Yritykset nostivat tuotteiden hintaa ovelasti. Alvi nousi 1,5% joten kauppa kertoi kokonaissumman tuolla 1.5 % eikä alvitonta osuutta. Eli jos tuote maksoi 1000 € niin hinnassa oli alv 240€ ja kuten hyvin tiedetään niin yritykset ei alvia maksa. Kauppa kertoi tuon telkkarin kokonaishinnan eli 1000€ x 1.015 saaden näin isomman korotuksen eli 3.6€ vedettiin överiksi.
Eli jossakin autokaupassa korotukset ovat vielä messevämpiä.
Linkin esimerkissä ennen korotusta 999€ ja alvin noston jälkeen 1014€ :D
https://www.mtvuutiset.fi/videot/video/prog20850343#gs.dysl6z
Eli jossakin autokaupassa korotukset ovat vielä messevämpiä.
Linkin esimerkissä ennen korotusta 999€ ja alvin noston jälkeen 1014€ :D
https://www.mtvuutiset.fi/videot/video/prog20850343#gs.dysl6z
Vastaukset 8
Vanhimmat
Moni nosti hintoja jo etukäteen.
Ja hehkuttaa nyt, että me ei nostettu hintoja, vaan maksetaan ALV it itse!
Huijausta!
Totta.
Hintoja on hilattu ylös monta kuukautta. Odotellaan. Kohta alkavat syysalet. Hinta silloin sama kuin 24 prosentin kanssa. Luulevat merkonomit asiakkaitaan tyhmiksi.
Tarkkaillaan hintoja.
Mä en osta muuta kuin vessa paperia!
WC paperin ALV pitäisi olla 0 %
Jokaisen ostoksen kohdalla kannattaa miettiä tarvitsenko tätä.
Kuluttajan kuuluu maksaa alv. (ja maksaa myös)
Tuossa taisi tulla pieni laskuvirhe, vaikkei asiaa muutakaan.
Vanhalla ALV-kannalla 24 % on 1000 hinnassa n. 193,55 €, ei 240 €, koska ALV lisätään verottomaan hintaan, joka on tässä n. 806,45 €.
Eli "rehellinen" uusi hinta on 1012,10 €.
Aloituksen esimerkissä on siis "överiä", piilokorotusta 2,90 €, mikäli hinta onkin noussut 1015 euroon.