Norja tukee sähköautoa auton elinkaaren aikana keskimäärin noin 20 000 eurolla

Anonyymi-ap

16

287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ihme jos siellä ostetaan jos 20 000€ saa tukea

    • Anonyymi

      Tulisiko Suomalaisista 20000 € myös narsisteja, kuten Norjalaisista.

      • Anonyymi

        Norja tukee, koska siellä on rahaa ihan varastossa 900 mrd. Suomessa ei ole tosin ei kauan töitä, eikä työsuhdeautojakaan. Kiitos hallitus.


    • Anonyymi

      Norja haluaa oikeasti ilmaston parasta ja öljyn tuottajana se toimii myös viherpesuna.
      Sähköauto on tullut jäädäkseen joka tapauksessa.

      • Anonyymi

        Aika monet pohjanmeren rantavaltiot ovat öljyntuottajamaita mm. Tanska ja Hollanti.


    • Anonyymi

      Mitä ironiaa siinä on. Polttisheput maksavat Teslat ja EV 9 KIA:t. Sähköähän niillä on reilusti yli oman tarpeen. Sitä ostetaan suomeenkin, kun OL3 on remontissa. Ei osallistu sähköautojen tuontirajoituksiin. Saa öljystä hyvän hinnan ja käyttää sen miten tahtoo. Onnekas ja vauras maa. Rahastoituna 10 Kertaa suomen vuosibudjetti. Autokannasta reilu 1/4 osa on sähköisiä ja sähkön kulutus ja tarve mm. pikalatauksen osalta oli olematon n. 2 promillea, verkon kannalta aivan mitätön. Onhan siellä vanhaa polttiskalustoakin, elokuussa ei paljon lisääntynyt. Niin ne ylpeät, rikkaat ja narsistit tekevät.

    • Anonyymi

      Jättimäiset rikkaan valtion tuet anoa syy miksi niitä ostetaan siellä

    • Anonyymi

      Kaikenlaiset tuet vääristävät kilpailua.
      Alalla kuin alalla.

      • Anonyymi

        Sama kai, mitä tukevat ja millä keinolla, jos tulot hiipuvat nostetaan öljyn hintaa. Dubai rakentaa massiivisia aurinkovoimaloita, ei polta öljyä. Kiinan kanssa hyvät välit ja kauppa käy. Voisivat suomessa tukea vanhojen dieselien tuontia saksasta. Oli oikein tai ei elokuusa 94% oli sähkösiä. Ei lopu käytetyt pohjolasta, kiitos työsuhdeautot ja Norja.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sama kai, mitä tukevat ja millä keinolla, jos tulot hiipuvat nostetaan öljyn hintaa. Dubai rakentaa massiivisia aurinkovoimaloita, ei polta öljyä. Kiinan kanssa hyvät välit ja kauppa käy. Voisivat suomessa tukea vanhojen dieselien tuontia saksasta. Oli oikein tai ei elokuusa 94% oli sähkösiä. Ei lopu käytetyt pohjolasta, kiitos työsuhdeautot ja Norja.

        Kolariautojen maasta poisvientiin saa kuulemma valtiolta jotain tukea. Ne korjataan es. Virossa ja myydään tänne takaisin ehjänä.
        Voi että.


    • Anonyymi

      Rahoittavat prototyyppien kehitystä ja huonoimmat löytyy vuoren rinteestä.🤔

    • Anonyymi

      Jos sähköauto olisi oikeasti hyvä ja muka niin halpa pitää, mihin tarvitaan 20 tonnin tukia?

      Ehkei sittenkään ole niin hyvä ja halpa pitää.

      • Anonyymi

        Huonoa vaihtoehtoa pakko tukea anteliiaasti jotta joku ostaisi


    • Anonyymi

      Ei ihme että niitä myydään jos rikas öljyvaltio antaa 20 000e.

    • Anonyymi

      Hassun hauskaa kun tepselikuskit täällä yrittää väittää että suosio Norjassa johtuisi jotenkin tepseliauton hyvyydestä. Tuista se johtuu vain.

    • Anonyymi

      Missä tahansa maassa ostettaisiin jos saisi tuollaiset öljyrahoilla maksetut jättituet

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      364
      12306
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5377
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      212
      3918
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      195
      2583
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1962
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1824
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      870
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      842
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      752
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      706
    Aihe