sellainen juttu Vihti
Anonyymi-ap
9363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kuulostaa rikkaudelta ja voimavaralta ?
Rasismista varmaan kysymys.
Ei ole rasismista kyse...
Tai oikeastaan kun miettii..voipi ollakin. Minfossa.
Surmattu kyberturvallusuuden huippuasiantuntija ja stateginen osaaja, tutkija. Aktiivinen Ukrainan tukija. Piikki venäläisten lihassa.
Siinä oli oleelliset tiedot. Itse kukin voi päätellä.
Sivusta totean. Harmillinen juttu, taisi hyvä mies lähteä ennen aikojaan? Olisiko syytetty ollut piripäissään teko hetkellä? Hyväntekijä (uhri), oliko sitten liian ymmärtäväinen, kun otti ottolapsen, jonka elämää eivät saaneet ruotuun?
Olettaisin, että puitteet olivat keskiverto- perhettä paremmat heillä? Oliko tekijällä minkälaisia kytköksiä itänaapuriin? Oliko minkä ikäinen lapsi, kun otettiin huostaan ja mitä syytetty koki ennen kuin sijoitettiin Kantolan perheen jäseneksi?
Hyvä uskoinen, hyväntahtoinen optimisti taisi proffa lopulta olla ja kohtalo oli karmea. Hyvän jakaminen ei ole aina hyvästä, sen tämäkin todistaa, jollei avun saaja ole ymmärtäväinen ja siten vastaanotto kelpoinen. Hyvän saajankin oltava hyvä ja terve ihminen mieleltään.
Syntyjään venäläinen tekijä?
Ymmärsin, että tekijä oli lapsuudessa rankasti koulukiusattu. Hymy hyytyi häneltä jo alkuvusoina.
Kiusaaminen taitaa olla meillä suuri ongelma sekä lapsuudessa että aikuisuudessa. Kiusaaminen kohdistuu taustata välittämättä tiettyihin ihmisiin ns. silmätikkuihin, joiksi voi joutua kuka hyvänsä. Vaatii hyvää itsetuntoa ja -uskoa, että pääsee niskan päälle tai kovia nyrkkejä. Minusta hyvä on toitottaa ja panostaa kiusaamisen loppumista