Kyllä on ahdas maailma persuilla, vain persut saisivat olla olemassa ?
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010695345.html
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010695345.html
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Lisäksi persujen vaatimat leikkaukset YLEn budjettiin kutistuivat
66 miljoonaan. Syö miestä, persuakin, vaikkei puolueessa on kaikilla
hame.
Hyppää kiikkuun, se piristää.
Putinistit ja persuja vastustavalla vihervasemmisto käyttävät täsmälleen samaa menetelmää propagandassaan: syytetään vastustajia siitä, mitä itse tehdään. Vihervasemmiston syytös siis on, että persut muka eivät antaisi muiden olla olemassa. Kyllä persut antavat muiden olla olemassa, jopa vihervasurien, vaikka vastustavatkin niiden Suomen ja suomalaisten edusta piittaamatonta politiikkaa.
Jo Halla-aho ilmoitti puheenjohtajana ollessaan, että persut eivät ennalta sulje pois hallitusyhteistyötä minkään eduskuntapuolueen kanssa. Vihervasemmisto on sen sijaan juhlallisesti omatekoinen pyhimyskehä pään päällä (vähän vinossa) julistaneet, että eivät ikuna suostu yhteistyöhön persujen kanssa. Tällä palstalla sitten vasurit panevat vielä paremmaksi: persuja ei saisi olla olemassa!
Omankielinen uutisointi siitä maasta, jossa asuu auttaa ulkomaalaista kotoutumaan
ja ymmärtämään paremmin suomalaista yhteiskuntaa.
Monikieliset uutiset ohjaavat myös selkokielisten uutisten pariin ja
madaltavat kynnystä oppia ja opiskella suomenkieltä.
Ylen toimintaa ei voi kuin kehua ja kiittää.
Persut eivät halua, että yksikään ulkomaalainen kotoutuu Suomeen.
Kyllä syö miestä, vaikka persuilla onkin hame. Hamepersut, Mäkelä ja Halla mukaanlukien, reagoivat "kannatusta nostattavasti".
Piti saada persut hallitukseen, että meillä on nyt somalinkieliset uutiset. Mikään muu puolue ei olisi pystynyt vastaavaan Hommaan. Kukapa olisi uskonut.
Ja arabiankieliset.
Persut alkoi mamuttaa. Niin kuin 2015/35000.
Persut pitäisi eliminoida kokonaan Suomen kartalta!