Vaikea sanoa tarkalleen koska. Voi mennä aikaa viikko tai vuosi.
15 vuotta sitten aloitettiin salaiset ja valtavat louhintatyöt eduskunnan alle. Siellä on eliitille todella syvällä megapoterot asteroidin varalle.
Maapalloa on lähestymässä asteroidi joka pyyhkäisee kaiken elollisen pois maailmankartalta lukuunottamatta mereneläviä ja pikku ötököitä.
Asteroidi on havaittu jo joskus 70 luvulla ja se suunta on suoraan tänne.
Kohta pamahtaa ja lujaa.
15 vuotta sitten aloitettiin salaiset ja valtavat louhintatyöt eduskunnan alle. Siellä on eliitille todella syvällä megapoterot asteroidin varalle.
Maapalloa on lähestymässä asteroidi joka pyyhkäisee kaiken elollisen pois maailmankartalta lukuunottamatta mereneläviä ja pikku ötököitä.
Asteroidi on havaittu jo joskus 70 luvulla ja se suunta on suoraan tänne.
Kohta pamahtaa ja lujaa.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Ihanaa loppuu tääkin paska. Meinaaks ne olla siellä turvassa? Mitä jos tulee vedenpaisumus?
Mullon sitä varten suojalasit sekä näkkileipää ruokakomerossa. Antaa tulla vaan vaikka millainen Asterixin hyökkäys, olen varautunut. Viki ei ole varautunut kun ei luota Persekärpäsen neuvoihin.
Suojalasit täytyy ainakin olla se on tosi ja tummat. Tommonen asteroidi kun lähestyy niin häikäsee aika tavalla kun osa palaa ilmakehässä ja saattaa myös sirpaleita lennellä. Pari hernesoppapurkkia on myös hyviä niistä saa tehtyä sitten astioita joissa keitellä vettä jos asteroidi ei ny ihan kaikkea vettä ole haihduttanut.
Missäs meinaatte olla kun asteroidi tömähtää? Arpapeliähän tuo nyt kuitenkin on eikä välttis ole kotona just silloin. Hyvä olisi varmaan kantaa hernesoppa purkkia aina mukana varmuuden vuoksi ja sveitsinlinkkaria.
Ja tuluksia tietenkin tai kääpää jossa kipinä.
Ajattelin olla ihan vaan ulkosalla aurinkorasvat iholle levitettynä. Ei sitä nyt asteroidin saapumista Lättymaahan ihan joka vuosi koe ja siksi sitä mennään ihmettelemään korkenpaikanleirille auronkorasvat iholla ja suojalasit silmillä.
Mä pistän silmät kiinni ja pääni sängyn alle.
Takapuolen kärvennys kertoo kuin ilmapuntari kuinka lähellä taivaan tähti jo tulee.
31.12.24 klo 18 alkaen.
Jos tuota olisi tulossa tonttiin iso kivi ja mä olisin rakentamassa kallioluolaa niin tuskin sitä alkaisin mihinkään alle 100m korkeuteen merenpinnasta virittelemään?
Enkä varsinkaan alle kilometrin päähän minkään meren rantaviivasta.
Selitykseksi ei kelpaa että "pääse nopeasti", koska jos kivi on tulossa, sen osuma-aika tiedetään, kuten itsekin totesit, vuosia etukäteen.
ts. sen luolan voi rakentaa johonkin kauaksi meristä ja korkealle vuoreen ja sinne siirtymiseen aikaa on myös tarpeeksi.
Sama jonkun ydinaseluolan varalta, miksi vitussa kukaan täysipäinen alkaisi rakentamaan sitä jonkun mahdollisen aseen maalin alle?
Ajattelettekste ollenkaan mitään kun kirjoitatte juttujanne?
Onko hallituksessa täysipäisiä?
Niin kyllähän siinä varmasti vesi "hieman" läikkyy kun iso kivi jysähtää altaaseen.
Touche.
Mutta silti.
Jaahas ja oliskos mitään lähdettä tälle?
Toisaalta Oumuamuasta kerrotaan, että sitä ei havainnut mikään järjestelmä. ”Kohtalon oikusta” se kääntyikin ennen Maata eri suuntaan, mikä sai jotkut tutkijoista epäilemään sitä vieraan sivilisaation alukseksi. Sittemmin tämä näkemys korvautui ns. vesihöyryteorialla.
Nyt on Suomen eliitin elikkä perskokkareiden juostava nopeasti luolaan ja luukku kiinni jotta vihdoin pääsee oikeat ihmiset johtamaan tätä perskokkareiden aiheuttamaa konkurssipesää.
Stubbin kämpän alle rakennetaan ydiniskun kestäviä toimitiloja.
Kustannusarvio on rapiat 50 000 000 €.
Todellinen kustannus tulee siis olemaan n. 100 000 000 €.
Täytyyhän sitä nyt pystyä bisneksiä pyörittämään vaikka yläpuolella ydinpommit jytisisivät siinä sivussa toki tuiki tärkeitä kansalaisia hyödyttäviä päätöksiä ja tulikomentoja.
Asteroideista saa isot rahat kun niissä on niitä harvinaisia metalleja. Siksihän valtaeliittii hirnuu etteivät köyhät persut saa niihin koskea pitkällä tikullakaan sillä niiden sisältämät arvometallit kuuluvat Nalle Wahroosille sekä muille senkaltaisille jaloille ihmisille jotka ymmärtävät niiden arvon paremmin kuin joku persettänsä nuuhkiva maalaistollo.
Raamatun Ilmestyskirja (6. luku) lupaileekin meteoriittisateita ja pamausta, joka käärii koko taivaan rullalle (kuin kirja).
Wormwood tulee raamatun mukaan muistaakseni ensin(?).
Joo, jotain toki vielä pamahtaa isosti, siihen menee vuosi, miljoona tai muutama miljardi.
Mutta taatusti pamahtaa!
VARMA TIETO!
asteroidit on keksittyä huuhaata ei kuvun läpi voi mikään möykky tulla lävitte.
Kannattaa joka hetki olla varautunut omaan (tai läheisten) peräti kuolemaan.
Miten? Kaikin tavoin, mikä nyt vain tulee mieleen.
- Taloudellisesti. Oltava jonkin verran rahaa tilillä sekä käteisenä.
- Passi, henk.todistus, Kela-kortti.
- Elintarvikkeita kaapissa + vettä (juominen, peseytyminen) ämpäreissä ainakin n. kuukauden ajalle. Mieluiten pidemmäksikin aikaa.
- Ensiaputarvikkeita. Omia lääkkeitä pidemmälle ajalle.
- Muistilapulla sukulaisten / läheisten puh.numeroita ja tietoja.
- Kynttilöitä, tulitikut / sytkäri. taskuradio, taskulamppu ja pattereita. Puhelimen akku aina täynnä. Varalaturi (+ näiden johdot). Ym:t itselle ehdottoman tärkeät esineet.
- Seuraa medioiden pääuutisia ja tee niistä omat päätelmäsi (tosin niihin ei voi luottaa, mutta niistä voi saada edes jotain "tietoa").
- Esim. sodan sytyttyä, valmiita eväitä jääkaapissa (leipäpaketti, pullossa vettä) jotka esim. hälytyksen tullessa, tuon kaiken muun, tarpeellisen kanssa, sieppaat laukkuusi / reppuusi.
- Suhteet Jumalaan kunnossa! (= Tärkeintä.)
https://raamattu.uskonkirjat.net/servlet/biblesite.Bible
Nämä tulivat nyt äkkiseltään mieleen.
Tee tämä kaikki, minkä voit, HETI.
Sodan sytyttyä seuraava vaihe on kuolema.
Juu. Siksi viittasinkin Taivaan Isään.
Kuolemaakin on monenlaista.
Aloittaja oli oikeassa.
Venäjä testasi uutta ohjustaan ja iso paukkuhan siitä tuli.
Lähtöalustalla.
:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Putin ei enää usko omiin aseisiinsa.
:D
Noidekin ohjusten tekijät taitaa olla lapion varressa jo jossain Siperian suolla.
Lapion varressa vai lapion vartena?