Yleisestä ev.-lut. kirkon jäsenmäärän laskutrendistä poiketen kirkko saa uusia jäseniä 14-vuotiaista, jotka on ensin saatu rippikouluun, nimenomaan rippikoululeirille ja siellä sitten innostumaan jäsenyydestä (liittyminen toki vasta huoltajien luvalla).
Tähän liittyy melko tehokas, jopa aggressiivinen rippikoulumarkkinointi koulujen (uskonnonopettajien ja rehtorien) avustuksella sekä toisaalta vuotta vanhempien, tulevan kesän isosten face-to-face-markkinointi, toki ikätoverienkin kautta syntyvä ryhmäpaineen imu rippikoululeireille. Kesän leirien markkinointi alkaa jo aivan 8. luokan alussa, jolloin kohderyhmä on iältään 13-14-vuotaita.
Viime vuonna kirkko tyytyväisenä tiedotti saaneensa yli 1000 uutta jäsentä liittymään nimenomaan rippikoulujensa kautta.
Rippikouluja markkinoidaan uskonnottomien kotien nuorille
42
553
Vastaukset
- Anonyymi
Kuulin, että vuoden 2025 rippikoulujen/-leirien ilmoittautumisaika päättyisi jo syyskuussa. Ev.-lut. seurakuntiahan on yli 300. Vaihtoehtona olevan Protu-leirin ilmoittautuminen on vasta tammikuun paikkeilla.
- Anonyymi
Nyt asia on päällänsä.
- Anonyymi
Saa markkinoida, käydä lapsilähetystyösotaa, mutta ei kouluissa.
- Anonyymi
Eikö rippikoulun voi käydä aikuisenakin? Jos vanhemmat ovat sen teininä kieltäneet ja on tullut täysi-ikäiseksi....
- Anonyymi
Avauksessa oli jotain tuttua.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17761082/rippikouluja-markkinoidaan-uskonnottomien-kotien-lapsille - Anonyymi
Ga.maa ej.
- Anonyymi
Hyvä tietää. Eikä tällainen aivopesuloiden markkinointi kuulu kouluun.
- Anonyymi
Sen kun, mutta ei kouluissa.
- Anonyymi
Joo, mutta pysykää pois kouluista.
- Anonyymi
Se on offensiivista lapsilähetystyötä 13- ja 14-vuotiaisiin.
- Anonyymi
Se on aggressiivista tunkeutumista.
- Anonyymi
Ei käy, se ei kerta kaikkiaan käy.
- Anonyymi
Ilmoittautumisaika just nyt. Kyllä voi sanoa väärille houkutuksille ei.
- Anonyymi
Offensiivista lähetystyötä.
- Anonyymi
Kyllä huoltajat voivat todeta, että ei tänä vuonna, on muuta ohjelmaa
- Anonyymi
Toki saa, mutta koulujen ei pidä ruveta siihen kaveriksi.
- Anonyymi
Se nyt vaan wi meille käy.
- Anonyymi
Menkää ja tehkää kaikki... lähetyskäsky.
- Anonyymi
Lapsilähetystyö - onko ok?
- Anonyymi
Meillä pidämme pintamme ja sydämemme.
- Anonyymi
Omaa identiteettiä on syytä itsekin kunnioittaa.
- Anonyymi
Se on haaste ateisteille ja muille uskonnottomille.
- Anonyymi
Haaste kodeille. Täältä pesee.
- Anonyymi
Offensiivi, hyökkäys, aggressio.
- Anonyymi
Saa yrittää , mutta ei kunnan kustannuksella.
- Anonyymi
Asia on esillä syyskuussa. Ei riittää.
- Anonyymi
Tulee uskonnottomien pihapiiriin häikäilemättä.
- Anonyymi
Joten emme vain alistu katsomaan.
- Anonyymi
ON syytä tiedostaa, että nyt alkusyksyllä on tämän hyökkäyksen huippukausi.
- Anonyymi
Saa yrittää, mutta ei koulussa.
- Anonyymi
Raha motiivina pitää kyseenalaistaa. Ja antaa rahaa 14- ja 15-vuotispäivänä.
- Anonyymi
Hyväettä ei sentään kotiovelle.
- Anonyymi
Jättäkää koulurauhalle sijaa.
- Anonyymi
Sanotaan vaan houkutellulle nuorelle, että ei.
- Anonyymi
13-14-vuotiaat ovat vielä lapsia - ja samalla laumaeläviä.
- Anonyymi
Röyhkeän offensiivista. Akanvirtaa toki.
- Anonyymi
Joko se rippikouluun ilmoittautumisen aika on päättynyt? Jos joku nuori ilmoittautui hetken huumassa, syksyn mittaan voi sanoa, että ei sentään.
- Anonyymi00039
Kyse on kirkon offensiivisesta lapsilähetystyöstä.
- Anonyymi00040
Irtisanokaa ilmoittautuminen. Kehitetään nuorille parempaa tekemistä.
- Anonyymi00041
Tämä ei ole vain offensiivista vaan myös aggressiivista lapsilähetystyötä. Voidaan kysyä onko tulvat isoset valjastettu epäeettiseen houkutteluun.
- Anonyymi00042
Tulevia isosia käytetään vuotta nuorempien houkutteluun.
- Anonyymi00043UUSI
Koulujen ei pidä toimia markkinointialustana.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain18911285Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-9310722Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356150Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1834956Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313436- 1723425
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402263Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3001822Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61670Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161584