Olet valinnut väärän seurakunnan

Seurakunnan johtajan tunnusmerkit (Raamatusta):
- "Vaan VIERAANVARAINEN, HYVÄÄ RAKASTAVA, maltillinen, oikeamielinen, pyhä, itsensähillitseväinen;"

Miten koet pastorisi rakkauden ?

Onko pastorisi kutsunut sinut kotiinsa syömään tai kahville ?
18211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Joka on varastanut, älköön enää varastako, vaan tehköön ennemmin työtä ja toimittakoon käsillään sitä, mikä hyvää on, että hänellä olisi, mitä antaa tarvitsevalle.

Äänestä
  • otahan vaari- äläkä toisia opeta.

    mitä se sinuun koskee? Seuraa sinä minua."

    Äänestä

Viettelyjä on syytä varoa.
Tuskin pastorisi varoittaa sinua "rakas rahoittaja" helvettiin joutumasta.

" Ja jos sinun kätesi viettelee sinua, hakkaa se poikki. Parempi on sinulle, että käsipuolena menet elämään sisälle, kuin että, molemmat kädet tallella, joudut helvettiin, sammumattomaan tuleen. "

Äänestä

Tuossa ei puhuta kotiin kutsumisesta, vaan vieraanvaraisista.
Ei ole mitään mahdollisuutta suurissa seurakunnissa jokaista kutsua omaan kotiinsa syömään ja kavile.
Mutta tällaisia kutsuja on useinkin seurakuntatiloissa järjestetty.
Seurakuntia usein sanotaankin seurakuntalaisten kotiseurakunniksi.

Äänestä

Jos on srk:n johtaja on itsekeskeinen ja moukkamainen hän ei välitä lampaistaan.

Äänestä
  • mitä se sinuun koskee? Seuraa sinä minua."

    Äänestä

Ruotsissa Knutbyn helluntaiseurakunnassa kun yksi pastoreista julisti itsensä Kristuksen morsiameksi, niin toiset pastorit tappoivat hänet.

Äänestä

Mansonin lahkossa tehtiin Markuksen lopun lisäyksen mukainen tosisukovaisen testi, myrkynjuonti. Monta ruumista löytyi.

David Korasinin lahko muistuttaa nykyisiä Trumpia kannattavia aborttikiihkoisia lahkoja. Vallankumous mielessä.

Äänestä

Helluntaipastoeit maalailevat mielikuvia ja puhuvat kotiseurakunnasta.
Jos löytyy rehellistä helluntaipastoria niin kuinka monta tuntia viikossa hän viihtyy kotonaan kotiseurakunnassaan ?

Äänestä

Mitä se seurakunta antaa....
Hengen humauksillako se pää nousee pilviin ?

Äänestä

On vaimonsa kanssa kutsunut kotiinsa kahville.halusi tutustua paremmin. Kävin siellä ja ihan rauhallisissa merkeissä juotiin ne kahvit.

Äänestä
  • Moni kakku päältä kaunis.

    Äänestä

Monella lahkolaisten kellokkaalla pitkä ura vankilassa.

Äänestä

Merkkejä ei pitäisi sotkea hienoihin ihmisiin.

Äänestä

mitä se sinuun koskee? Seuraa sinä minua."

Eli aloittaja

mitä se sinuun koskee? Seuraa sinä minua."

koskahan uudenliiton käsky tavoittaa---

mitä se sinuun koskee? Seuraa sinä minua."


Sinä et seuraa, vaan sinuun koskee toisten tekemiset.... Siinä se vikaisuutesi on.

Äänestä

Aloittaja kerro missä pakkovauvakastettujen seurakunnassa toteutuu sinun kirjoittamasi asiat?

Äänestä

Raamatulliset vaatimukset eivät koske helluntailaisia mukamas johtajia.
Eikä Jumalan käskytkään.
Sellaisia ne lahkolaiset.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Seurakunnan johtajan tunnusmerkit (Raamatusta):
- "Vaan VIERAANVARAINEN, HYVÄÄ RAKASTAVA, maltillinen, oikeamielinen, pyhä, itsensähillitseväinen;"

Miten koet pastorisi rakkauden ?

Onko pastorisi kutsunut sinut kotiinsa syömään tai kahville ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu