Leipäjonobussi lisäisi tasa-arvoa

Syrjäseudulla asuvalla mökin mummolla ei ole varaa lähteä käymään kaupungin leipäjonossa.

Tuon epäoikeudenmukaisuuden korjaisi leipäjonobussi, joka kiertäisi kirjastoauton tavoin ympäri hyvinvointialueita jakelemassa asukkaille hyvää.
15211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

En kannata. Rehupuntit joutavatkin maksaa oman kylän kaupalle tai salelle kiskurihinnat. Ja varsinkin hyvä jos eläkeläismaalaisilla tekee tiukkaa.

Äänestä
  • Eihän eläkeläismaalaisilla ole mitään ongelmia kun he asuvat omissa taloissa ja
    hakevat perunansa omasta maasta.
    Sen sijaan lähiöiden alkoholisoituneet hulttiot vinkuvat aina köyhyyttään.

    Yhteiskunta säästäisi, jos olisi yhdistetty kirjasto- ja avustusbussi.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Eihän eläkeläismaalaisilla ole mitään ongelmia kun he asuvat omissa taloissa ja
    hakevat perunansa omasta maasta.
    Sen sijaan lähiöiden alkoholisoituneet hulttiot vinkuvat aina köyhyyttään.

    Yhteiskunta säästäisi, jos olisi yhdistetty kirjasto- ja avustusbussi.

    Kyytiin vielä sairaanhoitaja tekemään pikadiagoosi mummujen vaivoista.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Eihän eläkeläismaalaisilla ole mitään ongelmia kun he asuvat omissa taloissa ja
    hakevat perunansa omasta maasta.
    Sen sijaan lähiöiden alkoholisoituneet hulttiot vinkuvat aina köyhyyttään.

    Yhteiskunta säästäisi, jos olisi yhdistetty kirjasto- ja avustusbussi.

    Sanna Marin voisi lopettaa juomisen ja jauhojen vedon ja antaa omastaan köyhille. ja antamisellq en tarkoita tussua.

    Äänestä

Joku kaljan venkula joka hörppii joka toinen päivä ja sitten notkuu ruokajakeluissa niin tuo mahdollistaa päihteiden käytön.Kaljat+tupakit+kahvin ostaa ja ruoat jakeluista.Jakelut menee perseelleen kun löytyy näitä piruttaan hakijoita.Mökin mummeli sen avustuksen tarvis jos pienellä eläkkeellä.Kautta aikain puliukkoja on avustettu kun kaikki rahat menee päihteisiin.

Äänestä
  • Leipäjonoissa saisivat jakaa tullin takavarikoimia viinoja ja tupakoita. Menisi nekin hyötykäyttöön.

    Äänestä

  • Sanna Marin sai aamupalan ja kaikki edut ja vielä joi ja narkkasi yheiskunna piikkiin?

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Leipäjonoissa saisivat jakaa tullin takavarikoimia viinoja ja tupakoita. Menisi nekin hyötykäyttöön.

    Olisi hyvä. Ei niitä pidä hukkaan heittää.

    Äänestä

Tosi hyvä tuo bussi joka tuo ruokaa, ei monenkaan tarvis lähtä kotoonta kun ruoka tulee bussilla ovelle. Säästyis uuden auton renkaat ja bensa... minä ottaisin vastaan jos meille tulisi leipäbussi... nyt joutuu ite käymään hakemasa ilmaista ruokaa siinä menee bensaa. Näin nuukana ottaa kaiken ilmaisen vastaan. Mies käy hakemassa kolme kassia ruokaa ja min tosiet kolme niin ei juurikaan tarvi omia rahoja laittaa ruokiin. Rikkausmiellä on hyvä asia, ei tarvi käydä mutta kun ilmaisena jakelee ruokaa niin toki pitää hoitaa oma osansa ja hakea ruoka pois.

Äänestä

Kehuuko teidän lapset koulussa että saatte ilmaisia ruokia jakeluista.Kirpputorilta lapsille vaatteet ou jeah.

1Äänestä

Bussi voisi samalla viedä tyhjiä tölkkejä landepaukuille eläkeläisille jotta saisivat muutaman hilkun hyvän eläkeläisen lisää

Äänestä

Mukuloille ylijäämäruokaa ja vaatteet edullisesti kirpputorilta voi helvetti mihin asemaan lapsen asettaa.

Äänestä

Kyllä olisi hyvä idea ja voisi viedä huonojalkaisille ruokaa jääkaappiin suoraan.

Äänestä

Kannatetaan. Ei tarvis lähtä hikisiin marketteihin koskaan kun ruoka tulisi isolla bussilla oven eteen. Näin rikkaana tilaa muutenkin ruokansa ja ja siivoukset ym puutarhan hoidot muilta, kun ei tarvi itse tehdä senkun nauttii olosta. Rikkaathan pajonkäyttää ilmaisia ruokajakeluita, memin haetaan aina ilaista ruokaa, ja hyvä sit heittää pois kun ei ole itse niitä maksellut.

Ruokabussi olisi tosi hyvä, nytkin tuntee itsensä kuninkaaksi kun kaikki tekee hommat, ja vielä kun tulisi sapuska kotiin tilaamatta!! Wau.. kannatetaan.

Äänestä
  • Ethän sinä mikään rikas ole. Rikkaat eivät saa toimeentulotukea laskuihinsa päinvastoin kuin esim sinä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Syrjäseudulla asuvalla mökin mummolla ei ole varaa lähteä käymään kaupungin leipäjonossa.

Tuon epäoikeudenmukaisuuden korjaisi leipäjonobussi, joka kiertäisi kirjastoauton tavoin ympäri hyvinvointialueita jakelemassa asukkaille hyvää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu