"Atria" myrkyttää kansalaisia

Anonyymi-ap

Minulla oli paha yskä. Yskä oli kuivaa, syvältä tulevaa yskää. Tuntui, että keuhkot saattaisivat milloin tahansa tulla pieninä palasina ulos yskän mukana. Minulla oli myös rajua nenän tukkeentumista. Rajuimmillaan sellaista, että: Nenän niistäminen auki oli erittäin vaivalloista. Joutui niistämään ja niistämään, eikä nenä meinannut millään aueta. Kun nenä lopulta vähitellen aukesi, nenästä tuli ulos verisiä kokkareita. Kun niistin pesualtaaseen, nenästä saattoi tulla verta kuin sumutepullosta. Muutamien minuuttien kuluttua nenä oli taas yhtä tukossa.
Rajuinta yskää ja rajuinta nenän tukkeentumista kesti monia kuukausia, vähän vähemmän rajuja muutamia vuosia. Samanaikaisesti söin paljon "Atrian" broilerin koipireisiä. Söin niitä yleensä kolme (3) koipireittä vuorokaudessa, kolmena - neljänä (3:na - 4:nä) vuorokautena kalenteriviikossa, joskus useamminkin, lähes kaikissa kalenteriviikoissa.
Jossakin välissä aloin pitkästä aikaa syödä kuparitabletteja lähes päivittäin. Pian yskä ja nenän tukkeentuminen lieventyivät selvästi jonkin verran, pitkäksi ajaksi. Eli kuparin puutoksella oli ollut jokin osuus yskään ja nenän tukkeentumiseen, mutta ei ratkaisevaa osuutta.
Myöhemmin jossakin välissä vähensin "Atrian" koipireisien syömistä noin puolella. Pian, kas kummaa, yskäkin lieventyi noin puolella, samoin nenän tukkeentuminen. Jatkoin "Atrian" koipireisien syömistä tuon uuden määrän verran monien kuukausien ajan, jopa parin vuoden verran ja yskä ja nenän tukkeentuminen pysyivät uusissa alemmissa määrissään.
Sittemmin lopetin "Atrian" koipireisien syömisen kokonaan. Taas pian kas kummaa, yskä ja nenän tukkeentuminen loppuivat kokonaan! Sen jälkeen en ole syönyt ollenkaan "Atrian" koipireisiä enkä yleensä mitään muitakaan "Atrian" tuotoksia, ja tuo yskä ja tuo nenän tukkeentuminen ovat pysyneet poissa!
En tiedä, mitä "Atrian" broilereille syötetään, kun ne aiheuttavat tuommoisia vaivoja. Vai käsitelläänkö koipireidet jollakin myrkyllä? Joskus "Atrian" koipireisipaketeissa luki, että broilereille syötetään p% kotimaista kauraa, tuo p oli jokin prosenttiluku alle 40. Mitähän se loppu yli 60% sitten on?
Ensimmäinen johtopäätös: Ikuinen ostoboikotti KAIKILLA "Atrian" tuotoksilla!

7

493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuon koipireisikokemukseni lisäksi painui mieleeni vuosia sitten toinenkin "Atriaan" liittyvä tapaus. Ostin rasiallisen "Atrian" "perunasalaattia". Syötyäni tuon rasiallisen minulle tuli nuutunut olo. Nuutumus ei ollut tavallista väsymystä, vaan pöpperöisempää, hallitsevampaa olotilaa, jota kesti monia tunteja. "Perunasalaatin" kera en syönyt mitään muuta. Kerta saattoi olla ensimmäinen, kun ostin "Atrian" "perunasalaattia", tai saatoin olla ostanut sitä 1 - 3 kertaa aikaisemminkin. Joka tapauksessa se oli viimeinen kerta.
      "Atria" myrkyttää ihmisiä viranomaisten vankassa suojeluksessa ja turvassa, ilman vastuuta.

    • Anonyymi

      Voi olla että olet allerginen jollekkin mausteille , joka niissä. kanankoivissa oli , usein nenä tukossa ja yskittää.
      Eräällä ystävälläni ruoka tavara kauppa, ja aina kun hän laittoi kanaa tai lihaa grilliin niin nenä alkoi vuotamaan . Lopulta meni niin pahaksi että meni lääkäriin. Ja otettiin kokeet, ja olivat sanoneet että on allerginen jollekkin mausteille minkä nimeä en tässä nyt muista . Lopulta hän ei edes voinut olla kaupassa kun reagoi , sai astmalääkkeet ja lopuksi myivät kaupan pois , ja oireet . loppuivat
      Itse laitan ainoastaan näihin reisi koipiin suolaa ja valkopippuria kun valmistan itse . Hyvää se tulee silloinkin

      • Anonyymi

        Niin, "Atrian" koipireidethän myytiin "marinadissa". Mitä kaikkia "mausteita" se "marinadi"-liemi lienee sisältänyt?
        Itsekin lisäsin mausteita koipireisiin. Sen jälkeen, kun lopetin kokonaan "Atrian" broilerin syömisen, olen lisännyt aivan samoja mausteita muunkin valmistajan broileriin, mutta se yskä ja se nenän tukkeentuminen ovat pysyneet poissa, joten eivät nuo pahat vaivat ainakaan itselisäämistäni mausteista ole aiheutuneet.


    • Anonyymi

      30.10. tiedotusvälineet julistivat, että "Atria" aloittaa siipikarjanlihan viemisen Suomesta Kiinaan. Viemisestä on päätetty peräti presidentti Stubbin ja ministeri Essajahin (kd.) Kiinan-vierailulla. Pian "Atria" siis aloittaa myrkyttämistoimintansa tai laajentaa sitä Kiinassakin aiheuttamalla kiinalaisillekin pahaa syvältäkumpuavaa yskää, rajua nenän tukkeentumista verisillä kokkareilla - JA MITÄ KAIKKEA MUUTA? Joko on "Atrian" johdon kannalta myynti Suomessa häiriintynyt niin paljon, että on korkea aika viedä myrkytys Kiinaan? - Stubbin ja Essajahin suojeluksessa! Kiinalaiset (ja kaikki muutkin), kavahtakaa "Atriaa"!
      Chinese (and also all others), beware of "Atria"!
      "Atria" poisons citizens!

    • Anonyymi

      Juu... kannattaa lopettaa syöminen ihan kokonaan, ettei vaan tule myrkytetyksi....
      Taitaa olla enemmänkin ollut allerginen reaktio tuolla aloittajallakin.

    • Anonyymi

      Aloittaja syönyt kuparitabletteja, siis mitä.
      Kuparihan on myrkyllistä. Kuparikahvipannu päällystetään tinalla, ettei pannusta liukene kuparia kahviin.
      Jos on kuumavesiputket kuparia, niin ei saa kuumalta puolelta ottaa juomavettä, koska kuparia liukenee kuumaan veteen.

      Marinadiliemissä on paljon epäterveellisiä e-kooodin lisäaineita, jotka aiheuttavat kaikenlaisia terveys vaivoja ja syöpää.

      • Anonyymi

        Kupari on ihmiselle välttämätön kivennäisaine. Kuparin saantisuositus on 2 - 3 mg vuorokaudessa.
        Kuparin puutos aiheuttaa monenlaisia terveysvaivoja.
        Liiallinen saanti on tietysti haitallista, mutta kuparia on vaikea saada liikaa tavallisilla elintavoilla. Kahvipannun tinaaminen voi olla tarkoitettu suojaamaan liikasaannilta, mutta en tiedä, kuinka paljon tinaamisessa on ylisuojelua. Kuparisen kahvipannun aineksessa saattaa piillä muitakin metalleja, aina-myrkyllisiäkin; tinaaminen saattaa suojata niiltäkin. En oikein usko, että lämminvesiputkista voisi saada liikaa kuparia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      89
      1869
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1713
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      304
      1514
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      1395
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      84
      992
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      987
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      967
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      55
      932
    9. 67
      924
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      911
    Aihe