Kela maksoi liikaa toimeentulotukea, koska oletin päivärahakatkon tarkoittavan totaalista päivärahakatkoa (TE-toimisto käsitteli yhtä asiaani).
Sain kuitenkin päivärahaa ajalta ennen katkoa ja TE-toimisto sai käsittelyn valmiiksi ennätysajassa.
Eli sain kelalta yhden kuukauden verran liikaa toimeentulotukea.
Ilmoitin asiasta Kelaan ja summat joita olen saanut. Eli he saavat periä liilaa maksetun toimeentulotuen takaisin. Jos en olisi ilmoittanut, olisi asia saattanut jäädä heiltä huomaamatta.
Nyt voitte kirjoittaa sitten tähän alas, että "tyhmä tyyppi", "olisit pitänyt rahat", ym.
Olen köyhä mutta jos söisin epärehellistä leipää, saattaisin tukehtua siihen.
Ne on ne rötösherrat, jotka syövät toisten leipää, eivät rehelliset köyhät.
Rehellinen köyhä
14
287
Vastaukset
- Anonyymi
Olisivat huomanneet tiliotteiden syynäämisessä viimeistään.
- Anonyymi
Köyhät on rehellisiä , ahneet hyvätuloiset ei.
- Anonyymi
Ahneet köyhät eivät ole sen rehellisempiä kuin ahneet hyvätuloisetkaan.
- Anonyymi
"Eli sain kelalta yhden kuukauden verran liikaa toimeentulotukea.
Ilmoitin asiasta Kelaan ja summat joita olen saanut. Eli he saavat periä liilaa maksetun toimeentulotuen takaisin. Jos en olisi ilmoittanut, olisi asia saattanut jäädä heiltä huomaamatta."
Mikäli kyse on Kelan maksamista päivärahoista, ei varmasti jää Kelalta huomaamatta.
Turhaan sinä asiaa pohdit, jos sinulle on maksettu liikaa, kyllä se peritään takaisin, ja niin asian kuuluu ollakin. Saat siis tukia vain sen verran, mitä sinulle kuuluu, tarkoitus ei ole se että sinä pidät ylimääräisen rahan omanasi jos sinulle sattuu tulemaan syystä tai toisesta vähän enemmän rahaa jossakin ajassa kuin alunperin oli tarkoitus. - Anonyymi
Kela maksaa veronmaksajien rahoja! Eli työssäkäyvät ihmiset joutuvat elättämään nämä loiset! Tämä se on varsinaista kyykytystä, sillä eihän kukaan halua itsensä lisäksi muita elättää!!!
- Anonyymi
Työssäkäyvät ihmiset joutuu maksamaan oma pienestä palkasta rikkaille lisää etuja kuka ei millään meinä pärjää notkumalla ja ei mitään tekemällä pienemmällä palkalla. Työttömät on todella pieni ongelma jos katto tilastoja eläkeläisetkin on isompi kulu.
- Anonyymi
Jätti palkkaan ja eläkeisiin pitäisi saa palkkakatto ja kansanedustajille myös 2000-3000 euro kk palkka. Suomessa tekee varmaa oikea työtä about 1 miljoona ihmistä kaikki muut saa notkumalla isoa palkka. Eriarvoisuus kasvaa nyky hallituksen aikana ei ihme kun kuka ei suostu enää töihin alle 3000 euroa netto. Jos kaikki suostuis huonolla palkalla töihin niin silloin olisi palkka vielä huonompi.
- Anonyymi
Sitten ihmetellään miksi notkumalla ei saada aikaiseksi talouskasvua. Syy on myös nykyhallituksessa kuka siirsi köyhien rahat rikkaille ja saa aikaiseksi lisää työttömyyttä ja konkursseja.
- Anonyymi
Ja turha on tuua esiin , että kansanedustajien palkkoihin ja etuhin kulu vähän raha verrattuna asumislisään. Jokainen euro on raha.
- Anonyymi
Ei se ole rehellisyyttä pelkästään.
Kela joka tapauksessa olisi perinyt sinulta liian rahan pois, vaikket olisi ilmoittanutkaan. Sieltä et saa senttiäkään ylimäräistä rahaa, kaikki otetaan pois.
Kaikki pois jos et ole eduskunnassa töissä, heill on erilaiset säännöt kuin muilla. - Anonyymi
Tekee itselleen vain hallaa jos saa ylimääräistä tulonsiirtoa aiheetta. Pelko perseessä narahtaako kuitenkin joskus. Joku satasten taskuraha ei ole sen väärti että ottaa hermopainetta aasista.
- Anonyymi
Hakemuksissa on ilmoitettava kaikki tulot ja tuet. Kela tekee päätökset sen mukaan. Joskus asumistuki on jo maksettu, vaikka tuloja alkaa tulla. Kelalle on ilmoitetta tulojen muutoksesta, joten Kela perii jo maksetun takaisin automaattisesti. Se ei ole kenenkään virhe, vaan järjestelmä korjaa itseään. Pankkitileille ei tarvitse mennä.
- Anonyymi
Ihan oikein aloittaja teki kun tasan tarkkaan ela ei maksa mitään ylimääräisiä.Löytyyhän näitä kelan kusettajia ja kun jää kiinni niin vaan 70vuotta tiedot rikkeestä.
- Anonyymi
Kannattaako huijaamalla menettää maineensa niin pitkäksi aikaa ?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!591728Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r1341411Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka701241La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta
La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt10836- 64811
- 69701
Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa
Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko39531- 38494
- 45476
- 52455