Uskomaton Vapaa ajattelija ilmestynyt

Anonyymi-ap

28

407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi00021

        "Hartaushetkien ja jumalanpalvelusten tuominen päiväkoti- ja koulupäiviin rikkoo lasten ja perheiden uskonnottomuuden rauhaa."

        En todellakaan ymmärrä. Tuohan viittaa siihen, että aikuisilla on kaikki valta lapsensa yli! Aikuinen, joka ei ole tutustunut uskontoihin, eikä ole varsinkaan saanut kristillistä kasvatusta, ei ajattele samalla tavalla kuin uskonnolliset.
        Mutta heillä ei saisi olla valtaa määrätä tuleeko lapsesta minkä uskonnon tai uskomuksen omaksuva, vaan lapselle täytyisi antaa myös oikeus tutustua maailman asioihin. Se on sisin, mikä kertoo.

        Eikö ole jo 2000 vuotta sitten huomautettu, että laki on sydämessänne? Miksi wannabe ateistien pitäisi yrittää viedä sydämen asiat kristillisyyteen? Sehän menee samaan, kuin aikoinaan tuomittiin kaikki tietyn alueen heimot tai kansat yhdeksi samaksi, ja sitten tuhottiin.

        Älä valehtele, Älä varasta, Älä murhaa, Älä nai sukulaistasi / eläintä...
        Noilla on tekemistä vain terveen järjen kanssa - pyri hyvään! Juutalaisille annetun lain perimmäinen määräys oli: rakasta lähimmistäsi, ja ole ystävällinen hänelle. Ja muut: Älä tahallasi loukkaa, Älä saata kiusaukseen...

        Ateismilla ei ole mitään tekemistä pahuuden kanssa. Pahuus ei ole uskomus, eikä uskonto, vaan henk.kohtainen valinta.
        Kun eräällä koelaitoksella koirat lääkittiin liikkumattomiksi, ja laitettiin mato syömään niiden aivot elävältä, sillä oli tekemistä ateismin kanssa siinä, etteivät ilmesesti ajatelleet, että voisivat joutua vastuuseen sellaisesta kuoleman jälkeen.

        Ihmisen sydän, joka kammoksuu pahuutta, kertoo siitä, että on jotain, jonka takia kannattaa olla hyvä, ja se ei ole toiset ihmiset.
        Ateismipalstalla törmää jatkuvasti haukkumisiin, roskapuheeseen yms., mikä osoittaa, ettei kyse ole ateismista, vaan yksinäisen sairaan miehen ongelmista!


    • Anonyymi

      ateisti ei usko jumalaan , vapaa ajattelijat ajattelevat liian laajasti

      • Anonyymi

        Miksi ateismissa ei saisi ajatella?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi ateismissa ei saisi ajatella?

        Ateismi ei kiellä ajattelua, vaan on paremminkin ajattelun tulos.
        Ateismi tarkoittaa täsmällisesti vain sitä, ettei ole uskoa jumaliin.
        Vapaa-ajattelu on epämääräisempi käsite, johon ateismikin käytännössä sisältyy
        Vapaa-ajattelijain liitto ry:llä on jäsentensä jakama käsitys vapaa-ajattelusta.


      • Anonyymi00019

        Ateisti ei usko Jumalaan, mutta uskoo, ettei Jumalaa ole? Usko mikä usko!


      • Anonyymi00019 kirjoitti:

        Ateisti ei usko Jumalaan, mutta uskoo, ettei Jumalaa ole? Usko mikä usko!

        Ateismi ei edellytä uskoa jumalien olemattomuuteen.


      • Anonyymi00025
        Ramavit kirjoitti:

        Ateismi ei edellytä uskoa jumalien olemattomuuteen.

        Wiki: "Ateismi eli jumalattomuus tarkoittaa uskon puuttumista jumalien olemassaoloon (uskomista, ettei jumalia ole). Kapeammassa merkityksessä ateismi viittaa positiiviseen ateismiin eli käsitykseen (uskoon), jonka mukaan jumalia ei ole olemassa.

        Ateistien mukaan positiivinen ateismi ei tarkoita varmaa tietoa, vaan vahvempia perusteluja kuin teismi, sillä mikään kokemustieto ei ole täysin varmaa."

        Vertaa Vestal, Warpath.
        "...mies ampui suoraan. Luoti osui White Bullia kylkiluihin ja melkein kaatoi hänet, mutta kimposi hänen paljaasta vartalostaan "ikään kuin se olisi osunut kiveen".
        Hän sanoi: "...Se osui suoraan kylkeen. Mutta se ei rikkonut ihoa. Se aiheutti mustelman, mutta en vuotanut verta."


    • Anonyymi

      Ei hassumpi. Printtiversioon törmäsin Voima-lehden liitteenä.

      • Anonyymi

        tiedonantajassa mainittiin myös 🤣🤣🤣🤣🤣


    • Anonyymi

      Elämänkatsomustiedosta kaksi mielenkiintoista juttua.

      • Anonyymi

        Ja kolmas juttu etiikan opetuksesta käytävästä ja käysystä taistelusta.


    • Anonyymi

      Ateistien kannalta mainio lehti.

      • Anonyymi00024

        Ei juuri mitään eroa uskovien lehtiin verrattuna.


    • Anonyymi

      huuhaata!

      • Anonyymi

        Huuhaata vastaan.


    • Anonyymi

      Lehdestä ja asioista voi keskustella tänään 16.9. klo 19.00 VAbaarissa, ravintola Memphis, Hakaniemen ympyrätalo. Vapaamuotoinen keskustelutilaisuus ja lukijatapaaminen. Voit tulla vaikka olisit vain katsomut kuvat.

    • Anonyymi
    • Anonyymi00015

      .yös numero 4=×5 ilmestynyt.
      vapaa-ajattelijat.fi/va-lehti

    • Anonyymi00016
    • Anonyymi00017
      • Anonyymi00018

        Vuonna 2026 neljä numeroa ilmestyy painettuna (ja samalla netissä)


    • Anonyymi00020

      Jos "vapaa-ajattelija" (tai ateismi) periaate perustuu uskomukseen, ettei Jumalaa ole, se on uskonnollinen lehti sen puoleen. Uskonnollisuus ei merkitse vain henkimaailmaan uskomista, vaan kaikkeen, mikä sisältää ajatuksen jostain, "miten asia on", vaikka todisteita ei ole.
      Todisteet Jumalasta ja henkimaailmasta on. Ja esi-isät ja muiden maiden shamaanit ja alkuperäisasukkaat sanoo samaa, joten ateismia käytetään väärin uskontoperusteisesti, vaikka se on tieteen tutkimuskäyttöön sopiva.
      Eipä siinä taida olla eroa huumausaineisiin, varsinkin kun kyse on narsisteista.

      • Anonyymi00022

        'Jos "vapaa-ajattelija" (tai ateismi) periaate perustuu uskomukseen...'
        Ja höpsis. Ateismi ei ole uskomus.

        'Todisteet Jumalasta ja henkimaailmasta on'
        Höpöhöpö.


      • Anonyymi00023
        Anonyymi00022 kirjoitti:

        'Jos "vapaa-ajattelija" (tai ateismi) periaate perustuu uskomukseen...'
        Ja höpsis. Ateismi ei ole uskomus.

        'Todisteet Jumalasta ja henkimaailmasta on'
        Höpöhöpö.

        Ateismi ei ole sitä, että istutaan ateismipalstalla huutelemassa Jumalasta törkeyksiä. Toisaalta siinähän tyyppi vain itseään haukkuu. Hän monistaa itseään kaikiksi ihmisiksi sanomalla "ei kukaan..." tai "kaikki..."

        Jos sulla on ongelma itses kanssa, niin mene psykologille puhumaan. Ateismipalstalla tuskin on lääkäriä.


      • Anonyymi00026
        Anonyymi00023 kirjoitti:

        Ateismi ei ole sitä, että istutaan ateismipalstalla huutelemassa Jumalasta törkeyksiä. Toisaalta siinähän tyyppi vain itseään haukkuu. Hän monistaa itseään kaikiksi ihmisiksi sanomalla "ei kukaan..." tai "kaikki..."

        Jos sulla on ongelma itses kanssa, niin mene psykologille puhumaan. Ateismipalstalla tuskin on lääkäriä.

        Hermostuttaako?
        Jumalasta ei ole todisteita ja ateismi ei ole uskomus. Teismi on.


      • Anonyymi00027
        Anonyymi00026 kirjoitti:

        Hermostuttaako?
        Jumalasta ei ole todisteita ja ateismi ei ole uskomus. Teismi on.

        Miksi huudella Jumalasta törkeyksiä? Yritetäänkö sillä esittää, että on kova jätkä, ja ei pelkää mitään, mitä ei voi nähdä?
        Riittääkö ateismiin se, että julistaa vain, ettei usko Jumalaan? Yleensä uskontoon riittää se, että katsoo jonkun tietyn uskomuksen tai katsomuksen oikeaksi.
        Ateistin sen sijaan voisi kuvitella viisaampi, ja ottavan selvää asioista.


      • Anonyymi00029
        Anonyymi00027 kirjoitti:

        Miksi huudella Jumalasta törkeyksiä? Yritetäänkö sillä esittää, että on kova jätkä, ja ei pelkää mitään, mitä ei voi nähdä?
        Riittääkö ateismiin se, että julistaa vain, ettei usko Jumalaan? Yleensä uskontoon riittää se, että katsoo jonkun tietyn uskomuksen tai katsomuksen oikeaksi.
        Ateistin sen sijaan voisi kuvitella viisaampi, ja ottavan selvää asioista.

        "Miksi huudella Jumalasta törkeyksiä?"

        En tiedä. Luulisin että joillekin on jäänyt kaunaa uskontoja kohtaan, ehkä jotain on mennyt pieleen lapsuudessa.

        Palstan ominaisuuksiin kuuluu, että jokainen voi huudella tänne lähes mitä sattuu. Palstan lukemista voisi verrata kurassa kahlaamiseen. Onneksi se on vapaaehtoista.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      80
      2171
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1878
    3. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      125
      1646
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      140
      1311
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      137
      1220
    6. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      856
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      184
      807
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      806
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      434
      734
    10. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      602
    Aihe