Venäjän henkinen menetys tuli kalliiksi

Anonyymi-ap

Kauhulla seurasin eilistä budjettikeskustelua tai lähinnä päätöstä. Yöunethan siinä meni. Kun Ukrainan sota ei ole edes budjettikehyksessä ja velkaa valtiolla ei ole enää mahdollisuutta ottaa, niin valtion omaisuutta on alettava myymään. Muistetaanhan, miten karmeilla seurauksilla Stubb ja Pekka Haavisto myi Suomen sähköverkot ulkomaiseen omistukseen ! Valtion omistuksista tässä muutama, mitä itse ehdottaisitte myytäväksi ? Mielestäni Alko, Veikkaus ja Yle saavat ainakin mennä. Mutta lopulta tässäkin tulee tyhjä vetäjän käteen. Jos sotia rahoitetaan tällä tavalla.
Tämä tieto jo itsessään on sairas. Loputtomia sotia tuetaan !

Alko
Posti
Motiva
VR
Veikkaus
Yleisradio
Finnair
Fortum.

9

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomi sioittanut sosialismi Armeijaansa ja Nato elättiin,muka sodan pelotteella ja vielä enemmän propakandaan,kuin mielipide rajoituksiin,jotka ei koskaan tuota mitään,muuta kuin itsetuhoisuutta ja väkivaltaa ja vielä velkarahalla !?

    • Anonyymi

      Sotien tukeminen tulee kyllä kalliiksi. Ihmetyttää, ettei tosiaan Nato meille riitä.

    • Anonyymi

      Koulukiusaaja saako kuvansa kouluihin vai iskee kö sensuuri Stuubi ollut koulukiusaajana

      • Anonyymi

        Todellakin. Toi ylimielinen jannu, joka osallistui Pekka Haaviston kanssa Suomen sähköverkkojen myyntiin ulkomaille, mikä typeryys ja vielä pressalla !


      • Anonyymi

        Miten ihmeessä koulukiusaaja, ylimielinen Stupido joka ei osaa edes peruskoulun matematiikkaa on laitettu presidentin paikalle?


    • Anonyymi

      Eduskuntatalon voisi myydä. EU aikana se on muutoinkin turha. Mitäs vaihtoehtoisia käyttöjä sille olisi?

    • Anonyymi

      Ainakaan Fortumia , energiakonsernia, ei pidä enää myydä ulkomaille eikä missään nimessä vesivarojamme missään muodossa.

      • Anonyymi

        Meillä Kokoomuksessa olemme keksineet kuinka saamme rahaa Ukrainan apuun ja uusiin hävittäjiin. Olemme löytäneet pääomasijoittajan, joka ostaa Suomen pohjavesivarat ja viiden suurimman kaupungin vesilaitokset. Meidän on helppo hymyillä nyt.

        Terveisin,

        Petteri, Kari ja Alexander I

        Ps. Markkinavoimat pitävät huolen hinnoista.


    • Anonyymi

      On hienoa, että venäläinen informaatiosota vaivautuu myös tälle palstalle. Se tarkoittaa sitä, että suomalaisia vastaan kannattaa olla sodassa, vaikka Suomi ei olisikaan sodassa mukana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      87
      10566
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      141
      8824
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6087
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      62
      4317
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      60
      4253
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      81
      4103
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3729
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      69
      3220
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3127
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      70
      2985
    Aihe