HSL huijaa !

Anonyymi-ap

Alla 2 artikkelia aiheesta:

1. Ylen artikkeli väittää "Tarkastajilla on varavirtalähde, jonka avulla he voivat tarkistaa lipun"

MUTTA

2. helsinginuutiset.fi -artikkeli väittää, että sovelluksesta uloskirjautuminen kadottaa lipun!

Ja mitä, jos puhelin menee sellaiseen jumiin, että näyttö pimenee, eikä mikään muu asia vaikuta puhelimeen mitään, mutta silti puhelimen voi pakkosammuttaa pitämällä virtakytkintä pitkään (yli puoli minuuttia) painettuna.

Kun tuollaisen pakkosammutuksen jälkeen käynnnistää puhelimen uudelleen, niin väkisinhän laitteen sammuttaminen kirjaa ulos HSL -sovelluksesta!

Eli käytännössä HSL katsoo oikeudekseen sen, että ensin maksat matkalipun HSL -sovelluksella ja sitten joudut maksamaan tarkastusmaksun, jos puhelin menee jumiin lipun voimassaoloaikana.

Todellisuudessa HSL:n tietojärjestelmässä on tieto jokaisesta mobiililipun myyntitapahtumasta.

Tiedossa on ainakin nämä:

Lipun ostopäivä ja kellonaika
Puhelinnumero, jolla lippu tilattiin
Lipun vyöhyketieto, eli mille matkustusvyöhykkeille lippu on ostettu.

Näillä tiedoilla sen voisi kyllä lipputarkastaja tarkastaa, onko asiakas ostanut lippua vai ei. Eli oikein olisi se, että jos lippua ei ole lainkaan ostettu -> tarkastusmaksu, mutta jos lippu on ensin ostettu, mutta HSL -sovelluksen huonouden takia lippu on kadonnut, tällöin ei pitäisi periä tarkastusmaksua eikä uuden lipun hintaa niin kauan kuin lipun voimassaoloaikaa on jäljellä - lisäksi otettava huomioon se, että jos liikennevälineeseen on noustu lipun voimassaoloaikana, niin sen yksittäisen matkan saa tehdä loppuun asti vaikka lipun voimassaoloaika päättyisi matkan aikana. Toki, jos vaihtaa toiseen liikennevälineeseen, niin silloin lipun pitää olla voimassa uuteen liikennevälineeseen noustaessa.

Entä metro?
Rinnastetaanko metron laiturialueelle meneminen liikennevälineeseen nousemiseen ?

Mutta oikeudenmukaisuus ei tunnu HSL -yhtiötä kiinnostavan.

Vanha tekstiviestilippu oli parempi - tekstiviesti ei katoa mihinkään, vaikka puhelimen sammuttaisikin tai se itsestään sammuisi välillä.

Miksi HSL lakkautti tekstiviestilipun ja korvasi sen sovelluksella, jossa on lukuisia ongelmia - tuo lipun katoaminen jos poistuu sovelluksesta tai jos puhelimen joutuu sammuttamaan tai siitä loppuu virta - törkeää touhua HSL:ltä.

Mitä sanoo kuluttajansuojalaki sekä laki joukkoliikenteestä tästä asiasta ?

Kuluttaja-asiamiehen pitäisi tarvittaessa haastaa HSL oikeuteen, jos (kun) HSL ei vapaaehtoisesti halua korjata virheellisiä toimintatapojaan.

Lisäksi: Google -tilin (Android) tai Apple -tilin (iPhone) vaatiminen HSL -sovelluksen lataamisen ehtona on sekin törkeää!

Kas kun Google / Apple vakoilee ihmisten yksityisiä tietoja (mm. tekstiviestit sekä puheluloki ja puhelinmuistio)!

Eli kaikki nuo kopioidaan Googlen / Applen pilvipalveluun.
Tuo touhu on jatkettua törkeää yksityisyydensuojan loukkaamista.

Ja vaikka varsinainen loukkaaja onkin Google / Apple, niin HSL:n voidaan katsoa olevan osallinen jatkettuun törkeään yksityisyydensuojan loukkaamiseen, mikäli HSL ei salli esim. Android -asennuspaketin (.APK) lataamista sovellustaan varten ILMAN Google -tiliä, esim. HSL:n omalta palvelimelta.


https://yle.fi/a/3-10759374

Jos minulta on akku loppunut ja lippuni on puhelimessa, miten voin todistaa, että minulla on lippu?

Tarkastajilla on varavirtalähde, jonka avulla he voivat tarkistaa lipun.

https://www.hsl.fi/liput-ja-hinnat



Yhteyshenkilöt
Johtaja Pirkko Lento, Matkustajapalvelut-osasto, puhelin 050 380 7033
Ryhmäpäällikkö Risto Vaattovaara, Matkustajapalvelut-osasto, puhelin 040 558 3068


https://www.helsinginuutiset.fi/paikalliset/5798209

Älä tee tätä virhettä, jos ostit HSL-​sovelluksessa kerta- tai vuorokausilipun – Lippu katoaa

Jos HSL-sovelluksesta kirjautuu ulos kesken kerta- tai vuorokausilipun voimassaolon, voi tulla tarkastusmaksu. SAMI KUUSIVIRTA

Minna Harmaala
19.3.2023 20:05

Jos olet ostanut HSL-sovelluksessa kerta- tai vuorokausilipun, älä kirjaudu sovelluksesta ulos tai vaihda puhelinta ennen kuin lippu on käytetty. Muuten nimittäin menetät lipun.

– Sitä ei teknisesti saada siirtymään puhelimesta toiseen, kertoo viestinnän asiantuntija Tuija Ruoho HSL:stä.

Tilanne on yllättänyt ne matkustajat, jotka ovat erehtyneet kirjautumaan sovelluksesta ulos kesken lipun voimassaolon. Asiasta ei kerrota tämänhetkisissä käyttöehdoissa mitään.

0

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

        Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
        Maailman menoa
        59
        7482
      2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

        valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
        Maailman menoa
        123
        2906
      3. Minkälaisen viestin

        Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
        Ikävä
        142
        1756
      4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

        saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
        Maailman menoa
        65
        1639
      5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

        Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
        Maailman menoa
        115
        1448
      6. Miten voit olla niin tyhmä

        että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
        Tunteet
        167
        1394
      7. Missä vaiheessa

        Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
        Ikävä
        129
        1116
      8. Millaisena uskot

        Kaivattusi kokevan tunteensa?
        Ikävä
        73
        817
      9. Kyriake=Kirkko

        Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
        Kaste
        47
        802
      10. Mitä haluat eniten

        Kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        51
        707
      Aihe