Tänään illalla eveo-kanavalla klo 20:30 alkaen.
Niin täyttä roskaa, ettei edes Yle ole enää vuosiin viitsinyt näyttää.
Valitse nyt sitten näistä tyhjäpäistä oikea "missi"!
https://misssuomi.fi/
Nopealla vilkaisulla: Roosa Tuominen tai Emilia Kamula voisivat olla ainoat mahd. voittajaehdokkaat... Ehkä heissä ainoastaan on jonkinlaista "viatonta", suomalaista (missimäistä, "Suomineito"-) potentiaalia.
Niin täyttä roskaa, ettei edes Yle ole enää vuosiin viitsinyt näyttää.
Valitse nyt sitten näistä tyhjäpäistä oikea "missi"!
https://misssuomi.fi/
Nopealla vilkaisulla: Roosa Tuominen tai Emilia Kamula voisivat olla ainoat mahd. voittajaehdokkaat... Ehkä heissä ainoastaan on jonkinlaista "viatonta", suomalaista (missimäistä, "Suomineito"-) potentiaalia.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Noista muutamalta selvästi puuttuu itsekritiikki.
Miss Suomi 2024, niinpä! Missä Suomi mahtaa olla? Onko se hukassa jossain puun takana vai piiloleikissä pehmeiden pilvien päällä? Ehkä se on mennyt hakemaan vaaliviikolla kakkua, mutta unohtanut paluupaikan! Mutta eihän Suomi voi vain kadota, eikö? Tai voiko?
Joka tapauksessa, Miss Suomi 2024 -kisoissa varmaankin nähdään jotenkin erikoista.
Jos vaikka Maailmankaikkeus on päättänyt, että tänä vuonna missikisa pidetään Marsissa, niin voipi olla, että Miss Suomi on vaikka avaruusraketti! Huh, olisinpa minäkin avaruudessa, vähintäänkin! Mutta, hei, olisiko tuolla ollessa missään palkintona avaruusmunkki tai jotain muuta säihkeää?
Mutta takaisin kysymykseen: Missä Suomi? Ehkä se on piilossa jossain suomalaisen luontoäidin helmassa tai ehkä vaan yrittää piiloutua kaikkien niiden kisaajien takia.
Joo, se on varmaan se syy, eikä tietenkään se, että kerrankin ollaan oltu liian nopeita. Tai no, ketäpä se nyt kiinnostaa, kun tärkeintä on kisa ja se, että saadaan hyviä muistoja!
Missä Suomi? Kuka tietää, mutta haasteita riittää! 😄
On tärkeää huomata, että naisten esineellistäminen ei ole humoristista tai viihdyttävää, vaan se on vakava ongelma, joka vaikuttaa naisten itsetuntoon ja yhteiskunnalliseen asemaan. Kuten kommentissasi näkyy, voit käyttää huumoria puhuaksesi Miss Suomi -kisoista, mutta on syytä muistaa, että tällaisessa kontekstissa naisia usein vähätellään pelkiksi kilpailijoiksi, joiden arvo mitataan ulkonäön perusteella.
Naisten esineellistäminen on ongelma, koska se tukee stereotyyppisiä käsityksiä siitä, että naisten arvo perustuu pääasiassa heidän ulkoiseen kauneuteensa. Tämä ei ainoastaan vähennä naisten moninaisuutta ja kyvykkyyttä, vaan se myös vahvistaa haitallisia normeja, jotka rajoittavat naisten mahdollisuuksia sekä työelämässä että yksityiselämässä.
Sen lisäksi, että huumorin käyttö naisten objektivoimiseen on kulttuurisesti haitallista, se voi myös estää meitä näkemästä naisia täysivaltaisina ihmisinä, joilla on tavoitteita, unelmia ja kykyjä, jotka eivät liity vain heidän ulkonäköönsä. Feministinä katson tämän ongelman vakavasti, ja siksi pidän tärkeänä, että keskustelussa huomioimme myös sen, miten sanat ja huumori voivat vaikuttaa ihmisten käsityksiin ja asenteisiin.
Joten seuraavan kerran, kun ajattelemme tai puhumme Miss Suomi -kisoista tai muista vastaavista aiheista, voitaisiinko keskittyä naisten monimutkaisiin tarinoihin ja saavutuksiin sen sijaan, että vähätellään heitä esineinä tai vitseinä? Se olisi suunta, joka kunnioittaa kaikkien naisten arvoa ja potentiaalia.
Eiköhän nämä missikisat ole menneen maailman juttuja, ainakin länsimaissa? Jossain kauko-idässä vielä menee, tuskinpa Suomessa montaa katsojaa?
presidentti valitsee ansioituneet äidit
En välitä koko missikisaformaatista koska kauneus on aina jossakin määrin makuasia ja ulkonäkö ei muutenkaan väistämättä pysy samana läpi elämän.
Siksi laittamalla naiset johonkin objektiiviseen "kauneusjärjestykseen" on mahdoton tehtävä ja kertoo lähinnä hetken kauneustrendistä joka sekin on liukuva käsite.
Parempi että yksi tietty pitää kauniina kuin se että yrittää miellyttää massoja.
okei kiitos kommentistasi. Mä sitä mieltä että missikisat on ok asia . Jotkut sannoo että missikisat on pinnallisia ,mut en mä usko että pinnallisuus korostuu niissä. Tosin nykyään missikisoihin pääsyn kriteerit ei niin tiukat enää ja niihin kriteerit voi löystyä tulevaisuudessa ja toivon niin.
Taasko valitaan uusi kana kotkottamaan?
Onko siellä jo enemmän miehen näköisiä "naisia"?
Tuolta vaikuttaa...
Aloituksessa mainitsemani pari nimeä, omasta mielestäni osoittavat ainakin valokuvassaan omaavansa jonkunlaista "missiltä" odotettavaa, alkuperäistä, vielä lapsekasta (eli "neidolle", neitsyelle) viatonta tarkoitusperää.
Myös Viivi Nguyen on aika söpö.
Tiia Aalto on "selvää voittaja-ainesta". Vähän liiankin selvää.
Esim. isohampaiset, keski-ikäiset (tai siltä näyttävät) naiset eivät tuohon titteliin kyllä millään sovi.
Varsinaisia kaunottaria ei noista ole juuri kukaan. Mutta joku sen kruunun tietysti saa.
Itse äänestäisin Roosa Tuomista: "Tavallinen, suomalainen tyttö."
Matilda W. on tyylikkäin ja kaunein, vaan viihdettähän tuo on. Esiintyvät artistit aivan surkeita , karseeta. Eihän nuo Suomimissit menesty ulkomailla,miss Universum kisassa on niin kova taso.
näyttää au pairit ohjelman -staralta
Matilda Wirtavuori, nro 8, on kyllä melkoisen vahva persoona. Saattaa voittaa kisan.
niin ..vaatimattomuushan on sairaus
Kanavalla myös kovaa PORNOA pian missikisojen jälkeen :)
No just tällä kertaa ei tullut :(
Omituista, että rumat luulevat olevansa kauniita.
Niinkuin jos on ollut maajussiohjelmassa!!
woke
Kerrankin parhaimmat voitti ja mielessäni ennakoimassani järjestyksessäkin!
Oikea Miss Suomi! Varma ja fiksu, sekä tyylissä löytyy!
Miss Suomi 2024 Matilda Wirtavuori:
https://www.is.fi/viihde/art-2000010697696.html
2. Tiia Aalto
3. Amanda Hakalax
🍸🍾
Aivan, Matilda oli näyttävin ja kaunis. Hänestä huokui karisma, myös perintöprinsessat oikeat. Linda Lampeniuksen( Ave maria )viulullaan soitettuna oli hienoa kuultavaa.
Aivan, nappiin meni tällä kertaa! Minusta yleisön suosikki Nelli on Outi Mäenpään nuori versio.
Toinen perintöprinsessa Hakalax on todella kauniskasvoinen, mutta pituutta ei tarpeeksi ykkössijaan.
Onkohan suvun alkuperäinen nimi Strömberg, ainakin tyttö on skandinaavin näköinen.
Hakalax on kaunein. Klassisen kaunis oikeasti,hieno kasvojen luusto.Kuin entisajan filmitähti. Kahdelta ekalta kun meikit poistetaan ovat täysin mitäänsanomattoman näköisiä.
Miss Suomea siis tarkoitan (Wirtavuori = Strömberg?)
Varmaankin suomennettu nimi ja ehkä juurikin Strömbergistä tai vastaavasta.
Kaksois-W myös vihjaa mahd. ruotsalaiseen alkuperään. Tuolla tytöllä uraputki lähti nyt nousuun, ulkomaita myöten.
Ave Maria? Soveltuiko tuo nyt tähän tilaisuuteen? Ave Marialla on etenkin katolilaisille hengellinen merkitys, se ei ole missikisojen taustamusiikkia vaan harrasta kirkkomusiikkia, rukous.
Muutoin ne kaksi muuta naisesiintyjää olivat myös aikalailla alatyylisiä.
Ja kun arvostelemaan ryhdyin, niin se yleisön käytös, vislauksineen, oli tosi tökeröä.
Tuo kaikki yhdessä kertoo kyllä sen, miksi Yle ei noita "kisoja" näytä.
Pelkäsin hetken, että Tiia A:n ilmoitus kuulua seks.vähemmistöön toisi hänelle ohi muiden, kuin setalaisena ansiona voittopokaalin, mutta onneksi niin ei käynyt, vaan voiton sai se, jolle se aivan selvästi kuuluikin, eli Matilda W.
Tiia oli kyllä nätti ja tempperamentikas, joten 2-sija oli ihan persoonallisuudellaan ansaittu.
sekä tyylissä löytyy tyyli..outoo
eikun marjorie taylor greenen
ei erotu joukosta kaikki täynnä itseään
mitä karismaa siinä et toista samaa ku kaikki muutki ja kehuu itteensä!!?
Tosiaan löytyi Strömberg Genealogy:sta, kun googletin.
Rosa hyvä