Toyota aloittaa solid-state-akkujen tuotannon vuoteen 2026 mennessä

Toyotasta tulee yksi ensimmäisistä autonvalmistajista, joka esittelee puolijohde-akuilla toimivan henkilöauton.

Japanin talous- , kauppa- ja teollisuusministeriö on vahvistanut Toyotan suunnitelmat aloittaa solid-state-akkujen tuotanto vuoteen 2026 mennessä, ja massatuotannon ennustetaan alkavan noin 2030.

https://www.cbtnews.com/toyota-to-launch-solid-state-battery-production-by-2026/
14387
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Vuodesta 2027 eteenpäin suunniteltujen akkujen yli 1000km kantama on jo sitä luokkaa, että kantama ei ole enää käytännössä ongelma. Vaikka talvella range pienisi jonkun verran yli 1000 km kantamasta ei sillä ole merkitystä Suomenkaan olosuhteissa.

Tämä on ollut odotettavissa että akkuteknologia kehittyy ja kypsyy nopeasti tulevina vuosina ja vuosikymmeninä. Seuraavana on odotettavissa akkujen keventymisen ja hinnan lasku massatuotantotekniikan kehittyessä.

Äänestä
  • Kauniita lupauksia jälleen Toyotalta, mutta kokemuksesta voin kertoa, ettei kannata vielä kauheasti tuuletella näidenkään lupausten jälkeen, sillä niin kovin usein(aina) Toyota julkaisee näitä juttuja rauhoittaakseen rahoittajia ja saadakseen lisää lainaa ja kun "mukana" on valtio, niin uskottavuus on vielä heikommalla pohjalla. Valtio on muuten kusessa jos Toyota menisi konkkaan ja onhan Toyota jo muutamaan kertaan pyytänyt valtiota apuun ja ilmeisesti valtion apu on tuota luokkaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Kauniita lupauksia jälleen Toyotalta, mutta kokemuksesta voin kertoa, ettei kannata vielä kauheasti tuuletella näidenkään lupausten jälkeen, sillä niin kovin usein(aina) Toyota julkaisee näitä juttuja rauhoittaakseen rahoittajia ja saadakseen lisää lainaa ja kun "mukana" on valtio, niin uskottavuus on vielä heikommalla pohjalla. Valtio on muuten kusessa jos Toyota menisi konkkaan ja onhan Toyota jo muutamaan kertaan pyytänyt valtiota apuun ja ilmeisesti valtion apu on tuota luokkaa?

    Joku valmistaja varmasti tuo lähivuosina akun millä pääsee yli 1000 km kertalatauksella. Ei yllätä jos kyseessä on kiinalainen valmistaja, koska heillä on paljon akkuteknologiaa kehityksessä, mutta tietysti toivoisi että joku länsimainen valmistaja ehtisi ensin.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Joku valmistaja varmasti tuo lähivuosina akun millä pääsee yli 1000 km kertalatauksella. Ei yllätä jos kyseessä on kiinalainen valmistaja, koska heillä on paljon akkuteknologiaa kehityksessä, mutta tietysti toivoisi että joku länsimainen valmistaja ehtisi ensin.

    Varmasti tuo. Se ei vaan ole solid state tekniikkaa vaan joku lähes tonnin painoinen li-ion hirviö.

    Äänestä

Ja sitten takaisin todellisuuteen.

"Vaikka Toyotan ensimmäinen puolijohdeajoneuvo saattaa olla hybridi täyssähköauton sijaan, tämä lähestymistapa voisi auttaa pitämään kustannukset kurissa, sillä sähköauton kokoinen puolijohdeakku nostaisi ajoneuvojen hintoja merkittävästi."

Äänestä

Jäädään odottamaan, odotusaikana ajellaan poltiksella

Äänestä
  • Ajellaan taas seuraavat 10 vuotta, odotellessa.

    Äänestä

Nykytilanteessa tuo on vain yksi askel eli parannus akkutekniikassa. Merkittävä asia on että tehdas menee uusiksi. Tehtaiden kustannusten kuoletus on pääsyy miksi kehitystä ei tapahtu vuosittain muuta kuin tuotekehityksessä. Tehtaiden prosesseja ei voi muuttaa jatkuvasti. Se maksaa rahaa.

No nyt Tojo sitten muuttaa prosessejaan uuteen sukupolveen. Sanotaan sitä sitten kiinteä elektrolyytin akuksi tai xyz-akuksi. sillä ei ole merkitystä.

Äänestä
  • Vähän hölmöä ajatella, että kaikkien miljoonien autovalmistajien pitäisi päivittää akkutuotantolinjansa. Akuthan yleensä ostetaan alihankkijalta, joka valmistaa akkuja hirmuisia määriä, koska myy niitä monille eri autovalmistajille. Silloin investoinnitkaan eivät tunnu niin ylivoimaisilta.

    Äänestä

Minäkin suunnittelen sitä sun tätä ja siihen se yleensä jääkin.

Äänestä

Vähä upeeta uusi tekniikka.🤩

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Toyotasta tulee yksi ensimmäisistä autonvalmistajista, joka esittelee puolijohde-akuilla toimivan henkilöauton.

Japanin talous- , kauppa- ja teollisuusministeriö on vahvistanut Toyotan suunnitelmat aloittaa solid-state-akkujen tuotanto vuoteen 2026 mennessä, ja massatuotannon ennustetaan alkavan noin 2030.

https://www.cbtnews.com/toyota-to-launch-solid-state-battery-production-by-2026/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu