Tänään ammulla klo 7 ja 9 välisellä ajalla on Ukrainan Patriot ohjus onnistunut pudottamaan yhden oman F 16 hävittäjän.
Kun jo kuviteltiin ettei Ukrainalla enää ole oikein mitään ilmatorjuntaa.
Odotamme kuitenkin varmistusta koska, vaikka tieto on saatu yleensä luotettavalta ukrainalaislähteeltä, se on laatuaan epäilyttävä.
Jos se osoittautuu todeksi niin sillä on merkittävä pelotusvaikutus venäläisiin.
Samalla se antaa uskoa lännelle lähettää lisää Patriot ohjusjärjestelmiä kun niillä syntyy tuloksia.
https://www.youtube.com/watch?v=LYzyQeweyeg
Tehokkaita ovat Nato aseet
8
139
Vastaukset
- Anonyymi
Ja vielä F-16 tuli alas eikä mikään ryssien romu.
Slabo Ukreini! Слабо Украины! - Anonyymi
Ei Ukrainassa putoa yhtään F-16 konetta sen vuoksi että tiltu valehtelee asiasta suomi.fi sivuilla
Buahahahaaaaaa - Anonyymi
En ole NATO myönteinen, en voi olla myöskään Venäjä myönteinen henkilö.
Tuo klippi on kyllä tehty punaiset lasit päässä, ei kai siinä mitään, onhan usein näkyvillä klippejä toisella värillä värjättynä.
Totuus on aina puolivälissä. Joskin nyt kun vain punaisilla laseilla olevissa on etenemistä, ja muun värisillä tehdyissä on "vain voittoja räjäytyksistä" on oletettavaa että punaisten lasien läpi tehtyjen joukkojen menestyminen on todennäköisempää.
Kuka tietää totuuden, ei varmasti kukaan.- Anonyymi
Näin saadaan sota päätökseen kun ammutaan alas omia koneita https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/venaja-ampui-alas-oman-suhoi-su-35s-havittajan-kone-on-venajan-ilmavoimien-varjeltu-keihaankarki/16eb28bc-93cb-4844-86f7-413139e6ec94
- Anonyymi
Hyvä uutinen, tuli turvallinen olo kun tietää ohjusjärjestelmien toimivan ammattilaisten käsissä.
Miten meidän tilaamat F-35, pysyykö ne jo ilmassa? ;)) - Anonyymi
Voi tuota tiltujen lässytystä.
Vähissä ovat heillä eväät. - Anonyymi
Huonosti tossakin kävi. Natomaiden IFF (Identification friend or foe) järjestelmä ei nääemmä toiminut, eikä estänyt oman koneen tuhoa. Hurraaaa...!
- Anonyymi
Ei kuulunut kauppaan, sorry.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain14310298Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-739857Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056849Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2145302- 1734999
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1593843- 822681
- 1702641
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1662481- 592311