Tarkistin kanta.fi.tä että resepti oli voimassa, no farmaseutti oli sitä mieltä, ettei
mulla ole voimassa olevaa reseptiä ja kieltäytyi antamasta lääkkeitäni. Luojan
kiitos, että niitä on vielä jäljellä. Entäs jos olisin tullut jostain pitkän matkan
päästä, jotain 20km suuntaansa? Kuka oikesti on vastuussa, jos ihmine ei saa
lääkkeitään ja miten todistan, resepti on voimassa?
Kuka vastaa farmaseuti virheestä?
4
336
Vastaukset
- Anonyymi
Digilääkäri oli sitä mieltä, että apteekki oli tehnyt virheen ja resepti
on voimassa ensivuoteen. - Anonyymi
Eli 2 tyypin Diabeteksen hoitoon tarkoitetusta lääkkeestä oli
kyse. Puhuin vahingossa induliinista, kun en tiennyt, ettei se lääke ole insuliini ja sanoin vahingossa, ett insuliini on loppu, no sitten tämä farmaseutti totesin vaan ettei minulle ole voimassa, olevaa reseptiä, vaikka on, kun digilääkärikin sen
näki. Kuka vastaa tälläisistä virheistä? Kyllähän mun olisi pitänyt tietää
ettei ko lääke ole insuliini.
Huomenna vaihdan apteekkia. Tekis mieli mennä Suomi24:n ja
varoittaa muita tästä farmaseutista, luultavasti oli jokin opiskelija
kyseessä.- Anonyymi
Mitä höpiset! Jos ihmisellä on insuliinilääkitys, sitä ei voi olla tietämättä. Resepti on voimassa yhden (1) vuoden, siis vain yhden vuoden.
Sinulla ilmeisesti ei ole eikä ole ollutkaan insuliinilääkitystä. Siksi ei reseptiä ole. Puhut apteekissa insuliinista, vaikka sinulla ei siis sitä ole käytössä, vaan jokin muu lääke, ehkä metformiini. Tietysti apteekissa sanotaan, ettei ole reseptiä, kun ei sitä ole. Et voi saada insuliinia mistään apteekista, kun ei reseptiä ole. Ei auta apteekin vaihto yhtään.
Mitä lääkäri näki? Näki sen toisen lääkkeen, ei insuliinia. On ihan eri asia puhua insuliinista ja muista diabeteslääkkeistä. Pyydä apteekista lääkkeesi sen oikealla nimellä! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä höpiset! Jos ihmisellä on insuliinilääkitys, sitä ei voi olla tietämättä. Resepti on voimassa yhden (1) vuoden, siis vain yhden vuoden.
Sinulla ilmeisesti ei ole eikä ole ollutkaan insuliinilääkitystä. Siksi ei reseptiä ole. Puhut apteekissa insuliinista, vaikka sinulla ei siis sitä ole käytössä, vaan jokin muu lääke, ehkä metformiini. Tietysti apteekissa sanotaan, ettei ole reseptiä, kun ei sitä ole. Et voi saada insuliinia mistään apteekista, kun ei reseptiä ole. Ei auta apteekin vaihto yhtään.
Mitä lääkäri näki? Näki sen toisen lääkkeen, ei insuliinia. On ihan eri asia puhua insuliinista ja muista diabeteslääkkeistä. Pyydä apteekista lääkkeesi sen oikealla nimellä!Eikö st...nan akka sitten osannut itse katsoa koneelta, mikä lääke oli kyseessä?
Jos kerta kelakortin laittaa siihen lukijaan? Se farmaseutti oli jokin harjoittelija
ylimielinen lehmä kuitenkin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5441782Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18877- 84863
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101806Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50719Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2707- 63705
- 63676
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?73628- 65533