Suora yhteys Jumalan kanssa?

Moniko pääsee lähellekkään sitä, mihin "Pahojen
Poikien" Jokke-pappa:"Minulla on SUORA keskus-
teluyhteys Jumalan kanssa"?
11940
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Oletko nähnyt Jaken ja Elwoodin suoran Jumala-kokemuksen baptistien kokouksessa? Pyyhkii lattiaa Jokke-papalla.

Äänestä

eikös ne lahkolaiset mene selälleen lattialle ja sitten tulee jotain ihmeellistä liimaa, joka liimaa ne siihen kiinni, elämöinti jatkuu sitten eläinten äänillä

Äänestä

En tiedä mitään Jokke Papasta, lieko vain letkautus se juttu, mutta minulla on armosta suora yhteys Pyhän Hengen kanssa.

Se kuuluu sanan julistajan virkaan ja sen palveluvoiteluun. Pyhän Hengen palveluvoiteluun.

Kolmekymmentä ihmistä tuli palveluni kautta uskoon viime viikonlopun Rocfestivaalin evankeliumin työssä. Jumalan armosta se on. Myös sairata on parantunut. Yhteensä noin 130 uskoon tullutta 14 kuukauden aikana. Pidän Hengen erottamisen armolahjasta. Olen hyvin kiitollinen Pyhälle Hengelle, Taivaan Isälle ja Jesukselle! Sairaita on parantunut Jeesuksen nimessä. Saan siis jatkuvasti kuulla esimerkiksi, että mitä mieltä Jumala on tästä tekstistä jonka kirjoitan tai kun keskustelen ihmisten kanssa ja julistan sanaa. Se on virtaamista Pyhässä Hengessä. Pidän tästä. Jeesus on hyvä!

Minun täyty kertoa millainen pappiuskoulutus Suomessa on! Kohtasin rokkifestarilla miehen, joka sanoin että hän on pappi kahden vuoden päästä. Hän tuli valittamaan minulle, ettei noin saa evankeliumia julistaa, kuin mitä minä tein. Tämä teologian opiskelija ei uskonnut Siihen, että Jeesus on Jumalan poika, hän vain uskoi, että Jeesus on mahtava jätkä. Hän piti Lutheria tärkeämpänä kuin Jeesusta. Hän ei uskonut että raamattu on Jumalan sanaa, ehdotonta sanaa. Mutta kaiken sitten perustelin hänelle ja opetin ja siunasin hänet. Raamattun 66 kirjaa ovat siis ehdoton Jumalan sana. Jeesus on hedelmöitetty Pyhästä Hengestä. Hän oli ihminen, mutta Jumalan poika, ainutsyntyinen. Hän ei ollut kuin kuka tahansa meistä, vaan hän oli viaton syntiuhri meidän puolestamme. Meillä on helppoa Jeesuksen tähden. Hän oli täydellinen. Meidän vain tarvitsee uskoa häneen pelastajanamme, niin pääsemme Taivaaeen.

16.Sillä niin on Jumala rakastanut maailmaa, että hän antoi ainoan Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan hänellä olisi ikuinen elämä.

[Jumalan Kansan Raamattu: Joh. 3:16]

Äänestä
  • Vaikka ihailetkin viidesläistä Uuraan referenssiraamattua, niin tee nyt pientä rajaa, äläkä vajoa suuruudenhulluuteen. Grandiositeettiharha vaanii aina nurkan takana, jos annat kunnian jollekin muulle kuin Jumalalle Jeesuksen kautta. Pyhä Jumala sitoutuu aina sanaansa, ei unelmiin.

    Äänestä

  • Baskeri. kirjoitti:

    Vaikka ihailetkin viidesläistä Uuraan referenssiraamattua, niin tee nyt pientä rajaa, äläkä vajoa suuruudenhulluuteen. Grandiositeettiharha vaanii aina nurkan takana, jos annat kunnian jollekin muulle kuin Jumalalle Jeesuksen kautta. Pyhä Jumala sitoutuu aina sanaansa, ei unelmiin.

    en ymmärrä?????????

    Äänestä

  • sivullinen. kirjoitti:

    en ymmärrä?????????

    tehtävänsä, käy levolle ja muista ilta rukous ensin.

    Äänestä

  • Baskeri. kirjoitti:

    Vaikka ihailetkin viidesläistä Uuraan referenssiraamattua, niin tee nyt pientä rajaa, äläkä vajoa suuruudenhulluuteen. Grandiositeettiharha vaanii aina nurkan takana, jos annat kunnian jollekin muulle kuin Jumalalle Jeesuksen kautta. Pyhä Jumala sitoutuu aina sanaansa, ei unelmiin.

    Annan yleensä aina kunnian Jumalalle. Jeesukselle Pyhälle Hengelle. En voi muuta kuin sanoa, etten itse osaisi tehdä tätä työtä, ellei Pyhän Hengen palveluvoitelu olisi minussa.

    Jumalan Kansan Pyhä Raamattu on muuten aivan parhaasta päästä suomenkielisiä Raamattuja. Ei sitä kannata nimitellä.

    Hyvä veli, ehkä tekstisi ei tullut rakkaudest, kun aloit syyttämään tai epäilemään.

    Toiminnassani ei ole kyse unelmasta, vaan Jumalan suunnitelmasta. Pyhän Hengen palveluvoitelusta. Sama joka on tapahtunut jollekin Raamatun henkilölle, voi tapahtua kenelle tahansa.
    Armosta tämä on kaikki.

    Äänestä

  • UPDATE_6899599 kirjoitti:

    Annan yleensä aina kunnian Jumalalle. Jeesukselle Pyhälle Hengelle. En voi muuta kuin sanoa, etten itse osaisi tehdä tätä työtä, ellei Pyhän Hengen palveluvoitelu olisi minussa.

    Jumalan Kansan Pyhä Raamattu on muuten aivan parhaasta päästä suomenkielisiä Raamattuja. Ei sitä kannata nimitellä.

    Hyvä veli, ehkä tekstisi ei tullut rakkaudest, kun aloit syyttämään tai epäilemään.

    Toiminnassani ei ole kyse unelmasta, vaan Jumalan suunnitelmasta. Pyhän Hengen palveluvoitelusta. Sama joka on tapahtunut jollekin Raamatun henkilölle, voi tapahtua kenelle tahansa.
    Armosta tämä on kaikki.

    Vaikka kirjoitankin tällä palstalla, rakastan helluntailaisia ihmisinä, joita tapaan.

    Helluntailaisuus ja muukin keskusjohtoisuus, kuten Vaapaakirkollisuus estää tehokkaasti ihmisiä pääsemään siihen Jumalan suunnitelmaan, joka heillä on. Koska järjestelmän mukaan muu ei ole mitään, ellei ole niin ja niin monen vuoden pastorikoulutusta. Kirkkokunnat kouluttavat siis kahden kerroksen väkeä. Ei enää kuulu olla niin, kuin oli vanhan liiton aikana, että kansa katselee, kun papit nauttivat pappisviran edut. Nyt kaikki voivat olla pappeja.

    Haluaisin sanoa syyttämisestä ja kielteisyydestä seuraavaa. Kun olin palvelutehtävässä rock festivaalilla, jossa tuli uskoon 30 ihmistä, Jumalan armosta. Pyhä Henki ei antanut minun soitaa ja laulaa pyydettyä laulua: Rauhan Ruhtinas. Koska siinä sanotaan, että "kansa joka pimeydessä vaeltaa, on näkevä suuren valkeuden" tämä on totta. Jeesus on se valkeus, mutta jos tätä olisi laulettu, olisi se saanut aikaan sen että ohimenevät rokkarit olisvat vain todenneet sydämessään että nuo uskovaiset syyttävät ja tuomitsevat heidät pimeydessä vaeltaviksi. Ja tilanne olisi ollut hukassa jonkin aikaa.

    Täytyy olla niinpäin, että meistä uskovista välittyy uskoa ja rakkautta, Pyhän Hengen voitelua, joka saa aikaan uskoa niissä joita Jumala kutsuu tulemaan uskoon. VOideltu Raamatun sana synnyttää uskoa, usko tulee kuulemisesta. Raamatun sanan kuulemisesta. Siksi täytyy olla tarkka siitä mitä puhuu. Ettei ole niin , että muka viedään evankeliumia eteenpäin haukkumalla tai syyttämällä. Se ei aiheuta toivottua tulosta.

    Mitä sitten tulee viidesläisyyteen en tiedä siitä kovin paljon. Viitaan edelliseen viestiisi. Se lienee jokin ev. lut. kirkon herätysliike. Mutta Raamattuna todella Jumalan kansan raamattu on mielestäni paras. Rakstan sitä. Uskovan tätyyy rakastaa Jeesusta. Jeesus on siin niin lähellä. Jumalan sanassa. Se kertoo millainen Jeesus oli ja on ja on tuleva olemana. Hän on sama eilen tänänä ja ikuisesti. Ja millaisia meidän tulisi olla Jeesuksen seuraajina.

    Äänestä

mutta sillä ei ole mitään tekemistä minun erinomaisuuteni tai pyhyyteni kanssa. Jos minulta kysytään: "Mitä olet saanut aikaan?", ainoa rehellinen vastaus on: "Enpä juuri mitään."

Ainoa asia, mitä Jumalan löytämiseen tarvitaan, on todellinen halu etsiä Häntä. "Sillä jokainen anova saa, ja etsivä löytää, ja kolkuttavalle avataan." Joskus vuonna 2000 pyysin Jumalalta tosissani, että Hän opettaisi minut rukoilemaan. Enpä silloin tiennyt mitä pyysin. Rukousvastaus oli elämäni pahin kriisi: en ole koskaan sitä ennen enkä sen jälkeen tuntenut sellaista pelkoa ja epätoivoa. Kolme päivää pyysin Jumalaa armahtamaan minua ja neljännen päivän aamuna tiesin, että Jumala oli kuullut rukoukseni ja asiat järjestyisivät - ja niin kävi.

Mutta se oli vasta alku, ja Jumala on hyvin määrätietoisesti ohjannut minua tiettyyn suuntaan ja antanut matkalleni erinomaisia oppaita. Kveekareilta opin ns. hiljaisen rukouksen, josta on tullut tärkein voimanlähteeni ja jokapäiväinen kosketuskohta Jumalaan. Tämän rukouksen salaisuus on siinä, että rukoillaan hiljaa ja hiljaisuudessa, osittain sanoilla mutta myös ilman sanoja. Omiakin asioita voi pyytää, mutta ei keskitytä niihin vaan Jumalaan, palvomaan Häntä, kiittämään Häntä ja miettimään Hänen hyvyyttään. Eikä pelkästään puhuta vaan kuunnellaan ja annetaan Jumalalle tilaisuus vastata. Tällainen rukous on mahdollista jokaiselle uskovalle, joka tahtoo oppia tuntemaan Jumalan.

Jeesus itse puhui tällaisesta rukouksesta sanoessaan: "Vaan sinä, kun rukoilet, mene kammioosi ja sulje ovesi ja rukoile Isääsi, joka on salassa; ja sinun Isäsi, joka salassa näkee, maksaa sinulle." (Matt. 6:6) Jumala todella maksaa, mutta ei maallisella rihkamalla. Sen sijaan rukouselämän syvetessä kasvaa vähitellen sisimmässä hiljainen ilo, kiitollisuus ja rauha. Johannes todella tiesi mistä puhui kun hän kirjoitti kirjeeseensä: "Jumala on rakkaus", ja "Pelkoa ei rakkaudessa ole, vaan täydellinen rakkaus karkoittaa pelon, sillä pelossa on rangaistusta; ja joka pelkää, se ei ole päässyt täydelliseksi rakkaudessa." Emme me tule täällä täydellisiksi rakkaudessa, mutta kun me oivallamme, että Jumala on paljon armollisempi ja rakastavampi kuin me pystymme ikinä kuvittelemaan, me tiedämme myös, ettei meillä ole enää mitään pelättävää.

Äänestä
  • Viestisi kosketti veli Kempiläinen. Näen suuren ekumeenisen arvon siinä, että olet saanut oppia hiljaisen rukouksen kveekareilta. Olisihan se tietysti ollut muualtakin löydettävissä, sillä hiljainen rukous ja pimeän yön tuska ovat olleet kristillisen mystiikan luovuttamaton osa läpi kristikunnan historian. Olennaista kuitenkin on, että olet saanut tämän lepäävän, kontemplatiivisen rukouksen - Herran lahjan - ja samalla läheisen suhteen Sinään.

    Äänestä

  • salakala kirjoitti:

    Viestisi kosketti veli Kempiläinen. Näen suuren ekumeenisen arvon siinä, että olet saanut oppia hiljaisen rukouksen kveekareilta. Olisihan se tietysti ollut muualtakin löydettävissä, sillä hiljainen rukous ja pimeän yön tuska ovat olleet kristillisen mystiikan luovuttamaton osa läpi kristikunnan historian. Olennaista kuitenkin on, että olet saanut tämän lepäävän, kontemplatiivisen rukouksen - Herran lahjan - ja samalla läheisen suhteen Sinään.

    Tiedän kyllä että tämä perinne on aina elänyt kristikunnan keskuudessa, ja onhan minulla ollut monia muitakin oppaita matkallani, esim. veli Lawrence, Vaeltajan kertomukset, Akvinolainen ja se alkuperäinen Kempiläinen. Tunnen hengen yhteyttä kaikkiin, jotka etsivät Jumalaa mieluummin kuin Hänen lahjojaan, kirkkokunnasta riippumatta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


cold steel kirjoitti:

Moniko pääsee lähellekkään sitä, mihin "Pahojen
Poikien" Jokke-pappa:"Minulla on SUORA keskus-
teluyhteys Jumalan kanssa"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu