      1747
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      162
      1637
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      34
      1361
    7. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      80
      1195
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1048
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      99
      987
    10. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      952
    Aihe