Gazan rokotukset

Anonyymi-ap

Unicef yrittää rokottaa nyt mahdollisimman paljon pieniä lapsia Gazan alueella polion vuoksi. Israel on suostunut 3 päivän ajaksi 9 tuntia kestäviin tulitaukoihin. Toivottavasti Israel pitää edes tästä sopimuksesta kiinni. Lääkintähenkilökunta voisi viedä samalla vauvojen ruokaa ja ruokaa lapsiperheille, joihin he menevät rokottamaan lapsia. On ollut sydäntä särkevää katsoa uutiskuvia riutuvista vauvoista ja laihoista lapsista, jotka selvästi kärsivät nestehukasta ja nälästä.
Gazan alueelle ei ole viety yli puoleen vuoteen lihaa, vihanneksia eikä hedelmiä. Näitä kasvavat lapset tarvitsisivat kipeästi.

1

101

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tammi-huhtikuussa 2024 Gazaan on viety ruokaa, jossa on ollut energiaa 3163 kilokaloria/henkilö/vuorokausi. Vaatimustaso on 2100 kilokaloria/henkilö/vuorokausi.

      Se, että Hamas hankaloittaa ja estää ruoan jakelua siviileille, vaikuttanee osin siihen, että kaikkia hyviä ruokatarvikkeita ei viedä Gazaan, jotta ne eivät pilaantuisi ennen kuin saavuttavat niitä kipeimmin tarvitsevia.

      Se, että alueella on lapsia, jotka kärsivät nestehukasta ja nälästä, johtuu lähinnä Hamasin tekemistä valinnoista siitä, keille ruokaa annetaan. Hamas ei juuri välitä alueen siviileistä muuten kuin propagandavälineinä.

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010491615.html

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      252
      2947
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe