Kolme faktaa vieraskielisistä uutisista

Anonyymi-ap

Ensinnäkin, uutistuotanto on kaikkein halvinta radio- ja tv-tuotantoa kun kyse on uutisten lukemisesta. Sen tietää jokainen alan ihminen. Ei siis mitään viidakon tähtösiä tai muuta tosi-tv skeidaa toiselta puolen maapalloa. Toiseksi, ratkaisevaa on sisältö, se että uutiset toimitetaan ammattitaidolla kuten YLEssä, MTVssä ja kymmenissä lehdissä ympäri Suomen. Kolmanneksi, on yhdentekevää millä kielellä uutiset esitetään, Intiassa yli miljardi ihmistä seuraa tapahtumia hindinkielellä. Joten ns. kohu arabian/somalin kielisistä uutisista kertoo vain ulkomaalaisvihasta, eikä mistään asiallisesta kritiikistä.

12

199

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin että uutiset mielellään ja kaikki muutkin palvelut tulkattuna somaliaksi ja arabiaksi!
      Varsinkin kun tiedämme miten helvetin hyvin nämä islamilaisissa sharian mukaisissa rinnakkaisyhteiskunnissaan elävät kehitysmaamuslimit integroituu, sivistyneeseen, demokraattiseen, tasa-arvoiseen länsimaiseen yhteiskuntaamme!
      Tosin suurinosa ei edes halua integroitua muualle, kuin kelaan ja sossuun!
      Varsinkaan nämä klitorisamputoidut synnytyskoneet!
      Eli kaikki keppostelu ja perseily jatkukoon…

    • Anonyymi

      Toisaalta se on ihan sama mitä kaikkea palveluita kehitysmaamuslimeille tarjotaan.
      Koska ei kehitysmaamuslimit ole todellakaan tulleet tänne SUOMEEN ”kotoutumaan tai integroitumaan” vaan muuttamaan yhteiskuntamme islampaskan käytänteiden ja edesottamusten mukaiseksi kalifaatiksi.
      Mutta eihän tämä ei tule toteutumaan vielä nykyisten sukupolvien aikana…
      Eli tämänkö te kantasuomalaiset haluatte jättää tuleville sukupolvillemme?

      • Anonyymi

        Koita rauhottua, käy vielä uudestaan saunassa ja vietä rentouttavaa lauantai-iltaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koita rauhottua, käy vielä uudestaan saunassa ja vietä rentouttavaa lauantai-iltaa.

        Muuttuuko faktat saunomalla?


    • Anonyymi

      mutta jos imaami kieltää kuuntelemasta ylen uutisia omalla kielellä ?

      • Anonyymi

        Todennäköisesti näin tulee käymään että ei vääräuskoisten haram uutisia saa kuunnella, koska ne on saatanasta!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Todennäköisesti näin tulee käymään että ei vääräuskoisten haram uutisia saa kuunnella, koska ne on saatanasta!

        Hyvä että kannatat suomalaisia uutisia Suomessa asuville.


    • Anonyymi

      Seuraavaksi somalian ja arabian tulee päiväkodit ja peruskoulut pääkaupunkiseudulle, niin miksi ei uutisetkin…

      • Anonyymi

        somalien koulut ja päiväkodit 🤔ei kyllä nykymeininki on lakkauttaa apukoulut ja laittaa kaikki samalle luokalle


    • Anonyymi

      Aloittajan mielestä islamisaation vastustaminen suomessa on ulkomaalaisvihaa.
      No, näitä islamista voimaantuvia kantasuomalaisia saunojiahan löytyy…
      Varsinkin vasentuneista…

      • Anonyymi

        inkkareilla oli hikimajat


    • Anonyymi

      ylen propagandaa omalla kielellä 🤔 kai ymmärrät etteivät edes kantasuomalaiset usko ylen uutisointiin !

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      207
      11482
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      136
      10888
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      234
      6242
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      192
      5062
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      135
      3518
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      173
      3489
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      40
      2353
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      303
      1886
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      10
      1748
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1644
    Aihe