Sen oikein näkee kuka kadehtii oikein sydämensä kyllyydestä. Ei tarvitse kuin laittaa uudesta hankinnasta whatsup viesti niin johan koitti hiljaisuus heh heh.
Auton vaihdot, tilojen osto, mökit,jne jne ja jumalauta kun kyläilyt vähenee.
Ihan pikku kysymys että miksi kiusaatte itseänne kadehtimalla kun kaikilla on sama mahdollisuus kun tänne synnytään. Miksi että iloitse kaverin onnesta vaan käperrytte potkimaan kiviä kiukuspäissänne.
Tiedättekö että minä nautin siitä mitä kateellisemmaksi toisen saan heh heh
Auton vaihdot, tilojen osto, mökit,jne jne ja jumalauta kun kyläilyt vähenee.
Ihan pikku kysymys että miksi kiusaatte itseänne kadehtimalla kun kaikilla on sama mahdollisuus kun tänne synnytään. Miksi että iloitse kaverin onnesta vaan käperrytte potkimaan kiviä kiukuspäissänne.
Tiedättekö että minä nautin siitä mitä kateellisemmaksi toisen saan heh heh
Vastaukset 41
Vanhimmat
Kaikista kateellisempia on vasemmisto ja kommarit.
"SIITÄ VAAN,KUNHAN RAHA ON REHELLISESTI ANSAITTUA,EI HUUMEKAUPASTA,EIKÄ NETTIPETOKSISTA"!!!
Aloittajalla voi olla omaisuutta...mulla on rahaa millä hankkisin helposti sitä mutta niin tyhmä en sentään ole että suomesta ostaisin enää mitään kiinteää omaisuutta, miksi pitäisi.
Ei ole mitään syytä kadehtia ketään. Kaikki on niin katoavaista hetken hurma ja sitten kuolo jo korjaa.
Lisäisin vielä tuohon, ettei käärinliinassa taskuja ile.
Näin on
Leuhkakin voi kuolla tänään tai jäädä letkuihin
Ja se on vain Karman laki ja oikein hänelle.
Niinpä. Kaikilla, joilla on nettiyhteys käytössään, on sama mahdollisuus copypasteta netistä kuvia ja väittää omaksi.
En ole vielä koskaan lähettänyt whatup-viestiä kertoakseni, mitä olen ostanut.
Enpä kyllä mistään muustakaan syystä. Lukemani perusteella sitäkään osaa sosiaalisesta mediasta eivät käytä ihmiset, joita haluaisin henkilökohtaisesti tuntea.
Esimerkiksi kodinhoitajat käyttävät WA:a kommunikointiin. Olisi vaikeaa ilman sitä.
Tuommoinen käytös on sairasta.
Kell' onni on, se onnen kätkeköön".
Tuo on eräänlaista koulukiusaamista jota kehuskelija harrastaa.
Alottaja taitaa olla yksinäinen. Rahaa on muttei rakkautta.
Persut ovat tuollaisia reppanoita.
Kuolee yksinäisenä, yhä himoiten lisää rahaa ja tavaraa, ja kuolemansa jälkeen siirtyy helvettiin. Ei liene kenelläkään aihetta häntä kadehtia. Karsastaa kyllä voidaan. Kerskailijan omakehu haisee.
Tuskinpa sillä rahaa on. Jotenkaan en jaksa uskoa, että ne, joilla fyrkkaa on, viittis täällä roikkua.
Niin on. Kuinka paljon aiheuttaakaan suuret palkat junteissa. Esim Marinin tulot on päänsäryn paikka persuille
Ei roiku.
Onko mukavaa elää yksin kaiken roinan keskellä?
Kadehtimisesta en tiedä mutta kannattaa laittaa rahaa menemään niin kauan kuin niistä pystyy nauttimaan. Ennen kuin huomaakaan on senverran vanha ja paskakuntoinen ettei niillä oikein tee enää mitään. Ei silloin paljon lämmitä vaikka kuinka monta sataa tuhatta hautuu tileillä.
Miksi kadehditte ja katkotte kaiken yhteydenpidon. Ettekö tajua että kateutenne näkyy läpi ja naurattaa hah hah
Ehkä tyyppi, joka paasaa vain omaisuudestaan, ei ole kovin kiinnostava. Itse en ainakaan jaksa kuunnella, olipa sitten köyhempi tai rikkaampi kuin minä.
Pippelien mittaaminenkin on kiinnostavampaa.
Aloittaja on höppänä. Ylpeys, ahneus, viha ja kateus, kun noista otat selkävoiton, olet sankari. Sinun ei tarvitse enää tulla lukemaan keskusteluun.
Huomaan että kommentoijien joukossa on näitä "kadehtijoita"
Onko kiva kärsiä vitutuksesta kun naapurilla on isompi talo, parempi auto ja huomattavasti kovempi palkka häh ja hah
Ihmisellä voi olla tavaraa ja rahaa ja hän saattaa olla Jumalalle kiitollinen kaikesta tuosta. Hän ei tunne tarvetta elvistellä. Hän saattaa olla ympäristönsä rakastama ja arvostama ihminen. Samoin voi köyhempi olla.
Muistakaa Jeesuksen kertomus rikkaasta miehestä ja Lasaruksesta. Ei onnistunut rikas mies karttamaan helvettiä rahoillaan. Siellä hänellä ei ollut rahaa, eikä edes pisaraa vettä ostettavaksikaan.
Tyhmä ihminen kadehtii rikkaampiaan, ahnehtii lisää itselleen ja sitten luulee, että muut nyt kadehtivat häntä. Säälivät paremminkin.
Naapurilla on isompi ja parempimerkkisempi auto ja uudempikin vielä, parempi liksa ja hienompi talo. En mä heitä kadehdi, helvetin mukavia naapureita. Ei ole raha tuonut kusta päähän.
Voi sua hekottelija. Sääliksi käy.
Sääli on just oikea määritelmä.
Alottajalla ei ole muuta kuin kylmän tuulen huuhtoma per*e.
Kateus on sairus. Sen sijaan että olisi iloinen toisen menestymisestä nin toivotaan että jotenkin saisi jotain vittumaisuuksia aikaiseksi. Ilmoitetaan verottajalle ja kaikille mahdollisille että vaan vaikeuksia saataisi aikaan.
Se jos toisella menee paremmin niin ehkä hän on älykkäämpi sekä ahkerampi. Painatte vaan töitä niin kyllä se paikka verotilastoissakin nousee.
Moni perii vanhempiensa työn tulokset. Moni älykäs ei kokoa maallista mammonaa. Ahkeruus ei aina kartuta rahaa. Tämä maallinen elämä on vain hetki. Meille on annettu tämä elämä, että löytäisimme Jumalan. Se on lopulta ainoa tärkeä asia itse kullekin.
Tutkin aika paljon asioita, joita en ymmärrä toisessa ihmisessä mutta
tää on sitä aluetta, jonka kierrän kaukaa.
Muistutat erästä, täysin ventovierasta ihmistä,
joka tuli kertomaan keskellä….markettia mitä se omistaa.
Kiitos avoimuudestasi.
Sulta on jäänyt pari läksyä välistä.
Pikemminkin ole säälittävä tuulella käyvä minä minä tyyppi.
Ha haa. Havaitsen että marketin tyyppi joka kertoi omaisuudestaan aiheutti sinulle kateutta ja se jäi vituttamaan.
Eli kun toisella on enemmän mammoonaa niin hän ei saisi sitä kertoa ja iloita onnistumisestaan elämässä.
Minusta kadehtiminen on merkki alhaisesta älykkyydestä.
No sehän on kaikkien persujen ominaisuus.
No, jos sun nautintosi on tuossa, niin hyvä. Kaikki saa nautintonsa jostain. Olisit nyt vielä maininnut, löitkö seteleitä pöytään vai velkarahalla.
Hyvä kun nautit edes jostain
. Et kuitenkaan suosittu ihminen ole.
Mistä sinulle täytyisi olla kateellinen? onko sulla jo uusi ferrari vai oletko käynyt munan pidennys leikkauksessa. Tai saanut älykkyysosa määrääsi jollain konstilla nostetta.
Mua ei tipan tippaa kiinnosta toisten autot, mökit yms. omaisuus. Päinvastoin mua huvittaa ne, jotka leuhkivat omaisuudellaan. Hyvin usein on vieläpä niin, että ne "lelut" on ostettu velaksi itsetuntoa kohottamaan. Leuhkijoiden elämänsisältö on tyhjää ja sisällötöntä. Heillä ei ole todellisia ystäviä. Eikä se johdu siitä, että olisi kateellinen vaan sellaista omakehuista leuhkijaa ei vaan kestä.
Onnellisuus tulee jostain ihan muusta, kuin maallisesta mammonasta.
Kyllä niin kateus haisee että oikein silmiä kirvelee. Meidänkin naapuri on niin kade että oikein naurattaa. Olisitte nähneet sen naaman kun kerroine että ostin mettäpalstan sen vierestä. Jos joku jättää käymättä siksi että kadehtii niin parempikin että pysyy poissa. Perseaukisten seura ei minua kiinnosta.
Tuossa kadepaskoille faktaa !
Kateus on mielentila, joka merkitsee toisen paremmuuden, menestyksen tai muun sellaisen aiheuttamaa vihan, alemmuuden, mitättömyyden, huonommuuden, kykenemättömyyden, syyllisyyden tai harminsekaisen pahansuopeuden tunnetta.[1] Nykysuomen sanakirjan mukaan kateus liittyy ihmiseen, joka ei suo toiselle hyvää ja haluaa itselleen hyvän, joka toisella on.[2] Se ei vaadi uhriltaan välttämättä mitään erityistä.
Suomalaiset kärsivät venäläiskateudesta eli kommarit : Kademielinen venäläinen (irlantilainen) tuhoaa rikkaan varallisuuden. Amerikkalainen puolestaan työskentelee vimmatusti saavuttaakseen rikkaan elintason.[4]
Onneksi ei tarvitse kadehtia ketään tai mitään. Mammoonaa on riittävästi ja mukavasti pärjäillään. Omissa asioissa niin paljon tekemistä ettei tarvi muiden touhuja murehtia. Jos jollakin menee hyvin ja natsaa mukavasti niin hieno homma heille.