Psykoosilääke ja pakkoajatukset

Anonyymi-ap

Psykiatri ehdotti pienellä annoksella, jos ssri-lääke ei auta. Onko kenellekään määrätty psykoosilääkettä pakkoajatuksiin? Vähän kauhistuttaa.. Meneekö niistä mieli ihan "turraksi", ovatko haittavaikutukset hirveitä?

4

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskin sinun sitä kannattaa pelätä että mieli menisi turraksi, sillä enemmänkin uskoisin ettet tule kunnolla edes huomaamaan.

      • Anonyymi

        mIELI TURRIKSI SANOO LIEKSAN FURRYT


    • Anonyymi

      Viinaa vaan

    • Anonyymi

      "Meneekö niistä mieli ihan "turraksi", ovatko haittavaikutukset hirveitä?"

      Kyllä.. Antipsykootit väsyttävät ja lihottavat. Ne tekevät myös ihmisestä passiivisia ja motivaatio katoaa kun niitä käyttää. Niistä tulee myös ontto ja "sumuinen" olo. Kaiken lisäksi ne eivät ole auttaneet ollenkaan minun pakkoajatuksiin tai OCD-oireisiin yhtään! Minulla on myös skitsofrenia, Eikä lääkkeet tee minua todellakaan oireettomaksi. Kärsin erityisesti negatiivisista oireista, mutta eivät lääkkeet poista
      positiivisiakaan oireita... Olen kokeillut n. 9 eri antipsykoottia. Parhaat lääkkeet ovat olleet: Rxulti, Latuda (37 mg), Peratsin (2x4mg) ja Fluanxol (3 x 1mg). Myös Suprium on ok annoksella 100-150 mg. Mutta myös näistäkin lääkkeistä tulee yllämainittuja oireita. Mutta muista neurolepteistä on tullut vielä enemmän oireita. Monet lääkkeet myös lihottavat aivan sairaasti. Tämmöisiä ovat esim. Seroquel, Ketipinor, Risperidon, Leponex ja erityisesti Olanzapin eli Zyprexa. Ne voivat myös altistaa kolesteroliongelmille tai jopa diabetekselle!

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      60
      854
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      813
    3. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      240
      699
    4. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      51
      691
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      49
      609
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      570
    7. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      91
      540
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      536
    9. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      533
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      43
      518
    Aihe