Rippikoulumarkkinoinnin reunaehdot utopistisia

Anonyymi-ap

Yhden eduskunnan oikeusasiamiehen ratkaisun mukaan rippikouluinfo koulussa olisi kutenkin kuulemma sallittu tietyin reunaehdoin,... Mission Impossible?
”Koulun tulee myös varmistaa, ettei tilaisuuksiin tai niissä esiteltävään toimintaan osallistuminen synnytä oppilaiden välistä ryhmäpainetta, eikä osallistumista käytetä kiusaamisen välineenä.”

19

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin on ilmeistä.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      "joukkosieluisuuden" ilmiöt voivat olla kummallisia.

    • Anonyymi

      Onhan tuo mahdollista, kun ilmoitus rippikoulun alkamisesta painetaan pienellä fontilla jonkin koulun yhdentekevän infopaperin alareunaan. Samalla pitää tietenkin kertoa vaihtoehtoisesta prometeus-tilaisuuksista.

      • Anonyymi

        Toki. Vuoden 2019 kantelussa kerrotaan infon pidetyn välitunnilla, minkä luulisi jo kertovan että infoon ei ole pakko osallistua. Ripari-infon piti seurakunnan edustaja. Onko KOULUN velvollisuus järjestää protuinfo?

        " (jälj. kantelija) arvosteli --n kaupungin opetustoimen ja --n koulun menettelyä --n koulussa välitunnilla 11.10.2019 seurakunnan edustajan pitämän rippikouluinfon johdosta. Koulun huoltajille oli asiasta lähetetty tiedote, jonka mukaan "Infossa oppilaat saavat tärkeää tietoa liittyen rippileiriin." Aiheesta oli lähetetty myös oppilaille oma viestinsä. Kantelijan mukaan koulu tulee järjestämään lähiaikoina myös vastaavan infotilaisuuden Prometheusleiristä. "


    • Anonyymi

      Jotta pukeutuminen ei koulussa aiheuta ryhmäpainetta tai kiusaamista, koulun tulee hankkia kaikille samanlaiset koulupuvut.

    • Anonyymi

      Näin se minunkin arvioni mukaan menee.

    • Anonyymi

      Rohkaise lasta itsenäisyyteen.

    • Anonyymi

      Pitäkööt houkuttelutilaisuutensa seurakuntatalolla.

      • Anonyymi

        Ilmoitus siitä pitää voida laittaa koulun ilmoitustaululle.


    • Anonyymi

      Kirkkon lapsilähetystyö kohdistuu uskonnottoman kodin lapsiin.

    • Anonyymi

      Se vaan ei kuulu kouluun. Vaikka nyt kuuluu koulussa.

    • Anonyymi

      Kirkko yrittää läpimurtoa heikolla sivustalla.

    • Anonyymi

      Joten koulupäiviä ei pidä käyttää rippikoulumarkkinointiin.

    • Anonyymi

      Miksi ottaa tällaista velvoitetta, kun voi päättää, että nämä markkinointitilaisuudet eivät kuulu kouluun.

    • Anonyymi

      Ei onnistu, sanoi epäilijä.

    • Anonyymi

      Perhen on oikein kunnioittaa omaa identiteettiään.

    • Anonyymi00020

      Miten helkkarissa koulu sen estäisi?!!
      Nyt helmikuussa 2026 on oikea aika perua ilmoittautuminen rippikoululeirillä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1859
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1812
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      358
      1600
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      150
      1227
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      214
      1188
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1138
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      1044
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1009
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1005
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      82
      971
    Aihe