kun kyseessä on naisten alistaminen? Muuten on vaikea ymmärtää aloituksen poistoa. Teidän mielestännehän uskonto on pääsyy naisten huonoon asemaan, eikä perinteet ja asenteet.
Ilmeisesti oli liian arkaluontoista, kun voidaan todeta ettei uskonto todellakaan ole pääsyy siihen, että romaninaisia on tapettu viime aikoina otsikoita myöden.
Jotain tarttis tehdä, eikä uskonnottomuus ole ratkaisu tähän asiaan.
Ajattelevatko vaparit kenties, että naisten oikeudet ratkeavat r i i t t ä v ä s t i, kun uskonnot eivät sitä rajoita? Uskonnottomien miesten tehtävä on päsmäröidä naisia joka tapauksessa?
Vaparit eivät hyväksy tosiasiaa, että uskonto on vain väline
24
342
Vastaukset
- Anonyymi
Uskonnot ovat ihmisten luomuksia, ilman asenteita ja vallanhimoa yhdessäkään uskonnossa ei olisi naisten alistamista!
- Anonyymi
Poistetussa aloituksessa oli viesti, jossa mitä ilmeisemmin poistattaja ilmaisi tympeytensä aihetta kohtaan. Valitettavaa, että vaparit halventavat naisia ja alistavat naisia. Hyvä nainenhan ymmärtää olla hiljaa ja samaa mieltä vaparien kanssa, muussa tapauksessa nainen on halveksittava, vai mitä, poistattaja.
- Anonyymi
Pidetään mielessä että on se Herra joka puhuu samaa asiaa molemmille.
- Anonyymi
Ei täällä puhu muut kuin ihmiset. Ihmisten ajatukset ja asenteet ovat ne, jotka siirtyvät nk. pyhiin kirjoituksiin.
- Anonyymi
Naisten alistamispyrkimykseen voi olla muitakin syitä kuin uskontojen pyhiin kirjoihin kirjatut typeryydet. Siksi humanismi. Sekulaari humanismi. Siksi maalliset ihmisoikeudet.
- Anonyymi
Kirkot ovat vaikutusvaltaisia instituutioiden ja kasvattajia, jotka ovat laahuksena ihmisoikeuksien edistämisen jarruna.
- Anonyymi
Instituutioita. Ovat. P-maisia.
- Anonyymi
Kaikki uskonnot ja niiden nk. pyhät kirjoitukset ovat ihmisten kirjoittamia, MIESTEN kirjoittamia ja johtamia. Naisiin kohdistuva alistaminen tulee siis miehiltä.
- Anonyymi
Uskonnot ovat institutionalisoituneet. Ne ovat omaksuneet idean miesten paremmuudesta ja kannattelevat sitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uskonnot ovat institutionalisoituneet. Ne ovat omaksuneet idean miesten paremmuudesta ja kannattelevat sitä.
En oikein ymmärrä mitä tarkoitat, joten selventäisitkö hieman?
Tarkoitatko ettei esim. kuningaskunnat ja niiden kanssa toimivat papistot ole instituutioita? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En oikein ymmärrä mitä tarkoitat, joten selventäisitkö hieman?
Tarkoitatko ettei esim. kuningaskunnat ja niiden kanssa toimivat papistot ole instituutioita?Uskpnnolliset instituutiot ovat omaksuneet miesten paremmuuden oppehinja käytänteihinsä. Niille kannattaa kääntää selkänsä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uskpnnolliset instituutiot ovat omaksuneet miesten paremmuuden oppehinja käytänteihinsä. Niille kannattaa kääntää selkänsä.
Tämä ei ole ihan yksinkertainen asia. Pitäisikö uskonnon harjoittaminen jättää vain miehille ja naisten perustaa omat uskontonsa?
- Anonyymi
Vapaa-ajattelijoiden liitto on myös tietynlainen instituutio. Historiasta tiedämme sen olleen varsin miesvaltainen. Ehkä vaparit voisivat nyt kertoa miksi nainen on miestä huonompi.
En tiedä mikä aloitus on poistettu, mutta kertauksena: Va-liitto ei moderoi tätä palstaa. Satunnaisesti on poistunut minun aloituksiani, jotka ovat olleet ihan neutraalejakin kuten vaikka ilmoitus jostain tapahtumasta.
Aamulehdessä tosiaan kirjoitettiin ampujasta "Julkisella sosiaalisen median kanavallaan mies on jakanut runsaasti kuvia perhe-elämästä sekä uskontoon liittyviä julkaisuja." Ei siis ainakaan uskonto näyttänyt auttavan.
Kokonaisuudessaan en taaskaan ymmärrä mitä aloittaja haluaa.- Anonyymi
Oliko jonkin vähemmistön edustaja?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oliko jonkin vähemmistön edustaja?
Vähemmistön? Mihin tuo kommentti liittyy?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oliko jonkin vähemmistön edustaja?
Johan se aloituksessa kerrotaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vähemmistön? Mihin tuo kommentti liittyy?
Uhrin kannalta, joka on henkensä menettänyt, on loppupeleissä sama onko kyseessä kunniamurha tai "vain" lähisuhdeväkivalta. Vai onko?
Mies on väkivaltainen eläin joka löytää syitä väkivallalleen. Väkivaltaa esiintyy iästä, kasvatuksesta, rodusta, kielestä, uskonnosta tai uskonnottomuudesta riippumatta.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010704964.html
- Anonyymi
Neuvostoliitossa uskonnot oli kielletty, mutta uskoisin ettei toisinajattelijoiden ihmisarvolla ollut mitään merkitystä. Olkoon kysymys uskonnosta tai poliittisesta ideologiasta kun valta keskittyy pienelle joukolle, käytetään valtaa massojen alistamiseen ja hallitsemiseen. Faraoiden aikaisessa Egyptissä naisia arvostettiin ja isät opettivat poikiaan että vaimoja on kohdeltava hyvin. Kairo on nykyisin naisille vaarallisin kaupunki maailmassa.
- Anonyymi
Lasten fyysiseen koskemattomuuteen uskalletaan puuttua muttei naisten asemaan uskonnoissa. Hieman erikoista
- Anonyymi
Jos naisten alistamista ei esiintyisi ilman uskontoja, uskonnoissa ei olisi naisten alistamista.
- Anonyymi
Ihan kuin vaparilla olisi ongelma tämän aloituksen kanssa. Varmaan vaan mielikuvitus laukkaa.
- Anonyymi
Helsingin Suomalainen Klubi päätti ettei avaa oviaan naisille.
- Anonyymi
Helsingin suomalainen klubi on ihan nykyaikainen tekele, eikä edes uskonnollinen. Yhteiskunnallinen, valtaapitävien miesten klubi.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt424712Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532554Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391034Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611015Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh71944- 118901
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70874- 137825
- 48810
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,48756