Lähisukulaisten palkkaamisesta eduskunta-avustajiksi on tullu Perussuomalaisissa uusi normaali. Vasta kohistiin persukansanedustajasta joka palkkasi naisystävänsä avustajakseen. Toinen persukansanedustaja palkkasi poikansa avustajakseen jo viime syksynä. Kortistosta pääsee nykyisin parhaiten pois, jos sattuu olemaan persun lähisukulainen? Kyllä kansa maksaa. Rahaa on.
https://www.hs.fi/tutkiva/art-2000010674593.html
https://www.hs.fi/tutkiva/art-2000010674593.html
Vastaukset 23
Vanhimmat
Omalla rahalla ok
Eduskunta eli valtio eli me maksaa kansanedustajien avustajien palkat. Persut törsää ja mällää perhekunnittain.
"Omalla rahalla ok"
Eipä kukaan muukaan kansanedustaja apulaista ole omalla rahallaan palkannut, vaikka olisi ollut oma poika/pappa/vaimo/sisko tms....
Persut törsää ja mällää perhekunnittain."
Eli ihan samalla tapaa kuin kaikki muutkin puolueet...
Onko se kiellettyä. että perheenjäsen?.
TÄÄ KAIKK ON KOTIINPÄIN
Eipä kai tuolla niin suurta väliä jos epäpätevää avustaa toinen epäpätevä
Nepotismi puolestaan kertoo paljon persujen arvomaailmasta.
"Eipä kai tuolla niin suurta väliä jos epäpätevää avustaa toinen epäpätevä"
Demareillahan tuosta on paljon henkilökohtaista kokemusta ja tietoa.....
Lottovoitto, kun pääsee kansanedustajaksi. Saa koko perheen elätettäväksi veronmaksajien piikkiin!
Niinpä, näinhän ON TEHTY SIITÄ ASTI, kun avustajia alettiin palkkaamaan... kuka palkkasi poikansa, kuka vaarinsa, kuka vaimonsa jne. MIKSI, tämä NYT herättää kommunisteissa niin suuria tunteita, kun jokut Persut tekevät saman!?
Persu se kehtaa puolustella elämistä veronmaksajien piikkiin. Perussuomalaiset on korruptoituneempi kuin Kokoomus, SDP ja Keskusta yhteensä. Jos haluaa äänestää oikeaa oikeistopuoluetta niin liberaalit tai Liike nyt!
" MIKSI, tämä NYT herättää kommunisteissa niin suuria tunteita, kun jokut Persut tekevät saman!? "
No kun persut ovat paheksuneet sitä silloin kun ei itsellä ollut vielä sattunut sellaista omalle kohdalle, heh.
Pojalle vähän viikkorahaa ilman minkäänlaista tulosvastuuta!
Kansanedustajien avustajat saavat palkan lisäksi myös mm. kannettavan tietokoneen ja eduskunnan puhelimen ilmaiseksi käyttöönsä. Niistä koituvat kaikki kustannukset (liittymät, huollot, korjaukset ym.) maksaa valtio. Eli sinä.
Onhan tuollainen noin 3000 euron kuukausiansio (palkka ja luontaisedut) mukava taskuraha pojalle, kun "työn" valvojana on oma isä.
Samalla rahamäärällä joutuu esim. KUUSI työttömyyskorvauksilla elävää perhettä tulemaan toimeen kuukauden kerrallaan.
Poika voi tiluttaa kitaraa hyvillä ansioilla. Eiköhän koneeseen saada musiikinteko-ohjelmakin veronmaksajien piikkiin?
Tätä kutsutaan nepotismiksi.
Hyvä veli, hyvä sisko....
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010676227.html
Härski, härskimpi, persu...
Sukulaiseen voi aina luottaa 🤔 lestamafia 🤣🤣🤣
Onhan tuolla muitakin joilla on sukulainen avustajana.Miksi kun persu tekee niin tulee hirveä haloo?
Keitä muita muka? Sano yksikin.
Nimet julki keitä sukulaisia on muissa puolueissa ja persujun härski lista myös. Onneksi persupuolue ei ole enää seuraavassa eduskunnassa kuin pieni takiaispuolue ei homoudella ja naaman irvistelyllä pärjää vaaleissa.