Onko SDP :n vaaliteema Hamasin pelastaminen?

Anonyymi-ap

Palestiinan puolesta puhujat tuntuvat huonosti muistavan terroristisen hyökkäyksen mistä sota alkoi.
Palestiinalaiset suojelevat ihmiskilpinä rakennuksissa piilottelevia terroristeja.

Alueella on ikuinen uskontojen välinen kiista,musta aukko josta kummallakaan osapuolella varmaa tietoa. Toiselle luvattu neitsyeitä ,toiselle autuas taivas.
Sitten vain sapelit esiin ja tappamaan toisiaan!

Tuo tulee jatkumaan ehkä vuosisatoja koska uskonnoilla aivopestään ihmisiä ja uskonnot sotketaan mukaan ihmisten arkipolitiikkaan.

Pystyykö SDP muuttamaan tämän asetelman lähi -idässä?
Tärkeäkin asia Suomen kannalta?
Haluaako SDP Suomen ikuisen sodan osapuoleksi?
Pitkä Antti tuntuu olevan asian tiimoilta niin kiihkeänä,vastaus näyttäisi lähi -idän tietäjiltä pikapuolin olevan tulossa ....
Tiedä vaikka rauhalla lykkää......

4

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lähi-Idän konfliktin juuret ovat paljon syvemmällä kuin mitä tuo valitettava Hamasin hyökkäys viime vuonna Israeliin. Israelin valtion perustaminen ei sujunut ihan niinkuin piti:

      Urho Kekkosen puhe Palestiinan kysymyksestä 19.12.1973
      Mutta Israel ei ole alueellisesti pysynyt niissä puitteissa, joihin YK sen perusti. Monien yhteenottojen aikana se on väkivaltaisesti laajentanut aluettaan arabien kustannuksella. Israel ei myönnä omilla tai hallitsemillaan alueilla asuville arabeille täysiä kansalaisoikeuksia. Palestiinan arabien kohtalo on neljännesvuosisadan ajan ollut häpeäpilkku YK:n historiassa.

    • Anonyymi

      Ei ole. SDP on vain antisemitistinen puolue.

      • Anonyymi

        Tosiaan minulle heräsi ajatus: suomalainen vasemmisto tuntuu olevan todella juutalaisvastaista porukkaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tosiaan minulle heräsi ajatus: suomalainen vasemmisto tuntuu olevan todella juutalaisvastaista porukkaa.

        *sama ajatus*


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      384
      5749
    2. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      15
      1722
    3. Onko kaivatullasi ruuvit löysällä

      eli himmeä pääkoppa? 🪚
      Ikävä
      106
      991
    4. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      95
      904
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      132
      862
    6. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      51
      860
    7. Miltä se tuntui

      Miltä se tuntui, kun ymmärsit minun ikävöineen sinua?
      Ikävä
      78
      851
    8. Asentajako putosi radiomastosta

      https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss
      Tampere
      45
      850
    9. Haikeaa miten kaikki meni

      Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.
      Ikävä
      56
      827
    10. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      41
      823
    Aihe