Kreationismin tyhmimpiä perusteluyrityksiä: Ihmisen silmä

Anonyymi-ap

Palstalla näkyy toistuvasti eri tavoin sanotettuja väitteitä: "evoluutio ei pysty selittämään ihmisen silmän syntyä".

Totuus on päinvastainen: Ihmisen silmä on suora kopio kaikkien vanhan maailman kädellisten (ja siis niiden kantamuodon) silmästä. Ihmisen silmä ei eroa niistä mitenkään. Kaikilla on sama silmän perusrakenne, samanlainen kolmivärinäkö, verkkokalvolla samat eri aallonpituuksille erikoistuneet aisstinsolut, jopa hyvin samanlaiset silmäripset.

Eli ihmisen silmä on TÄSMÄLLEEN sellainen kuin sen evoluutioteorian valossa voi olettaakkin olevan. Silti kreationistit pitävät ihmisen silmää evoluution valossa "mahdottomana"? Onko kyse tyhmyydestä, tietämättömyydestä vai epärehellisyydestä?

12

270

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taivaspaikan menetyshän siinä pistää miettimään sanomisiaan.

      • Anonyymi

        Uskovaiisten tilanne on toivoton. Kuvitellun taivaspaikan menettää jos ei usko, mutta sen menettäää myös kun yrittää valehtelemalla puolustaa uskomuksiaan.

        7 Tahdotteko puolustaa Jumalaa väärällä puheella ja puhua vilppiä hänen puolestaan;
        8 tahdotteko olla puolueellisia hänen hyväksensä tahi ajaa Jumalan asiaa?
        9 Koituuko siitä silloin hyvää, kun hän käy teitä tutkimaan; tahi voitteko pettää hänet, niinkuin ihminen petetään?
        10 Hän teitä ankarasti rankaisee, jos salassa olette puolueellisia.


      • Eikä evoluutio uskovainen voi selittää silmän alkuperää. Silmällä ja korvalla ja muilla pitää olla lähtökohta, mistä ovat alkaneet kehittymään. Tuota vaan ei löydy mistään. Kuinka ihmisen kasvoihin on voinut tulla aukot silmiä varten? Mikä on ollut lähtökohta, että mistä silmä on voinut kehittyä? Lähtökohtia kun vaan ei ole. Kuulo ei lähde kehittymään itsestään. Kuinka lepakolle on kehittynyt tutka (kaikuluotain) Lepakko voi lentää pimeässä eikä törmää puihin ym. Ihminen keksi moiset välineet vasta 1900 luvulla ja Jumala oli keksinyt ne jo monta tuhatta vuotta aiemmin.

        Kyllä evoluutio uskovaiset liikkuvat tosi heikoilla jäillä eikä heillä ole edes keppiä millä voisi tunnustella jään vahvuutta. Toinen sokea evoluutio uskovainen taluttaa toista sokeaa evoluutio uskovaista.


      • Anonyymi
        RaakaArskaNissiTampere kirjoitti:

        Eikä evoluutio uskovainen voi selittää silmän alkuperää. Silmällä ja korvalla ja muilla pitää olla lähtökohta, mistä ovat alkaneet kehittymään. Tuota vaan ei löydy mistään. Kuinka ihmisen kasvoihin on voinut tulla aukot silmiä varten? Mikä on ollut lähtökohta, että mistä silmä on voinut kehittyä? Lähtökohtia kun vaan ei ole. Kuulo ei lähde kehittymään itsestään. Kuinka lepakolle on kehittynyt tutka (kaikuluotain) Lepakko voi lentää pimeässä eikä törmää puihin ym. Ihminen keksi moiset välineet vasta 1900 luvulla ja Jumala oli keksinyt ne jo monta tuhatta vuotta aiemmin.

        Kyllä evoluutio uskovaiset liikkuvat tosi heikoilla jäillä eikä heillä ole edes keppiä millä voisi tunnustella jään vahvuutta. Toinen sokea evoluutio uskovainen taluttaa toista sokeaa evoluutio uskovaista.

        Ihmisen silmä on kopio vanhan maailman kädellisten silmästä aivan kuten ihmisen korva on kopio kädellisten korvasta.

        Se millainen ihmisen silmä ja korva on TUKEE siis käsitystä, että ihminen on periytynyt kädellisten yhteisesta kantamuodosta. Jos pääsemme tästä yhteisymmärrykseen, niin voimme keskustella mistä kädellisten kantamuoto on silmänsä perinyt.


    • Anonyymi

      Kreationisteilla on sellainen omituinen käsitys, että kaikki, myös yksilöillä, alkaa aina alusta, "tyhjästä". Onko se sitten sitä jatkuvaa luomista...

      Kyllä kreationisti jollakin tavalla tajuaa, että eläimet esim. saavat jälkeläisiä, mutta jälkeläisen kehitys tarvitsee jotain ulkopuolista "jumalallista" ohjausta.

      • "Kreationisteilla on sellainen omituinen käsitys, että kaikki, myös yksilöillä, alkaa aina alusta, "tyhjästä". "

        Tyhjästä on kaikki alkanut tai mistä ovat aineet tulleet.

        1MOOS.1: 1 Alussa loi Jumala taivaan ja maan.
        2 Ja maa oli autio ja tyhjä, ja pimeys oli syvyyden päällä, ja Jumalan Henki liikkui vetten päällä.


    • Anonyymi

      Raamatun mukaan Jumala loi ihmisen omaksi kuvakseen, joten meillähän pitäisi olla Jumalan silmät? Vai onko niin, että kaiken näkevällä Jumalalla on vaippapaviaanin silmät?

      • Ihmiselle riittää nykyiset silmät


    • Anonyymi

      Ne therariaanit on tosi surkeita virityksiä. Kun on sentään Reinikainen. Ei "se" reinikainen sormineen.

    • Anonyymi

      Ja kretujen kiertely-yritys jossa unohdetaan kädellisten tai selkärankaisten silmien samankaltaisuus ja tivataan että miten se ensimmäinen "ihmismäinen" silmä syntyi on relevantti vain, jos ensin tunnustetaan, että me olemme perineet silmämme luukalojen kantamuodolta.

    • Anonyymi

      Nuoren maan kreationisteilla ei ole ymmärrystä biologiasta, ja tämän kaltaiset kysymykset hämmentävät heitä. He olettavat varmaan (en tiedä varmasti, koska minkäänlaista tietoa ei saa heistä irti.), että ihmisellä on erilainen silmä kuin muilla vanhan maan kädellisillä. Itse asiassa tiedän heidän luulevan, että muilla Hominoidea suvun edustajilla on häntä. Tämä ero on myös mielenkiintoinen asia mitä evoluutioteoria selittää, mutta kreationismi ei.

    • Anonyymi

      Jeesus on luonut. biomimetiikan. Tekniikka on paljon edellä ihmisen huipputekniikkaa.
      Luonnon lait on jo valmiina ne löydetään, ihminen rakentaa vain valmiista palkoista.
      Eivät oikein tajua missä maailmassa eletään.

      Mikä on pistänyt elämän käyntiin ja olosuhteet siihen?

      Mitä evoluutio tietää tietoisuudesta? Sattuma voihan V?

      Mitä on noussut ateistin päähän?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1405
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      95
      1315
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1279
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      244
      1189
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1056
    6. 68
      991
    7. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      15
      942
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      901
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      42
      720
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      714
    11. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      630
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      618
    13. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      588
    14. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      101
      577
    15. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      34
      575
    16. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      549
    17. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      518
    18. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      42
      513
    19. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      505
    20. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      92
      495
    Aihe