Muslimien uskonnon harjoittamista rajoitetaan törkeällä tavalla. Islamin oppien mukaan muslimin tulee rukoilla viisi kertaa päivässä. Nyt työaikalainsäädäntö estää rukoilun työaikana.
Pitäisikö meidän ateistien lobata Eduskuntaa ja työntekijäjärjestöjä, jotta saadaan rukouksen mahdollistava laki ja työehtosopimus? Rukous olisi tietysti palkallista työaikaa.
Muslimien oikeuksia poljetaan
11
219
Vastaukset
Hah, meitä pastafareja ei edes hyväksytä uskontokunnaksi!
- Anonyymi
Te olettekin pelleilijöitä parodioinenne. Muslimit ovat tosissaan.
Anonyymi kirjoitti:
Te olettekin pelleilijöitä parodioinenne. Muslimit ovat tosissaan.
Tottakai muslimit ovat tosissaan - 72 neitsyttä ja niin edelleen....
- Anonyymi
ennekuin aku ankka lakkia ei saa pitää koulutunnilla päässä niin emme voi auttaa !!!
- Anonyymi
tämä laki johtaa uskonnollisten tunnusten kieltämiseen 🙂
- Anonyymi
mielenkiitoista miten romanien vaate säännöt ovat muslimien vaatesääntöjen kaltaisia
Ateisteilla ei ole mitään vaatesääntöjä ,muuta kun se että vaatteet pitää olla puhtaat- Anonyymi
ei mitään pukupakkoa tai muita sellaisia
Kannatan ehdottomasti rukoilun sallimista työaikana. Tieteellisen tutkimuksen mukaan islamin rukoukseen kutsu Adhan vähentää epärehellisyyttä 15%-yksikköä. Rukoiluun käytetty aika täytyy voida lukea työajaksi ja ennen kaikkea Adhan täytyy kuuluttaa koko työpaikalla niin sillä on positiivinen vaikutus myös kristittyjen työtovereiden rehellisyyteen.
A Call to Honesty: Extending Religious Priming of Moral Behavior to Middle Eastern Muslims
"This naturalistic religious prime produced higher rates of honesty (68%) compared to controls who did not hear the call to prayer (53%)."
https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0099447- Anonyymi
Muslimit menkööt rukoilemaan takaisin aavikolle.
- Anonyymi
5xpv on ihmistekoista hulluutta ihmistekoisen uskonnon parissa!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka572326Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1231694Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581242
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771191