Nyt olisi ollut jo korkea aika osoittaa hyvän tahdon elettä, mutta ei tässä maassa.
Kyllä on surkeaa touhua.
Kyllä on surkeaa touhua.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Vain niiltä leikataan joilta ei pitäisi.
Köyhiä ja työttömiä rangaistaan, koska Suomi ei ole kohta enää muuta kuin natsisaksa aikoinaan. Keskitysleirit vain puuttuvat tästä maasta.
'
Siksi Ei Leikata kun Vastustajia ovat ;
SDP:n ja LaitaVasemmiston ja MYRKYN-Vihreät PUNIKKI-Kommunistit !
Nuo - SURKIMUKSET - Vastustaa, muuten olis Jo Leikattu !
,
Katsos sinä räkänokka Persu taas palstalla, onko sulla muuta elämää.
Tulin juuri palstalle viihdyttämään itseäni, kun tuli auto ja HD pestyä.
Eikä Persu petä, aina keksivät viihdykettä.
Eduskunta ei suurin surminkaan itseltään leikkaa, mutta kansan tuloihin on helppo käydä käsiksi!!
Todellakin leikkaisivat itseltään ja leikkaisivat noilta iänikuisesti elätettäviltä entisiltä kansanedustajilta. He nauttivat iän kaiken tuo hetken pestin takia Eduskunnassa!! Joutaisivat mennä töihin!! Niin kaikilta työttömiltä vaaditaan, että töihin vain! Mikä ihmeen eliittijoukko tuo, kun saavat iän kaiken nauttia tuosta hetken pestistä". Minusta se on suorastan rikollista! Niin kaikkien, jotka jäävät työttömiksi, on tehtävä! He saavat hetken nauttia työttömyyskorvausta ja se on todella pieni!
Nämä valtion elätit saisivat hävetä!!
Hyvä kommentti.
Juuri näin.
Eipä se ole kovin kaksinen, vaikka toisin väitetään
Tuota tapahtuvaksi saat odottaa pitkään näiltä meidän "johtajaksi" itsensä kuvittelevilta päättäjiltämme. Täysin vierasta niille hahmoille, että myös esimerkin voimalla voi johtaa .
Tämä on juuri sitä, hajoita ja hallitse.
Kansanedustajan palkkoja pitäisi nostaa, vaikka tuskin silläkään tavalla sinne saataisiin järki-ihmisiä.
Kansanedustaja vain ei saa palkkaa, ei ole koskaan saanutkaan. Palkkiota kyllä, palkka maksetaan työsuhteesta ja kansanedustajuus ei ole työsuhde.
Nyt hiukan osoittaisin sormella äänestäjiä.
He tämän hallituksen sinne toivoivat.
Kansan edustajiksi nykyään äänestetään korkeas koulutettuja 🤔 miksi varastomies ja siistiä niin toimivat.
Olihan Persuille myrkkyä että pääministeri oli ollut työelämässä mukana, heille on parempi siltä osin tyhjä CV .
Työaika tulisi määritellä uusiksi
Ihan sama asia, palkkio on siis liian pieni jotta sinne saataisiin päteviä ihmisiä päättämään.
Ei rahanahneet leikkaa itseltään eli elävät omassa hyvinvointikuplassaan eduskunnassa.
Totta, miki Persut leikkasivat kun äänestäjät hyväksyvät kaiken, minkä sanelevat hillotolpalta.
Persut ovat patologisia valehtelijoita eli ovat pettäneet äänestäjänsä kaikissa vaaleissa
Nehän antoivat omalle tuloluokalle ensimmäisenä verohelpotuksia ja ottivat sitä varten lisää lainaa.
Ei kun ottivat sen vähävaraisilta.
Eikö Persut viimeksikin kun olivat hallituksessa, tykkäisivät politiikasta joka siirtää varallisuutta rikkaille.
Jos muista väärin, voitte korjata.
Nyt en tarkoita korjauksella sitä, mitä Persut yleensä käsittävät vastuun kantamisen loppumisella. Että ei enää kuulu puolueeseen.
Koko eduskunta lomautetaan puoleksi vuodeksi.
Stubb tuuraa.
No mitä tuo muuttaisi? Eduskuntahan on nykyäänkin käytännössä melkein puolet vuodesta erilaisilla lomilla.
Keneltä tai minkä ammattialan palkkoja on leikattu? Sosiaalituki ei ole palkka.
Eihän nyt suojatyöllistettyjen idioottien palkkoja voi leikata kun eihän vammaisia saa kiusata!!! Eduskunnan voisi muuttaa K-marketiksi.
Ainakin vihervasemmisto sais leikata palkkojaan, saivat niin paljon pahaa aikaseksi edellisellä kaudella.
Katos Paska Puopolo herännyt julistamaan kapitalismin ilosanomaa taas kerran!
Näyttää, että säästöihin ei pystytä. Mutta lisä lainan otto kiinnostaa.
Isot Eturyhmät ei luovu mistään.
https://youtu.be/4Gq1HMXmUKE?si=LKA3w6KvbG4ZcMC6
Eihän korppi korpin silmää noki.
HUOM ! EI EDES JÄRJETTÖMIÄ SOPEUTUS ELÄKELÄISTEN AIHEETTOMIA VUOSIMAKSUJA POISTETTU !!!!! ? Herää kansalta kysymys ! Mitä saatanoita olette .
Milloin kansa nousee konkreettisesti kapinaan hallitusta vastaan!!!
Eivät nousseet Marininkaan hallitusta vastaan, vaikka tuhosivat suomalaisuuden. Lammaskansaa...
Älä sekoile pösilö.
Neljän vuoden välein on vaalit kyllä se riittää.
Tärkeämää olisi leikata Yleltä vaikka 500 miljoonaa. Kyllä ylepaskaa tekisi sadallakin miljoonalla vaikka kuinka paljon.
Tai koulutuksesta. Kyllä kokkarin lattiaa pesee ilman koulutustakin.
Aloitetaan leikkaaminen ensimmäisenä kuningas Orpon pakkomielteestä eli tunnin junasta!!
Koska kansa kaikki ihan kaikki heikennykset hyväksyy. Koska näemme mellakoita, koska näemme mielenosoituksia?
Eduskunta ei päätä omista palkoistaan.
Olis jo aika saada palkat normaali tasolle?🥀
Pah, että leikkaavat omistaan sentin latia! Ensi töikseen kansanedustajat nostivat useilla tonneilla palkkioitaan, muistattehan. sen päälle nostivat ministerit tonneilla omiaan, eikä puhettakaan niiden alentamisesta. Mistään muistakaan eduista eivät ole olleet luopumassa.