Venäjä iski kahdella Iskander- ohjuksella Pultavan sotilaskeskukseen.
Siellä koulutettiin eliittisotilaita ilmataistelun viestintä- ja operaatiotehtäviin.
Kouluttajina oli paljon ulkomaisia erityiskouluttajia, mm. Ruotsista.
Zelenskyi kyllä valehöpötteli taas jostakin sairaalasta, hänen mukaansa Venäjä ei muihin kohteisiin tähtääkään.
Kuolleita oli Ukrainan kertoman mukaan rapiat 50 ja loukkaantuneita n, 300.
Venäjän tiedustelun mukaan uhreja oli n. 200 ja haavoittuneita n. 500.
Tämä isku sai suurta huomiota siksi että uhrien joukossa oli paljon ulkomaisia sotilasasiantuntijoita. Kyseiset maat ovat toki näistä henkilöistä hipihiljaa.
Olisiko tämä syynä siihen että puolet Ukrainan ministereistä ovat allekirjoittaneet eroanomuksensa vai onko kyseessä vain että rotat jättävät uppoavan laivan...?
Uutena uutisena (13.51) tulikin juuri että Venäjä on iskenyt avustustavikkeita kuljettaneeseen rekkasaattueeseen. Lastina oli lääkintätarvikkeita ja muonaa orvoiksi joutuneille sotakissoille.
Tämähän oli törkeä sotarikos.
Venäjä ei koskaan pommita sotatarvikkeita ja panssarivaunuja kuljettavia saattueita.
Onko Ukraina romahtamassa?
11
258
Vastaukset
- Anonyymi
Taas Viki valehtelee.
Saattueessa oli 16 rekkaa eikä niissä mitään kissanmuonaa ollut. - Anonyymi
Nuo ulkomaiset sotilaskouluttajat Ukrainassa onkin mielenkiintoinen asia.
Eihän niistä paljoa puhuta, onhan se kai vähän niin kuin tabu.
Ukraina saa länsimailta paljon huipputeknologiaa joihin tietysti tarvitsevat koulututtajia.
Surku käy näiden "kaatuneiden"sotilaiden omaisille.
Vainajat eivät saa kotimaissaan sankarihautajaisia eikä kunnian laukauksia,
Saavat haudattavaksi arkun missä on vain tiiliskiviä. - Anonyymi
Itse eroavien ministerien lisäksi tällä ja edellisellä viikolla Ukrainan ilmavoimien komentaja sekä energiayhtiö Ukrenerhon johtaja erotettiin.
Puolet koko ministerikabinetin henkilökunnasta vaihtuu.
Zelensky myös vaihdettaisiin vuorenvarmasti mutta sotatilan vuoksi pressanvaaleja ei kuitenkaan voida järjestää. - Anonyymi
Vähän helkutin kauan se Ukrainan romahtaminen vain kestää, sitä on uumoiltu jo kolmatta vuotta.
- Anonyymi
Helppo vastata, no ei! 3 päivän sota kestänyt kohta 3 vuotta, todella erikoisoperaatio.
- Anonyymi
Ei Venäjä ole asettanut mitään aikatavoitteita, tuo on paksu vale.
Lisäksi Veäjä ei ole edes julistanut sotaa, tuohan on heille vain pieni erikoisoperaatio jolla on saanut piristettyä talouttaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei Venäjä ole asettanut mitään aikatavoitteita, tuo on paksu vale.
Lisäksi Veäjä ei ole edes julistanut sotaa, tuohan on heille vain pieni erikoisoperaatio jolla on saanut piristettyä talouttaan.Lisäksi Venäjähän on alusta asti noudattanut allaolevaa taktiikkaa.
"Asiantuntijoiden mukaan Venäjä panostaa toimintaan pinnan alla ja merenpohjassa."
Siksi se Moskvakin siellä pohjassa lepäilee.
Nuo "Venäjä ei ole asettanut aikatavoitteita" on varsin naurettava väite kun muistetaan millaisin resurssein ja mielialalla alkuperäinen hyökkäysjoukko matkaan lähti. Joukot oli oman väitteensä mukaan varautuneet paraatiin Kievissä, voimakasta vastarintaa ei odotettu.
Hyvin se talouskin on piristänyt, Moskovan Pörssi edelleen suljettuna ulkomaisilta, Gazprom konkussin partaalla, Kiina ei maksa kaasuputkea jne.
- Anonyymi
Kumpi kestää loppuun asti?
- Anonyymi
Molemmat kestävät loppuun saakka.
Ukraina vain kärsii paljon enemmän ja nuolee haavojaan pidempään.
Ja totta on tuo etteivät länsimaiden pakotteet ole purreet. Päin vastoin Venäjän talous on noussut kohisten.
Venäjän pakotteilla moni länsimaa on ampunut itseään jalkaan paitsi Suomi joka on ampunut itseään päähän. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Molemmat kestävät loppuun saakka.
Ukraina vain kärsii paljon enemmän ja nuolee haavojaan pidempään.
Ja totta on tuo etteivät länsimaiden pakotteet ole purreet. Päin vastoin Venäjän talous on noussut kohisten.
Venäjän pakotteilla moni länsimaa on ampunut itseään jalkaan paitsi Suomi joka on ampunut itseään päähän.Hyvä juttu jos se Venäjän talous on siis noussut.
Ei tarvitse jatkossakaan erityisoperaation loputtua Venäjän kanssa kauppaa käydä.
- Anonyymi
Ruplia balaa...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974339Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293243No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452360- 351368
- 10979
- 152976
- 6904
- 20864
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12852- 26805
