Sain tekoäly Copilotin kiinni paksusta valeesta..!

Kysyin siltä että milloin Suomessa otettiin käyttöön sana maapallo?

Se löperteli hieman sekavia 1800- luvusta joten tarkensin kysymystäni että onko olemassa mitään teosta tuolta ajalta jossa maapallo mainittaisiin?

"Yksi tunnettu teos, jossa sana maapallo mainitaan on Elias Lönnrotin kokoama Kalevala. Tämä kansalliseepos julkaistiin 1835 ja laajennettunua versiona 1849.

Vastasin ettei Kalevalassa ole sanaa maapallo.

Copilot vastasi:
"Olet oikeassa, pahoittelen virhettäni. Kiitos korjauksesta. Mukavaa päivänjatkoa!

10

263

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pidä omana tietonasi.

    • Anonyymi

      Viki "nazi" taasen vauhdissa kun ei saa muualla tarpeeksi huomiota,,,

      • Anonyymi

        Ja Viktorille tyhjän huutajat ovat taas vauhdissa
        Yhteistä toki niille on että ovat Seläskin vankkumattomia tukijoita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja Viktorille tyhjän huutajat ovat taas vauhdissa
        Yhteistä toki niille on että ovat Seläskin vankkumattomia tukijoita.

        Näköjään sinäkin tyhjän huutajana osallistuit,,,


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näköjään sinäkin tyhjän huutajana osallistuit,,,

        Juu mutta tuo kysymys tekoälylle ja sen anteeksipyyntö valehtelustaan on aika merkittävä.

        Se on ohjelmoitu puhumaan paskaa kiusalliista asioista.


    • Anonyymi

      Sinähän olet väittänyt myös että litteää maata opetettiin suomessa vielä 1900 luvulla, mikä ei tietenkään pidä paikkaansa.
      Jo keskiajalla tiedettiin maa maapalloksi.

    • Anonyymi

      Kuten on monesti todettu, nää "tekoälyt" tosiaan on tekoälyjä, oikean älyn kanssa niillä ei ole mitään tekemistä.

    • Anonyymi

      Aika yksinäinen pitää ihmisen olla että juttelee tekoälyn kanssa ihan aikansa kuluksi.

    • Anonyymi

      Onks tuo ap.täys idiootti,kun ei tiedä maapalloa palloksi???

    • Anonyymi

      The Yoga-Vāsiṣṭha (500 BCE) mentions that humans and animals walking on earth is akin to ants crawling on a ball. And that the earth is covered by cities, vegetations and mountains just like a like the walnut by its coat. The Rigveda (1800 BCE) also reiterates that the sun never sets nor rises, but that when the sun sets, it is actually creating day on the other side and likewise it rises while triggering night on the other side. It further stipulates that Cosmic Spirit sustains the Sun and other spheres in equilibrium, through the power of attraction. The Srimad-Bhavavatam (800 BCE) mentions that when one region experiences midday, a diametrically opposite region experiences midnight and vice-versa. Arguably, such explanations demonstrate a vague but accurate insight into the earth’s sphericity, especially from such ancient texts.

      Kyllä se on tiedetty jo kauan.

      Mutta noi LLM "älyt" on vain niin viisaita kuin tekstit joita niille on jaeltu. Ja ne tunnetusti siitäkin huolimatta säveltää aina omiaan.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      170
      1114
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      753
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      713
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      708
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      669
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    7. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      203
      608
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      592
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      590
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      580
    Aihe